-4.6 C
Czech
Čtvrtek 25. prosince 2025
EkonomikaDeutsche Bank po vlně kritiky obrátila a v Rusku končí

Deutsche Bank po vlně kritiky obrátila a v Rusku končí

Největší německá banka Deutsche Bank čelila ostré kritice ze strany některých investorů a politiků za to, že pokračuje ve svých aktivitách v Rusku i po invazi ruských vojsk na Ukrajinu. V pátek společnost nakonec oznámila, že se ze země stáhne. Informovaly o tom agentura Reuters a server CNN Business.

Deutsche Bank se připojuje ke společnostem Goldman Sachs a JPMorgan Chase, které byly prvními velkými americkými bankami, jež se po invazi Moskvy na Ukrajinu z Ruské federace stáhly.

Z ruského trhu odešly také firmy Visa a Mastercard, které uvedly, že karty vydané v Rusku již v zemi nebudou fungovat, připomněl server The Hill.

Rusko hromadně opouštějí také technologické firmy, energetické společnosti i luxusní značky, zatímco počet civilních obětí během války na Ukrajině roste a počet uprchlíků za dva týdny překročil dva miliony.

Německá banka tlaku na přerušení vazeb po určitou dobu odolávala a tvrdila, že musí podporovat nadnárodní firmy podnikající v Rusku. V pátek večer nicméně Frankfurt ohlásil obrat o 180 stupňů.

„Jsme v procesu ukončování našich zbývajících obchodů v Rusku a zároveň pomáháme našim neruským nadnárodním klientům při omezování jejich aktivit,“ uvedla banka. „Žádné nové obchody v Rusku nebudou,“ stálo v prohlášení Deutsche Bank.

O den dříve generální ředitel společnosti Christian Sewing přitom zaměstnancům vysvětloval, proč banka v Rusku zůstává. „Odpovědí je, že by to bylo v rozporu s našimi hodnotami,“ napsal Sewing. „Máme klienty, kteří nemohou opustit Rusko přes noc,“ doplnil.

Setrvání Deutsche Bank v Rusku je „zcela v rozporu s mezinárodní podnikatelskou komunitou a na Západě vyvolá odpor, ztrátu dobré pověsti a byznysu“, prohlásil britský finančník a politický aktivista amerického původu Bill Browder, který roky vedl kampaň za odhalování korupce v Rusku. „Byl bych překvapen, kdyby si tuto pozici dokázali udržet, když se situace na Ukrajině nadále zhoršuje,“ řekl v pátek agentuře Reuters.

Vazby na Rusko

Největší německá banka uvedla, že v posledních letech své aktivity v Ruské federaci zredukovala. Tento týden zveřejnila úvěrové riziko vůči této zemi, které činí 2,9 miliardy eur (zhruba 73 miliard korun). Expozici popsala jako „velmi omezenou“.

Deutsche Bank v Rusku provozuje technologické centrum s asi 1500 zaměstnanci. V prosinci navíc otevřela novou hlavní kancelář v Moskvě, což pro společnost podle tehdejšího vyjádření představovalo „významnou investici a závazek vůči ruskému trhu“.

Bývalý člen Spolkového sněmu a bojovník proti finanční kriminalitě Fabio De Masi podotkl, že Deutsche Bank má úzké vazby na ruskou elitu, z nichž mnozí čelí protiruským sankcím.

Deutsche Bank měla v souvislosti s Ruskem problémy již v minulosti. Americké ministerstvo spravedlnosti banku už roky vyšetřuje kvůli praní špinavých peněz z Ruska. Úřady nakonec Deutsche Bank vyměřily pokutu ve výši téměř 700 milionů dolarů (16 miliard korun), připomněla agentura Reuters. Podle pátečního vyjádření banky se sídlem ve Frankfurtu nad Mohanem vyšetřování „stále probíhá“.

Reklama

Doporučujeme

Dva čeští občané ve středu zemřeli poblíž Kilimandžára po nehodě vrtulníku

Dva čeští občané ve středu zemřeli poblíž Kilimandžára. Informaci místních médií potvrdil ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.

Diddy žádá soud o okamžité propuštění

Sean „Diddy“ Combs podal odvolání a chce, aby ho soud okamžitě propustil z vězení. Zároveň žádá zrušení verdiktu nebo nové rozhodnutí o trestu v kauze dvou skutků souvisejících s převozem za účelem prostituce.

Papež vyzval k dialogu o míru na Ukrajině a k zastavení dalších válek ve světě

Papež Lev XIV. dnes v tradičním poselství Městu a světu (Urbi et orbi) vyzval k modlitbám za ukrajinský lid sužovaný téměř čtyřletou válkou a apeloval na zúčastěné strany konfliktu, aby s podporou mezinárodního společenství našly odvahu k přímému a vzájemně se respektujícímu dialogu. Papež vyzval též k míru v dalších ozbrojených konfliktech ve světě a k solidaritě s migranty či s lidmi trpícími přírodními katastrofami.

Tim Cook vsadil na Nike nákupem za téměř 3 miliony dolarů

Šéf Applu Tim Cook nakoupil 50 tisíc akcií Nike v době, kdy se titul držel poblíž několikaměsíčních minim. Po zveřejnění nákupu akcie Nike posílily a pozornost se stočila i k dalšímu insiderovi, který přikoupil.

Rusko hlásí sestřelení 141 ukrajinských dronů, v Oděse ruský útok zabil člověka

Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že ruská protivzdušná obrana přes noc zneškodnila 141 ukrajinských dronů, zejména poblíž hranic. Několik dronů sestřelila ale i nad Moskvou, uvedl její starosta Sergej Sobjanin. Kvůli útokům ruských dronů byl v noci vyhlášen poplach na řadě míst Ukrajiny včetně metropole Kyjeva, jeden člověk zemřel podle místních úřadů při dalším ruském útoku na přístav Oděsa, informoval ruskojazyčný web stanice BBC.

Severní Korea ukázala nové snímky údajně první jaderné ponorky

Severní Korea zveřejnila nové fotografie plavidla, které označuje za svou první ponorku s jaderným pohonem. Kim Čong-un si ji prohlédl v hale, kde ponorka ještě stojí na výrobní lince. Současně ostře kritizoval plány Jižní Koreje získat stejnou technologii se souhlasem Spojených států.

Při výbuchu v mešitě na severu Nigérie zemřelo nejméně pět lidí

Při středečním výbuchu v mešitě na severovýchodě Nigérie zemřelo nejméně pět lidí a dalších 35 utrpělo zranění. Podle policie šlo o teroristický útok, k němuž se zatím nikdo nepřihlásil, úřady ale podezírají islamistické skupiny.

K útoku na francouzskou poštu se přihlásila proruská hackerská skupina

Ke kybernetickému útoku na francouzskou poštu La Poste a její bankovní dům La Banque Postale, který v pondělí zastavil či omezil některé jejich služby, se přihlásila proruská hackerská skupina NoName057(16). Podle agentury AP to dnes uvedla francouzská prokuratura s tím, že vyšetřování převzala francouzská rozvědka DGSI.

Izrael oznámil, že zabil v Gaze finančníka Hamásu Abdal Haje Zakúta

Izraelská armáda dnes oznámila, že při útoku 13. prosince zabila v Pásmu Gazy významného člena teroristického hnutí Hamás Abdal Haje Zakúta, zodpovědného za finanční operace. Napsala to agentura AFP s tím, že Zakút zahynul při stejném úderu, při kterém armáda zabila druhého nejvýše postaveného velitele Hamásu Ráida Saada.

Thajští a kambodžští zástupci se setkali na hranicích, aby projednali příměří

Thajští a kambodžští zástupci se dnes setkali v thajské provincii Čantaburi, aby projednali obnovení příměří na sporných hranicích. Informovala o tom agentura AFP, která se odvolává na kambodžské představitele. Rozhovory by měly trvat čtyři dny. Po obnovení přeshraničních bojů na začátku prosince už zahynulo přes 40 lidí.

Paříž, Madrid a Brusel odsoudily americké sankce proti pětici Evropanů

Francie, Španělsko a Evropská komise (EK) dnes důrazně odsoudily americké sankce vůči pěti Evropanům. Pětice sankcionovaných se podle Washingtonu podílela na prosazování cenzury na amerických internetových platformách, z pohledu EK jde ale o lidi, kteří se zasazují o přísnou regulaci technologického sektoru a o boj proti dezinformacím na internetu, uvedla agentura AFP s odvoláním na vyjádření šéfa francouzské diplomacie.

Rusko plánuje postavit na Měsíci jadernou elektrárnu do roku 2036

Rusko plánuje v následujících deseti letech postavit na Měsíci jadernou elektrárnu, která by dodávala energii jeho lunárnímu programu a společné rusko-čínské výzkumné stanici, píše agentura Reuters. Přestože se Sovětský svaz v minulosti pyšnil mnoha prvenstvími při dobývání a průzkumu vesmíru, dnešní Rusko v této oblasti dlouhodobě zaostává nejen za Spojenými státy, ale už i Čínou. Právě představitelé čínské lunární mise letos v dubnu oznámili, že Peking zvažuje postavit na Měsíci jadernou elektrárnu.

Nový plán počítá se zmrazením fronty, nezakazuje vstup do NATO, řekl Zelenskyj

Nejnovější verze amerického plánu na ukončení ruské války proti Ukrajině počítá se zmrazením fronty na současných liniích a zahájením jednání o vytvoření demilitarizovaných zón. Na dlouhodobém konsensu ohledně územních otázek se ovšem ukrajinští a američtí vyjednavači na víkendových jednáních dohodnout nedokázali. Předmětem sporu je také budoucí správa Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny. Ve vyjádření pro novináře to podle tiskových agentur uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodal, že je připraven o citlivých otázkách jednat se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem.

Nový Jižní Wales zpřísnil zbraně i pravidla pro protesty po útoku na Bondi Beach

Nejlidnatější australský stát Nový Jižní Wales po střelbě na Bondi Beach schválil balík nových protiteroristických a zbraňových pravidel. Zákon omezuje držení zbraní, zakazuje veřejné vystavování symbolů vybraných zakázaných organizací a rozšiřuje pravomoci policie při protestech.

Castrol mění většinového vlastníka, BP si nechá 35 procent

BP prodává 65 procent své divize Castrol americké investiční firmě Stonepeak. Za podíl získá 6 miliard dolarů v hotovosti a ponechá si 35 procent. Prodej zapadá do širšího plánu odprodat aktiva a posílit rozvahu, zatímco firma znovu staví strategii víc na ropě a plynu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama