Protext ČTKDny Marianne jsou zpět. Oblíbená prodejní akce každoročně startuje předvánoční nákupní shon

Dny Marianne jsou zpět. Oblíbená prodejní akce každoročně startuje předvánoční nákupní shon

Zlín 6. září 2024 (PROTEXT) – Českým spotřebitelům se pomalu vrací chuť utrácet. Jako největší lákadlo však nadále fungují slevy. Častější nákupy ve slevách totiž letos podle průzkumu FOCUS Marketing & Social Research[1] plánuje hned 36 % Čechů. Zájem o výhodné a atraktivní ceny potvrzuje i přední prodejce elektroniky DATART. Během jarních dnů Marianne, jedné z největších prodejních akcí, opět zaznamenal výrazný nárůst návštěvnosti a prodejů. Podzimní Dny Marianne zahajující období předvánočních nákupů startují už 13. září a potrvají až do 16. září.

Už 13. září v DATARTu začínají podzimní Dny Marianne – prodejní akce, která se v posledních letech mezi českými spotřebiteli těší mimořádné oblibě. Během Dnů Marianne DATART tradičně zaznamenává vyšší návštěvnost jak kamenných prodejen, tak i e-shopu. Vzhledem k úspěchu letošních jarních Dnů Marianne se dá očekávat, že jinak by tomu nemělo být ani nyní na podzim.

„Dny Marianne každoročně patří mezi nejvýznamnější nákupní události a očekáváme, že letošní podzim nebude výjimkou. Zákazníky láká široká škála slev a akčních nabídek, což se pravidelně odráží i v nárůstu tržeb. Právě zářijové Dny Marianne jsou zároveň takovým neoficiálním začátkem předvánočních nákupů, což můžeme vidět na produktech, o které bývá největší zájem,“ vysvětluje Lenka Mastešová, ředitelka marketingové komunikace DATART.

Spotřební elektronika a domácí spotřebiče

V průběhu Dnů Marianne se zákazníci podle statistik maloobchodního prodejce elektroniky DATART nejčastěji zaměřují na nákup spotřební elektroniky. Velmi populární jsou zejména mobilní telefony a příslušenství k nim. Velký zájem je však mezi českými spotřebiteli také o malé domácí spotřebiče, jako jsou rychlovarné konvice či vysavače. Stále více si lidé začínají všímat i velkých domácích spotřebičů, mezi nimiž většinou vedou pračky, trouby a ledničky.

„Průměrná útrata v průběhu Dnů Marianne většinou přesahuje běžné hodnoty, což ukazuje, že pokud mají spotřebitelé k dispozici atraktivní cenové nabídky, jsou ochotní do kvalitní elektroniky a spotřebičů investovat i vyšší částky. Zároveň nemůžeme zapomínat na sílu slev, na které Češi vždy velmi dobře slyšeli. Mnoho z nich s nákupem vybraných produktů – a zejména těch dražších – čeká na větší slevové akce, jako jsou právě Dny Marianne, kde je mohou získat levněji,“ upřesňuje Lenka Mastešová.

Spotřebitelská nálada se zlepšuje, lidé ale zůstávají opatrní

Již velmi vysokou popularitu slev mezi českými spotřebiteli v posledních letech ještě více podpořila nepříznivá ekonomická situace. V důsledku vysoké inflace a klesající kupní síly české domácnosti pečlivěji zvažovaly každý svůj výdaj. Větší investice proto lidé častěji odkládali a čekali právě na velké slevové akce, jako jsou Dny Marianne či Black Friday.

Průzkum agentury FOCUS Marketing & Social Research realizovaný na konci roku 2023 na vzorku 1001 respondentů naštěstí naznačuje, že z nejhoršího už jsme pravděpodobně venku. Ačkoliv spotřebitelské chování českých domácností stále reflektuje důsledky zdražování, situace se oproti předchozímu roku zlepšuje. 49 % domácností uvádí, že se svými příjmy dokáží vyjít bez větších omezení a očekávají, že to tak bude dále pokračovat během celého roku.

„Češi jsou stále obezřetní, ale chuť nakupovat roste. Především během cenově atraktivních akcí, jako jsou Dny Marianne,“ komentuje výsledky průzkumu Lenka Mastešová. Hned 36 % dotázaných uvedlo, že plánují v budoucnu nakupovat v cenových akcích více než dosud. Více než polovina (55 %) očekává, že bude nakupovat stejně často.

[1] Kvantitativní výzkum byl provedený na vzorku populace České republiky starší 18 let. Velikost výběrového souboru byla 1001 respondentů. Sběr dat probíhal v prosinci 2023.

 

Zdroj: Insighters

 

 

 

 

Doporučujeme

Osm keňských školaček čelí obvinění z vraždy svých spolužaček po tragickém požáru internátu

Požár dívčího internátu v Keni, při němž zemřelo 16 studentek, míří před soud. Z vraždy úřady obvinily osm nezletilých školaček. Případ znovu otevřel debatu o bezpečnosti internátních škol i dlouhodobých problémech keňského vzdělávacího systému.

Zelenskyj v Dublinu uvedl, že věří v brzké otevření dalších kapitol jednání s EU

Ukrajina může velmi brzy otevřít zbývající kapitoly vyjednávání o přistoupení k Evropské unii. Během dnešní zahajovací ceremonie irského předsednictví v Radě EU to uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ve svém projevu v Dublinu zdůraznil další tlak na Rusko a zkritizoval, že stále existují evropské firmy, které jsou kontrolovány Moskvou a dodávají Rusku některé zboží, které využívá ve válce proti Ukrajině.

Během oslav mistrovství světa ve fotbale v Mexico City zemřeli tři lidé. Dav je ušlapal

Tři lidé zemřeli během úterních oslav postupu mexické fotbalové reprezentace do osmifinále mistrovství světa. Podle zdravotnických úřadů hlavního města se oběti udusily v obrovských davech, které po vítězství Mexika 2:0 nad Ekvádorem zaplnily centrum metropole.

Zisk Agrofertu spadl o téměř pět miliard

Holding Agrofert loni vydělal 2,2 miliardy korun. Meziročně jde o pokles o 4,9 miliardy, za kterým stojí hlavně mimořádně silný rok 2024. Tehdy koncern prodal mediální skupinu Mafra, rozhlasovou firmu Londa a pardubickou chemičku Synthesia.

Požár panelového domu v Antverpách si vyžádal nejméně šest obětí

Rozsáhlý požár desetipatrového bytového domu v belgických Antverpách si vyžádal nejméně šest lidských životů a další lidé utrpěli zranění. Hasiči zachraňovali obyvatele z balkonů a po tragédii pokračovali v prohledávání jednotlivých bytů. Příčina požáru zatím není známá.

Trump vykázal z krypta příjmy přes 1,4 miliardy dolarů

Americký prezident Donald Trump vykázal za loňský rok příjmy přes 1,4 miliardy dolarů z kryptoměnových projektů své rodiny. Digitální aktiva se tak stala hlavním zdrojem jeho příjmů a výrazně předčila tradiční byznys, na kterém si dříve vybudoval jméno.

KOMENTÁŘ: Historická zpráva pro dolar. Centrální banky se ho chtějí spíš zbavovat

Od nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu ztrácí americký dolar lesk, pro řadu vlád i drobných investorů už není tak bezpečným přístavem, jakým býval. Trend potvrzuje i změna postoje centrálních bank, jak odkryl think tank Oficiální fórum měnových a finančních institucí (OMFIF).

Vysvětlení: Co je tepelná kupole a proč je nebezpečná?

Američané se připravují na víkendový Den nezávislosti. Velké části amerického kontinentu v nesnesitelném horku a dusnu uvězní jev zvaný tepelná kupole. Ten v minulém týdnu sežehl Evropu. Ohroženo smrtícím horkem bude do 6. července zhruba 250 milionů lidí, hlavně senioři s dětmi.

Írán přiznal problémy během americké blokády. Nevyvezl žádnou ropu

Írán během americké blokády nemohl vyvážet žádnou ropu. Od podepsání memoranda však vyvezl více než 40 milionů barelů, sdělil v rozhovoru pro státní televizi hlavní íránský vyjednavač Mohammad Bagher Ghalibaf. Společnost TankerTrackers tento objem odhaduje dokonce na 50 milionů barelů. Ropa se drží na předválečné úrovni. Čeká se na další kolo rozhovorů. Írán delegaci do Kataru nepošle.

Írán tvrdí, že se nesetká s vyslanci USA v Dauhá; Katar hraje roli prostředníka

Zástupci Íránu se v nejbližších dnech nesetkají s vysoce postavenými představiteli Spojených států, kteří v úterý přiletěli na jednání do katarského Dauhá. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránské ministerstvo zahraničí. Katar mezitím v úterý večer uvedl, že bude pokračovat v roli prostředníka ve vyjednávání mezi USA a Íránem. Podle Reuters současná situace nesvědčí o dobrých vyhlídkách na dosažení trvalého míru mezi oběma znepřátelenými stranami. Informovaný diplomatický zdroj agentuře AFP řekl, že se dnes v Dauhá mají uskutečnit nepřímá technická jednání mezi zástupci USA a Íránu o dohodě o ukončení války na Blízkém východě.

Expedice v Atlantiku odhalila desítky dosud neznámých mořských živočichů

Mezinárodní vědecká expedice v jižním Atlantiku během pouhých dvou týdnů objevila 31 dosud neznámých druhů mořských organismů. Výzkum potvrdil, že střední vrstvy oceánu patří k nejméně prozkoumaným prostředím na Zemi a zároveň ukrývají mimořádně pestrý život.

V Kongu na ebolu dosud zemřelo 399 lidí z 1333 potvrzených případů nemoci

Počet potvrzených případů eboly v Kongu stoupl na 1333, z čehož 399 lidí zemřelo. Informovala o tom v noci na dnešek agentura Reuters s odvoláním na konžské úřady. Předchozí, pondělní bilance hovořila o 1307 nakažených a 377 zemřelých.

Irsko přebírá vedení EU, čekají ho náročná vyjednávání o unijním rozpočtu

Pokračující podpora Ukrajiny, ale i konkurenceschopnost EU, hodnoty a bezpečnost budou hlavními prioritami irského předsednictví v Radě EU, které začíná právě dnes. Irové přebírají mandát od Kypřanů a v mnohém na ně navazují, například pokud jde o další posun v jednáních o novém dlouhodobém rozpočtu EU či pokrok v přístupových jednáních kandidátských zemí na cestě do Evropské unie.

Letadlo v Číně narazilo do mrakodrapu. Nikdo neví proč

V pátek odpoledne do nejvyššího mrakodrapu v Pekingu narazilo malé letadlo. Pilot zemřel a dalších 13 lidí utrpělo zranění. Incident není šokující jen pro svou podobnost s teroristickým útokem na USA z 11. září 2001, ale i z důvodu, že v čínské metropoli je bezletová zóna, což znamená zákaz pohybu dronů a letadel. Ani po čtyřech dnech není jasné, jak se letadlo do města dostalo a proč do věže narazilo.

Ukrajina informuje o obětech ruských útoků, její síly útočily v hloubi Ruska

Nejméně dva lidé přišli o život a dalších pět bylo dnes ráno zraněno při útoku ruského dronu na mikrobus v Chersonu na jihovýchodě Ukrajiny, oznámil náčelník oblastní správy Oleksandr Prokudin. V Dněpropetrovské oblasti zahynula žena a další tři utrpěly zranění při ruských útocích na čerpací stanice, další žena byla zraněna v Záporoží, informovaly ukrajinské úřady. Naopak ukrajinské drony zaútočily v hloubi Ruska, v Rostovské a Penzenské oblasti a i Ufě, vzdálené více než 1300 kilometrů od frontové linie.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama