0.9 C
Czech
Pondělí 1. prosince 2025
Auto-MotoDojde i na Caterham. „Motokára“ dostane za 2 roky elektro, na filozofii...

Dojde i na Caterham. „Motokára“ dostane za 2 roky elektro, na filozofii se nic nezmění

V poslední době se z toho stal velký trend. Automobilky se mezi sebou předhánějí o to, kdo začne dřív řešit problémy se životním prostředím a přesedlá na pohon elektřinou. Novinky hlásí v tomto ohledu i britský Caterham. „Motokáry“ sice dostanou elektro, na filozofii automobilky se ale nic nezmění.

Když se řekne Caterham, stává se, že většině světové populace tak rychle obrázek malého „poloauta“ nenaskočí. Firma z Velké Británie se zaměřuje na produkci malých vozů, které se slouží zejména nadšencům rychlejší a sportovnější jízdy.

Caterham navazuje svým výrobním plánem na o dost slavnější model Lotus Seven, který se vyráběl mezi lety 1957 až 1973. Sportovně laděné autíčko se využívalo k závodění a proslavilo se třeba tím, že neměl žádné dveře, ale pouze vykrojené boční stěny.

Na výše zmíněný Lotus naváže i elektrická varianta. I na Caterham tak v tomto směru došlo. I tohle malé závodní auto, jehož výrobci mimochodem jednoho času vlastnili i stáj Formule 1, se dočká pohonu na elektřinu.

Pomoc z Japonska

Přesedlání na úplně jiný druh paliva s sebou často nese finanční úskalí, proto vedení Caterham hledalo investory. A ti se nakonec chytili. Podle dostupných informací by mělo jít o firmu VT Holdings, která vozí Caterhamy do Japonska.

Obě společnosti věří, že bude fúze fungovat, a že z pověstného vzhledu a nátury auta od Caterhamu vůbec nic neztratí. Dokonce už se testuje i prototyp. „Je to velmi podobné jako motokára. Dva pedály, rychlá akcelerace. Je to něco jiného, ale rozhodně to není méně vzrušující,“ uvedl generální ředitel firmy.

Auto tak o tradičně netradiční vzhled nepřijde. Dlouhá přední maska, místo pro dva cestující, žádná střecha, žádné dveře. Zachovat by se mělo i pověstné „šílené“ zrychlení z 0 na 100. Současné vozy tohle zvládnou i za méně než 3 sekundy.

Ředitel firmy Macdonald v současné době hledá spojence pro tvorbu motoru a věří, že auto by mohl Caterham představit do dvou let, tedy v roce 2023, kdy Britové slaví 50 let od vzniku značky. Na trh by se pak měl elektromobil dostat o další 3 roky později.

Reklama

Doporučujeme

Volby v Hondurasu podle průběžného sčítání ovládli pravicoví kandidáti

Po sečtení více než 40 procent hlasů z nedělních honduraských prezidentských voleb je v čele pravicový kandidát Nasry Asfura prosazovaný americkým prezidentem Donaldem Trumpem. V těsném závěsu s odstupem necelých dvou procentních bodů je další pravicový politik Salvador Nasralla. Naproti tomu levicová vládní kandidátka Rixi Moncadaová, které se dávaly podobné šance jako oběma konkurentům, je s velkou ztrátou třetí, informují místní média.

McLaren v Kataru zaváhal. Verstappen využil chybu a zdramatizoval boj o titul

Velká cena Kataru přinesla nečekaný zvrat v boji o titul Formule 1. McLaren měl rozjetý závod perfektně pod kontrolou, ale jediná strategická chyba otevřela dveře Maxu Verstappenovi, který si dojel pro vítězství a zajistil tak nečekané. Finále sezony v Abú Dhabí nakonec nabídne třístranný souboj o mistrovskou korunu.

Ruské drony zaútočily na Mykolajiv, útok ukrajinských dronů hlásí z Dagestánu

Ruské drony dnes ráno zaútočily na jihoukrajinské město Mykolajiv, informovaly úřady ve správním centru stejnojmenné oblasti. Obyvatelé Kaspijsku v jihoruském Dagestánu hlásili, že slyší výbuchy, a šéf této republiky Sergej Melikov později potvrdil, že šlo o dronový útok. Lehké zranění utrpěla 12letá dívka, uvádí telegramový kanál Astra s odvoláním na regionální ministerstvo zdravotnictví.

Úřady v Hongkongu v souvislosti s požárem zadržely 13 lidí

Počet obětí požáru v Hongkongu vzrostl na 151 a úřady nadále pohřešují více než 40 lidí, píše agentura Reuters s odvoláním na místní policii. V souvislosti s vyšetřováním příčin tragédie z minulého týdne zadržely úřady dosud 13 lidí. Předběžné vyšetřování podle agentur naznačuje, že ochranné sítě kolem bambusového lešení, které obklopovalo bytový komplex procházející rekonstrukcí, nesplňovaly bezpečnostní normy.

Číně se nedaří dostat z krize, zmírnit napětí s USA nestačilo

Aktivita čínských továren se v listopadu propadla už osmý měsíc v řadě, ukázal oficiální index nákupních manažerů PMI zveřejněný v neděli. Index vzrostl jen nepatrně na 49,2 bodu z říjnových 49,0, ale zůstal pod hranicí 50 bodů, která odděluje růst od poklesu. Výsledek odpovídal odhadům analytiků oslovených agenturou Reuters. Slábnoucí domácí poptávka podle průzkumu nadále doléhá na výrobce a zvýrazňuje potřebu dalších vládních stimulů.

Rubio: Rozhovory s Ukrajinou byly produktivní, ale dohoda je stále daleko

Ukrajinská delegace se v neděli setkala s tou americkou v Miami před plánovaným jednáním mezi USA a Ruskem. Rozhovory trvaly čtyři hodiny a podle obou stran byly produktivní, přestože americký ministr zahraničí uvedl, že „je před námi ještě hodně práce“. Delegace na schůzce řešily hlavně některé problematické body původního návrhu, které v Evropě vyvolaly bouřlivé reakce.

Trump oznámí příštího šéfa Fedu, favoritem je Hassett

Donald Trump potvrdil, že už vybral kandidáta na příštího předsedu Federálního rezervního systému. Jméno zatím neprozradil, ale trhy počítají s tím, že nejblíž k nominaci má šéf Národní ekonomické rady Kevin Hassett. Aktuální předseda Jerome Powell dokončí mandát v květnu.

Indonésii zasáhly ničivé povodně, stovky lidí se pohřešují

Indonésie bojuje s následky extrémních lijáků a dvou tropických cyklonů, které zasáhly Sumatru a další regiony jihovýchodní Asie. Povodně a sesuvy půdy si vyžádaly stovky obětí a stovky lidí zůstávají nezvěstné. Miliony obyvatel přišly o domov.

Smíšená štafeta v Östersundu dojela pátá, Karlík s Charvátovou třináctí

Čeští biatlonisté vstoupili do Světového poháru v Östersundu solidním pátým místem ve smíšené štafetě a třináctou příčkou v závodě dvojic. Tým táhli zkušenější Michal Krčmář a Markéta Davidová, naopak mix Karlík s Charvátovou doplatil hlavně na střelbu.

Hondurasané volí prezidenta a Trump hrozí odvetou, pokud nezvolí jeho favorita

Hondurasané dnes volí svého prezidenta a americký prezident Donald Trump hrozí, že pokud nezvolí kandidáta, kterého upřednostňuje on, omezí zemi pomoc ze Spojených států. Informovala o tom agentura AFP. Honduras by tak po Argentině a Bolívii mohl být další latinskoamerickou zemí, kde by se po letech vrátila k moci pravice.

Benjamin Netanjahu žádá izraelského prezidenta o milost

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oficiálně požádal prezidenta Isaaca Herzoga o udělení milosti v případu korupce, který se s premiérem táhne už několik let.

Nawrocki se v Maďarsku nesejde s Orbánem kvůli jeho cestě do Moskvy

Polský prezident Karol Nawrocki se nesejde s maďarským premiérem Viktorem Orbánem kvůli jeho nedávné cestě do Moskvy. S odvoláním na prezidentova spolupracovníka to dnes napsala polská média. Polská hlava státu se chystá do Maďarska ve středu na summit prezidentů Visegrádské skupiny (V4), kterou tvoří Polsko, Maďarsko, Česko a Slovensko. Setkání s prezidenty V4 má Nawrocki nadále v plánu. Nawrockého gesto ocenil šéf ukrajinské diplomacie.

Papež Lev XIV. přiletěl do Libanonu, kde podle očekávání promluví o míru

Papež Lev XIV. dnes odpoledne přiletěl do Libanonu, kde podle očekávání promluví o míru na Blízkém východě. Informovaly o tom světové agentury. Lev XIV. je na své první zahraniční cestě v roli nejvyššího představitele katolické církve, v předchozích dnech navštívil Turecko.

Ruský dronový útok zabil u Kyjeva člověka a 19 lidí zranil

Ruský noční dronový útok zabil v Kyjevské oblasti jednoho člověka a dalších 19 zranil, uvedl dnes šéf místní vojenské správy Mykola Kalašnyk. Ukrajinské letectvo ráno oznámilo, že Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 122 bezpilotními letouny a dvěma balistickými střelami, protivzdušná obrana zlikvidovala 104 dronů. Ruské ministerstvo obrany oznámilo noční zničení 33 ukrajinských dronů nad čtyřmi ruskými regiony a Černým mořem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama