Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Dle předsedkyně Evropské komise se šance na dosažení dohody s Británií vytrácí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Britská vláda minulý týden představila návrh legislativy, která by porušila mezinárodní právní závazky a část dohody o odchodu, kterou podepsala Británie před svým formálním odchodem. Jelikož britská vláda prosazuje takovéto kroky, šance na dosažení dohody s EU den ode dne mizí dle středečního vyjádření šéfky Evropské komise.

  Premiér Boris Johnson by měl dle Bruselu zrušit zákon o vnitřním trhu (Internal Market bill), který určuje, jak bude vypadat obchod uvnitř Spojeného království po Brexitu a porušuje dohodu s EU. Boris Johnson odmítl.

  S každým dalším dnem začínají mizet šance na včasnou dohodu.

  Nyní je Británie během přechodného období součástí jednotného trhu EU. Toto období zajišťuje čas na vyjednávání a vyprší na konci roku.

  „S každým dalším dnem začínají mizet šance na včasnou dohodu,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.

  Ve svém projevu před Evropským parlamentem dodala, že dohodu o odchodu Velké Británie nelze jednostranně změnit, ignorovat ji nebo ji zrušit.

  „To je otázka zákona, důvěry a dobré víry … Důvěra je základem každého silného partnerství,“ řekla.

  Pokud se nedohodnou podmínky obchodního vztahu, obává se Evropská unie, že dojde k chaotickému Brexitu.

  Dle Johnsona kroky, které podniká Brusel, jako žádost, aby byly zavedeny obchodní bariéry mezi Severním Irskem a zbytkem Británie, ohrožují jednotu Spojeného království.

  Diplomatické zdroje EU sdělily agentuře Reuters, že pokud bude zákon schválen v současné podobě, Brusel má pocit, že s Londýnem nemůže jednat.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS