EkonomikaDonald Trump bitcoin označil za podvod, kloní se k výrazné regulaci kryptoměn

Donald Trump bitcoin označil za podvod, kloní se k výrazné regulaci kryptoměn

Bývalý americký prezident Donald Trump se dlouhodobě netají svým negativním postojem ke kryptoměnám. V pondělním rozhovoru pro kanál Fox Business se opět tvrdě opřel do bitcoinu, který podle svých slov považuje za podvod, informoval zpravodajský server BBC a magazín Forbes. Exprezident v kryptoměně vidí konkurenci amerického dolaru.

„Bitcoin, to vypadá jako podvod,“ řekl Trump. „Nelíbí se mi to, protože jde o další měnu, která konkuruje dolaru,“ prohlásil v rozhovoru. Bývalý prezident naopak vyzdvihl americký dolar, o němž prohlásil, že by měl být „měnou tohoto světa“.

Trump také vyzval k většímu monitoringu kryptoměn a prohlásil, že by měly být velmi výrazně regulovány.

Donald Trump k bitcoinu nevyjádřil negativní stanovisko poprvé. Cena kryptoměny klesla v roce 2019 pod hranici 10 000 dolarů poté, co tehdejší prezident konstatoval, že není „fanouškem bitcoinu a dalších kryptoměn“.

Bývalý poradce pro národní bezpečnost Trumpovy administrativy John Bolton v pondělí také řekl, že exprezident při několika příležitostech hovořil s ministrem financí Stevem Mnuchinem o možnostech zákazu kryptoměny.

Cena bitcoinu od začátku května soustavně klesá. Propad analytici připisují omezením zavedeným v Číně, kdy tamní banky a on-line platební platformy nově nemohou poskytovat služby a transakce spojené s kryptoměnou. O týden dříve Elon Musk na Twitteru oznámil, že jeho automobilka Tesla bitcoin nadále přijímat nebude. Minulý víkend navíc Čína zablokovala účty na sociálních sítích, které kryptoměny propagovaly.

Bitcoinu naopak krátce před Trumpovým vystoupením projevil důvěru prezident středoamerického Salvadoru. Nayib Bukele oznámil, že by země jako první na světě mohla bitcoin formálně přijmout jako druhou oficiální měnu.

Ohrožuje bitcoin tradiční měny?

Justin Urquhart-Stewart, spoluzakladatel společnosti Seven Investment Management, si myslí, že bitcoin potenciální hrozbu destabilizace měn představuje. „Bitcoin je nebezpečný, protože se snaží vytvořit úroveň důvěryhodnosti pro nespolehlivou a zcela neopodstatněnou hodnotu,“ řekl pro BBC.

Zároveň upozornil na nedostatečnou finanční gramotnost některých investorů. „Nyní máme mladou generaci sázkařů, kteří nemají žádné znalosti o finančním plánování a rozvoji,“ zdůraznil Urquhart-Stewart. „Rozumí tomu, jak nakupovat a prodávat, ale nemají představu o tom, jak vytvořit dlouhodobější bohatství,“ varoval investiční manažer.

Naproti tomu hlavní analytik trhu Markets.com Neil Wilson tvrdí, že bitcoin rozhodně není měna. Aby mohl být považován za měnu, musel by mít funkci zúčtovací jednotky, uchovatele hodnoty a prostředku směny. „Bitcoiny považuji spíše za zajištění jako akcie nebo obligace,“ uvedl Wilson, podle něhož je bitcoin příliš volatilní. „Pohybuje se více než většina akcií,“ dodal analytik.

A pokud jde o Trumpovo tvrzení, že kryptoměna ohrožuje americký dolar, Wilson nesouhlasí, i když by mohla být mírnou hrozbou pro zlato. „Prostředky, kterými Amerika uplatňuje svůj vliv na svět, jsou převážně v dolarech, kterých se nevzdá, takže bitcoiny vůbec nevidím jako hrozbu,“ doplnil pro BBC.

„Vlády nemají rády, když jiní lidé vytvářejí peníze. Zdálo se, že kryptoměny už nějakou dobu tolerují, ale nakonec si vytvoří své vlastní digitální měny a vytlačí bitcoin na okraj,“ uzavřel Wilson.

Doporučujeme

Ruské útoky na jihu Ukrajiny zabily pět lidí a další zranily

Dva lidské životy a deset zraněných si vyžádal útok, který Rusko ve čtvrtek pozdě večer podniklo na jihoukrajinskou Oděskou oblast. O obětech a škodách dnes ráno informoval šéf regionální vojenské správy Oleh Kiper na svém telegramovém účtu. Ráno ruské drony zaútočily na přístav v Mykolajivu a zabily dva lidi. V Chersonu při ruském útoku zemřela žena. Velitel ukrajinských dronových vojsk oznámil zásahy dalších ruských lodí v Černém moři.

Šedé velryby v Tichém oceánu čelí masivnímu úbytku

Populace tichomořských šedých velryb se během několika let propadla téměř na polovinu. Hlavní příčinou je úbytek potravy způsobený oteplováním Arktidy a rychlým mizením mořského ledu. Ochránci přírody proto žádají, aby byl druh znovu zařazen mezi ohrožené.

Americké údery v Íránu zabily nejméně 38 lidí, tvrdí íránské úřady

Americké údery na Írán od 22. června zabily 38 lidí a zranily na 400 osob. Podle agentury AFP to dnes ráno oznámilo íránské ministerstvo zdravotnictví. Předchozí bilance, kterou úřad zveřejnil ve středu, informovala o 35 mrtvých a 300 zraněných.

Írán oznámil, že zaútočil na základnu na jihu Sýrie údajně používanou USA

Íránské revoluční gardy oznámily, že zaútočily na americké velitelství pro speciální operace na základně At-Tanf na jihu Sýrie. Šlo podle nich o odplatu za zabití íránských vojáků v Íránšáru. Podle agentury Reuters o tom informovala íránská státní média.

USA dokončily šestou vlnu úderů proti Íránu; odvetě čelí Kuvajt, Bahrajn i Katar

Americká armáda dnes brzy ráno SELČ oznámila, že dokončila další rozsáhlou vlnu úderů proti Íránu, v nichž pokračovala již šestou noc v řadě. Podle íránských státních médií při nich bylo zasaženo mimo jiné pět mostů v jižním Íránu, zahynulo při tom sedm lidí. Odvetným vzdušným útokům Teheránu v noci čelily Kuvajt a opakovaně také Bahrajn a Katar, informovaly agentury s odvoláním na tamní úřady.

Lana Del Rey chystá dvě alba. Ke Stove přidá další nahrávku

Lana Del Rey překvapila fanoušky zprávou, že její dlouho očekávané album Stove nebude jedinou připravovanou nahrávkou. Zpěvačka pracuje také na rozsáhlé doprovodné desce, kterou chce během následujícího měsíce dokončit. Datum vydání ani její oficiální název zatím neprozradila.

Osmnáctiletý Ukrajinec podle obvinění páchal v Polsku sabotáže ve prospěch Ruska

Polská prokuratura obvinila osmnáctiletého Ukrajince ze série sabotážních činů, které měl podle vyšetřovatelů páchat ve prospěch ruských tajných služeb. Jeho cílem mělo být vyvolání etnického napětí mezi Polskem a Ukrajinou prostřednictvím útoků na citlivá historická témata i přípravy akcí namířených proti polským představitelům.

Google bude muset v EU otevřít služby konkurenci v AI, rozhodla komise

Americká společnost Google ze skupiny Alphabet bude muset podle nových požadavků Evropské unie umožnit společnosti OpenAI i dalším konkurentům v oblasti umělé inteligence (AI) a internetových vyhledávačů přístup ke svým službám. Ve svém rozhodnutí o tom dnes informovala Evropská komise (EK). Opatření má zajistit dodržování pravidel, jejichž cílem je omezit v EU tržní sílu velkých technologických firem. Google s tím nesouhlasí.

Anglie proti Argentině doplatila na extrémní defenzivu

Anglie sahala po postupu do finále mistrovství světa, ale vedení proti Argentině neudržela. Po gólu Anthonyho Gordona se stáhla hluboko do obrany, čehož jihoamerický tým využil. Obrat dokonaly trefy Enza Fernándeze a Lautara Martíneze, zatímco statistiky po zápase ukázaly, jak výraznou převahu si Argentina po změně skóre vytvořila.

Ukrajina má nového premiéra, poslanci schválili Serhije Koreckého

Ukrajinský parlament dnes schválil Serhije Koreckého jako nového premiéra, oznámila média. Dosud byl Koreckyj šéfem energetické společnosti Naftohaz. Před hlasováním označil za klíčové priority obranu země před ruskou agresí, hospodářskou stabilitu a integraci do Evropské unie. Mezi klíčové úkoly zařadil i přípravu na příští zimu, která podle něj může být ještě těžší než ta minulá, s ustavičnými ruskými útoky na ukrajinská energetická zařízení a infrastrukturu.

Řecký ostrov Gyaros pomáhá zachránit jednoho z nejvzácnějších tuleňů světa

Řecký ostrov Gyaros býval symbolem věznění a vojenských cvičení. Dnes se ale proměnil v jedno z nejdůležitějších útočišť pro středomořského tuleně, který patří mezi nejohroženější mořské savce na světě. Přísná ochrana přírody přináší výsledky, zároveň ale vyvolává spory s rybáři.

Příznivější data z USA vytáhla bitcoin nad 65 tisíc dolarů

Bitcoin se po zhruba měsíci vrátil nad hranici 65 tisíc dolarů. Růst největší kryptoměny podpořila příznivější data o inflaci ve Spojených státech a obnovený příliv peněz do spotových bitcoinových fondů obchodovaných na burze. Kurz se však nad dosaženou úrovní neudržel.

Pogačar čelí na Tour de France bučení, odpůrce bere jako motivaci

Tadej Pogačar dál suverénně ovládá Tour de France a míří za pátým celkovým triumfem. Vedle obdivu ale jeho výkony vyvolávají i rostoucí frustraci části fanoušků. Někteří diváci už slovinského cyklistu během etap vypískali, on však tvrdí, že negativní reakce jen posilují jeho odhodlání.

Čína vyšetřuje zadrženého Čecha pro podezření z ohrožení státní bezpečnosti

Peking oznámil, že český občan zadržovaný v Číně je vyšetřován kvůli podezření z ohrožení státní bezpečnosti. Podle agentury Reuters to dnes uvedlo čínské ministerstvo zahraničí, podle kterého příslušné úřady postupují v souladu se zákonem. Čínská diplomacie zároveň kritizovala postup českých úřadů vůči čínským občanům a tvrdí, že české úřady na základě neopodstatněných obvinění zadržují čínského novináře. Peking takový přístup odmítá a čínské ministerstvo zahraničí vyzvalo českou stranu, aby dotyčnou osobu okamžitě propustila a plně ochránila její práva a zájmy. ČTK se snaží získat vyjádření českého ministerstva zahraničí.

Při ruském útoku na Kyjev jsou dva mrtví, ukrajinské drony útočily v Rusku

Nejméně dva mrtvé a několik zraněných si vyžádal ruský útok na Kyjev, informovaly dnes ukrajinské úřady. O obětech na životech informují po ukrajinských útocích i ruské úřady. Ukrajinské drony také zaútočily na ruské město Engels, oznámil gubernátor Saratovské oblasti. Námořní drony, tedy dálkově ovládané bezposádkové čluny, zasáhly v Černém moři dva tankery ruské stínové flotily, tvrdí ukrajinská tajná služba SBU.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama