Více
  9.9 C
  Czech
  Úterý, 4 října, 2022

  Do Itálie za poslední den dorazila po moři více než tisícovka migrantů

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  K italským břehům za poslední den dorazila přes Středozemní moře více než tisícovka migrantů. Informovala o tom dnes agentura AFP. Pobřežní stráž pomáhala například rybářské lodi u Kalábrie, která vezla přes 600 běženců; na palubě se našlo pět mrtvých těl, uvedla agentura ANSA.

  Rybářská loď se dostala do potíží ve chvíli, kdy plula ve vzdálenosti asi 200 kilometrů od italských břehů. Zachránit se podařilo 674 osob, z nichž některé už v době zásahu byly ve vodě. Kromě člunů pobřežní stráže pomáhalo i námořnictvo a norská obchodní loď, uvedla ANSA. Migranti byli převezeni do kalábrijských a sicilských přístavů.

  Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée dnes u Libye zachránila 87 cestujících z přeplněného gumového člunu. Bylo mezi nimi i 57 mladistvých bez doprovodu, nikdo na sobě neměl záchrannou vestu, uvedla organizace na twitteru.

  Na ostrov Lampedusa v noci na dnešek dorazilo 15 lodí s 522 migranty, uvedla ANSA. Lodě, které vypluly z Libye a Tuniska, měly na palubě utečence z Afghánistánu, Pákistánu, Súdánu, Etiopie a Somálska. O den dříve na Lampedusu doplulo 350 lidí. Na ostrově funguje přijímací středisko pro migranty, které má kapacitu pro 300 osob, na ostrově je ale nyní na 1200 nově příchozích migrantů.

  Další stovky migrantů pravděpodobně přistanou v Itálii v následujících dnech – například loď Sea-Watch 3 německé humanitární organizace nyní veze 444 migrantů a čeká na to, zda dostane povolení zakotvit v některém přístavu.

  Do Itálie letos před Středozemní moře doplulo přes 34.000 migrantů, loni to ve stejném období bylo zhruba 25.500 lidí, uvádí ve své statistice italské ministerstvo vnitra.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS