menu

26.3 C
Czech
Sobota 15. června 2024

Izrael i Hamás se během války dopustily válečných zločinů, tvrdí experti OSN

Izrael i Hamás se během současné války dopustily válečných zločinů a Izrael také zločinů proti lidskosti a "vyhlazování", tvrdí dnes zveřejněná zpráva expertů Rady OSN pro lidská práva (UNHRC). Informují o tom agentury AFP a AP. Ženevské zastoupení Izraele, který s komisí odmítl spolupracovat, zprávu tvrdě kritizovalo. Podle dnešního vyjádření ministerstva zdravotnictví v Gaze si konflikt vyžádal životy již více než 37.200 Palestinců.

Transgenderová plavkyně Lia Thomas se zatím nemůže účastnit elitních soutěží, rozhodl CAS

Arbitrážní soud pro sport (CAS) nedávno rozhodl, že transgender plavkyně Lia Thomas není v současné době způsobilá účastnit se elitních soutěží v rámci World Aquatics nebo USA Swimming. Navzdory námitkám ze strany Thomas panel CAS zamítl její odvolání proti pravidlům, která jí znemožňují účastnit se závodů žen na vrcholných soutěžích.

Dítě Česka 2024: Nominace se otevřou již 1. června

Sledujte nás na sítích

Praha 28. května 2024 (PROTEXT) – UNICEF ČR otevírá nominace do 4. ročníku unikátní ankety Dítě Česka, ve které hledá inspirativní děti a mladé lidi navštěvující české základní a střední školy. S výběrem vítěze pomohou mj. předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová, rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, hokejová legenda Patrik Eliáš nebo influencer Karel (Kovy) Kovář.

Reklama

Praha, 29. května 2024 – Český výbor pro UNICEF vyhlašuje nový ročník ankety Dítě Česka věnované talentovaným žákům a studentům z celého Česka. Nominace budou spuštěny u příležitosti Mezinárodního dne dětí 1. června v rámci Zlín Film Festivalu ve 20:00. Z přihlášených účastníků bude nominováno 20 finalistů a porota složená z významných českých osobností následně vybere dva vítěze – jednoho v kategorii „školák“, druhého v kategorii „středoškolák“.

„Každá nominace je zároveň i formou ocenění a poděkování všem dětem a mladým lidem, kteří se aktivně zapojují do dění kolem sebe a jsou inspirací pro ostatní. Je potřeba, aby se o nich vědělo. Už toto je důvod, proč nominaci zaslat,“ domnívá se výkonná ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba.

Jak se zapojit?

  • nominovat mohou instituce, školy i soukromé osoby, například učitelé či ředitelé škol, vedoucí kroužků, spolužáci a samozřejmě také rodiče nebo prarodiče
  • nominace probíhá prostřednictvím přihlašovacího formuláře na webu www.diteceska.cz do 30. září 2024 (přihlášku je nutné odeslat spolu se souhlasem zákonného zástupce)

Kdo může být nominován?

Reklama

Všechny děti nebo mladí lidé, kteří splňují tato kritéria:

  • věk do 17 let (v době vyhlášení výsledků ankety – 17. 11. 2024)
  • české občanství, trvalý pobyt nebo dočasná ochrana v ČR

Anketa vyhledává výjimečné jedince, kteří prokázali své vůdčí schopnosti, inovativní myšlení a odhodlání k pozitivní změně. UNICEF Česká republika se snaží ocenit ty, jejichž úsilí inspirovalo ostatní a přispělo k lepší budoucnosti, ať už prostřednictvím sociálních iniciativ, ekologického aktivismu, prosazování práv dětí nebo jakékoli jiné aktivity společenského významu. Nejde přitom o jednorázové mimořádné činy, ale o dlouhodobou aktivitu a konkrétní výsledky. Vítězové ankety budou vyhlášeni 17. listopadu 2024, v návaznosti na Světový den dětí, který připadá na 20. listopadu.

Co čeká vítěze?

  • finanční cena v hodnotě 15 000,- Kč na realizaci a podporu veřejně prospěšného projektu či aktivity iniciované vítězem ankety
  • osobní setkání a interakce s porotci
  • vlastní blog a prostor na webu a profilech UNICEF ČR pro své názory a pohledy
  • propojení v rámci mezinárodní sítě UNICEF

Mezi porotci, kteří budou rozhodovat o vítězích, nebude chybět youtuber a influencer Karel (Kovy) Kovář; vyslankyně dobré vůle UNICEF, herečka Jitka Čvančarová; ředitel televizní stanice ČT – Déčko Petr Koliha, školský ombudsman Slávek Hrzal, rektorka UK Milena Králíčková nebo předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.

Vítězové na Hradě

Vítězi loňské ankety Dítě Česka se stali Matěj Pavliš a Kristýna Kedrová. Kristýna tvoří výukové hry pro děti ve hře Minecraft. Matěj doučuje své vrstevníky skrze projekt Studenti studentům a závodně hraje šachy, které také propagoval skrze projekt Šachy do škol.

V minulém roce se k oslavám Světového dne dětí historicky poprvé připojil rovněž prezident České republiky. Petr Pavel přijal vítěze ankety Dítě Česka na Pražském hradě a zapojil je do svého programu. „Výsledky průzkumu „Česko – země přátelská k dětem“, které mi vítězové ankety Dítě Česka předali, jsou pro mě informačně hodnotné. Budu rád, když je v příštím roce dostanu do rukou znovu a když k nim dostanu komentář od těch nejpovolanějších – od dětí.“ řekl při příležitosti historicky prvního Kids Takeover na Pražském hradě Petr Pavel, prezident České republiky.

Výjimečné setkání s prezidentem ČR zhodnotila vítězka Kristýna Kedrová takto: „Bylo to neuvěřitelně obohacující, pořád jsem si v duchu říkala, jakou mám čest nahlédnout do zákulisí dění na Hradě, to je v našich očích něco obrovského.“

UNICEF dlouhodobě usiluje o to, aby se děti a mládež nebály zapojovat do dění ve své komunitě a cítily při realizaci vlastních projektů podporu veřejnosti i svého okolí. I proto UNICEF ČR s finalisty ankety nadále pracuje, jednou z forem této spolupráce je účast na různých domácích či mezinárodních projektech a akcích, ať už se jedná například o možnost debatovat s ministrem školství nebo se účastnit panelů na Czech & Slovak Sustainability Summit.

„Oceňuje se každá zkušenost a každá organizace, do které se zapojíte. Rozhodně bych se nebál ukázat ostatním, že to, co člověk dělá pro dobrou věc, má smysl a velký dopad, ač na první pohled to může působit jako drobnost,“ uvedl k dotazu, proč by se měly děti do ankety přihlásit, vítěz ankety Dítě Česka Matěj Pavliš.

Práce UNICEF je založena na Úmluvě o právech dítěte, která každému dítěti zaručuje stejná práva bez ohledu na pohlaví, rasu, náboženské přesvědčení, příjem rodiny, fyzické vlastnosti, místo narození nebo zeměpisné umístění. UNICEF věří, že všechny děti mají právo žít, rozvíjet se a plně využít svůj potenciál bez překážek, diskriminace, zaujatosti nebo zvýhodňování.

UNICEF (Dětský fond OSN) pracuje ve 193 zemích světa, kde dětem zajišťuje zdravotní péči, výživu, pitnou vodu a hygienu, základní vzdělání pro všechny chlapce i dívky a ochranu před násilím a zneužíváním. UNICEF je jediná organizace OSN, jejíž činnost je financována výhradně z dobrovolných příspěvků. Na programy pomoci dětem jde 93,2 % všech získaných prostředků.

 

Zdroj: UNICEF

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Podle úřadů ruské Belgorodské oblasti šest mrtvých při ukrajinských útocích

Ukrajinské útoky na ruskou Belgorodskou oblast si v pátek vyžádaly šest životů. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na gubernátora oblasti Vjačeslav Gladkova, který původně informoval o pěti zraněných.

ANALÝZA: Rusové u Charkova dosáhli maximálně tak strategického selhání

Rusko minulý měsíc na Ukrajině otevřelo novou frontu v Charkovské oblasti a obránce čekala velká výzva. I když útok ruských jednotek stále probíhá, experti již nyní mluví o strategickém selhání a nevyužité příležitosti. Cíle ofenzivních operací přitom ruský prezident Vladimir Putin nedosáhl. Právě naopak.

Honduras podle prezidentky postaví vězeňský tábor pro 20.000 lidí

Honduras v rámci boje proti zločineckým gangům postaví vězeňský tábor pro 20.000 lidí. Oznámila to podle agentury Reuters prezidentka Xiomara Castrová. Zároveň chce změnit trestní zákoník, aby bylo možné členy gangů považovat za teroristy. Podobná opatření již zavedl sousední Salvador.

Kate Middleton se poprvé od diagnózy rakoviny objevila na veřejnosti

Princezna Kate, vévodkyně z Walesu, se dnes triumfálně vrátila na veřejnost při slavnostním ceremoniálu Trooping the Colour, který se konal na počest narozenin krále Karla III. Tento slavnostní akt, který zahrnuje vojenskou přehlídku a tradiční ceremoniály, je jednou z nejvýznamnějších událostí v britském královském kalendáři.

Apple a Meta budou pravděpodobně čelit obviněním EU za nedodržování zákona o digitálních trzích

Evropská komise se údajně chystá obvinit technologické giganty Apple a Meta za nedodržování zákona o digitálních trzích (DMA), tvrdí tři osoby, které jsou s touto záležitostí přímo obeznámeny. Očekává se, že obvinění budou vydána před letními prázdninami v srpnu, přičemž jako první jim bude čelit společnost Apple, následovaná společností Meta.

Nový slovenský prezident Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini dnes složil slib a ujal se úřadu. Jako první hlava slovenského státu byl v minulosti premiérem a také šéfem parlamentu. Pellegrini složil slib v pořadí jako šestý prezident od vzniku samostatného Slovenska v roce 1993, a to do rukou předsedy ústavního soudu během slavnostní schůze parlamentu.

Kryptotrhy letos zaznamenaly čistý příliv 12 miliard dolarů, uvádí JPMorgan

Podle analytiků JPMorgan současné vysoké ceny bitcoinu v poměru k jeho produkčním nákladům a v poměru ke zlatu vyvolávají pochybnosti o udržitelnosti přílivu 12 miliard dolarů do kryptoaktiv od počátku roku.
Reklama

DOPORUČUJEME

Jak technologický rozvoj ovlivňuje investice do online kasin

Online kasina v posledních letech zažívají obrovský boom. Stále více hráčů opouští klasické kamenné herny a přechází do online prostředí pohodlného hraní z domova....

Napouštění bazénů z vlastní vodovodní přípojky

Hradec Králové 14. června 2024 (PROTEXT) - Královéhradecká provozní, a.s. sděluje svým zákazníkům, že pro napouštění bazénů cisternou byla zrušena doprava do 10 km...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Podle úřadů ruské Belgorodské oblasti šest mrtvých při ukrajinských útocích

Ukrajinské útoky na ruskou Belgorodskou oblast si v pátek vyžádaly šest životů. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na gubernátora oblasti Vjačeslav Gladkova, který původně informoval o pěti zraněných.

ANALÝZA: Rusové u Charkova dosáhli maximálně tak strategického selhání

Rusko minulý měsíc na Ukrajině otevřelo novou frontu v Charkovské oblasti a obránce čekala velká výzva. I když útok ruských jednotek stále probíhá, experti již nyní mluví o strategickém selhání a nevyužité příležitosti. Cíle ofenzivních operací přitom ruský prezident Vladimir Putin nedosáhl. Právě naopak.

Honduras podle prezidentky postaví vězeňský tábor pro 20.000 lidí

Honduras v rámci boje proti zločineckým gangům postaví vězeňský tábor pro 20.000 lidí. Oznámila to podle agentury Reuters prezidentka Xiomara Castrová. Zároveň chce změnit trestní zákoník, aby bylo možné členy gangů považovat za teroristy. Podobná opatření již zavedl sousední Salvador.

Kate Middleton se poprvé od diagnózy rakoviny objevila na veřejnosti

Princezna Kate, vévodkyně z Walesu, se dnes triumfálně vrátila na veřejnost při slavnostním ceremoniálu Trooping the Colour, který se konal na počest narozenin krále Karla III. Tento slavnostní akt, který zahrnuje vojenskou přehlídku a tradiční ceremoniály, je jednou z nejvýznamnějších událostí v britském královském kalendáři.

Apple a Meta budou pravděpodobně čelit obviněním EU za nedodržování zákona o digitálních trzích

Evropská komise se údajně chystá obvinit technologické giganty Apple a Meta za nedodržování zákona o digitálních trzích (DMA), tvrdí tři osoby, které jsou s touto záležitostí přímo obeznámeny. Očekává se, že obvinění budou vydána před letními prázdninami v srpnu, přičemž jako první jim bude čelit společnost Apple, následovaná společností Meta.

Nový slovenský prezident Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini dnes složil slib a ujal se úřadu. Jako první hlava slovenského státu byl v minulosti premiérem a také šéfem parlamentu. Pellegrini složil slib v pořadí jako šestý prezident od vzniku samostatného Slovenska v roce 1993, a to do rukou předsedy ústavního soudu během slavnostní schůze parlamentu.

Kryptotrhy letos zaznamenaly čistý příliv 12 miliard dolarů, uvádí JPMorgan

Podle analytiků JPMorgan současné vysoké ceny bitcoinu v poměru k jeho produkčním nákladům a v poměru ke zlatu vyvolávají pochybnosti o udržitelnosti přílivu 12 miliard dolarů do kryptoaktiv od počátku roku.

Vědci pozorovali u pobřeží Nové Anglie překvapivé množství ohrožených velryb

Výzkumníci z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) u břehů Nové Anglie pozorovali neobvykle vysoký počet ohrožených druhů velryb. V tohle roční období není neobvyklé, že kolem tohoto amerického území proplouvají vysoké počty kytovců. Pozorovat tolik těchto mořských savců v tak rozmanitém složení během jediného letu je ale podle vědců vzácnost.

Vladimir Putin stanovil podmínky pro zastavení palby a mírové rozhovory s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu na ministerstvu zahraničních věcí zdůraznil, že je otevřen mírovým rozhovorům s Ukrajinou, přičemž hlavní podmínkou je stažení ukrajinských vojsk z oblastí okupovaných Ruskem. Podle Putina musí Ukrajina stáhnout své jednotky z Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti v rámci jejich správních hranic. Kromě toho musí Ukrajina prohlásit, že odmítá vstoupit do NATO. Putin uvedl, že pokud budou tyto podmínky splněny, Rusko okamžitě zastaví palbu.

Rusko i Ukrajina hlásí likvidaci desítek dronů vyslaných druhou stranou

Rusko i Ukrajina hlásí likvidaci desítek dronů vyslaných na své území nepřítelem. Moskva podle ruské agentury TASS informuje o sestřelení 87 ukrajinských útočných bezpilotních letounů. Kyjev uvedl, že se jeho vojákům povedlo zlikvidovat 24 ruských dronů a střel z celkových 31, které invazní vojska na zemi vyslaly.
Reklama
Reklama