Protext ČTKDětství Karla IV. Srpnový program pro děti na zámku Loučeň

Dětství Karla IV. Srpnový program pro děti na zámku Loučeň

Praha 13. června 2024 (PROTEXT) – Jednu z nejvýznamnějších osobností českých dějin připomenou na Zámku Loučeň po celý srpen všem dětem. Program s názvem Dětství Karla IV. vypukne 1. 8. a potrvá do 31. 8. tohoto roku. Děti budou soutěžit, zdokonalovat se ve fyzických dovednostech a učit se společenskému chování pravých rytířů a komtes. A to v rámci úkolů jejichž stanoviště budou rozmístěna po celé zámecké zahradě. 

V zámeckém amfiteátru bude pro děti i jejich rodiče připraveno také několik krátkých představení ze života v královském ležení a rytířských turnajů, a to hned několikrát za den. Vyvrcholením letní sezony na Zámku Loučeň pak bude Hradozámecká noc 24. srpna s celodenním a celonočním programem. Na své si přijdou, ale i milovníci klasických prohlídek, které budou v srpnu po celý den střídat ty kostýmované pro děti. Všichni se pak budou moci obdivovat právě dokončenému dvanáctému Královskému labyrintu. Práce na něm trvaly osm let. Místo pro stavbu labyrintu v zámeckém parku s nádherným výhledem do krajiny bylo pečlivě vybráno s ohledem na středověké principy pro zakládání staveb, a také s ohledem na zdejší přirozené proudy a prameny energií. Tento poslední královský labyrint na zámku Loučeň měl položen základní kámen v roce 2016 k sedmi stému výročí narození Karla IV. A to jako vzpomínka a poděkování za skutky tohoto českého i světového panovníka. Labyrintem dle předlohy francouzských gotických katedrál zámek Loučeň vyzdvihuje význam osobnosti Karla IV. pro Čechy. Labyrint se zařadil mezi vyhledávanou zajímavost loučeňského zámku. Jako i letní akce pro všechny děti.

„Srpen bude již tradičně patřit zámecký park zejména dětem. Letošní téma Českého pohádkového léta je „Dětství v době Karla IV.“ Od 1. do 31.srpna 2024 všechny srdečně zveme na program určený zejména rodinám s dětmi a táborům, ale potěší i dospěláky a hravé seniory. Děti si u nás vyzkouší, jaké to je stát se pážetem a plnit úkoly k získání dovedností nutných ke splnění všech rytířských ctnosti, bez jejichž zvládnutí nemohl být žádný chlapec pasován na rytíře. Přeneste se s námi do času, kdy se v roce 1333 mladý kralevic Karel vrátil z Francie do Čech, aby se stal pravým rytířem,“ uvádí Mgr. Vratislav Zákoutský, kastelán zámku Loučeň.

„Do doby Karla IV. se na zámku z času na čas pravidelně vracíme. V letošním roce jsme pro děti připravili v tomto duchu České pohádkové léto v podobě Dětství v době Karla IV. Všichni malí návštěvníci budou vtaženi do doby jeho mládí. Zámek Loučeň bude po celý srpen patřit všem malým rytířům a princeznám,“ uvádí Ing. Kateřina Šrámková, majitelka zámku Loučeň.

Po celý srpen v úterý, středu, čtvrtek a sobotu se můžete těšit na rytířské turnaje, dovednosti a scénky v rámci programu Dětství Karla IV.

 

Program:

10:00 – Zahájení

10:10 – 11:20 Úkoly pro pážata:

11:30 – Jak kralevic Karel cestoval z Itálie

13:00 – Audience na dvoře královském

13:30 – 14:50 Úkoly pro pážata

15:00 – Turnaj Lucemburků

15:30 – 16:20 Úkoly pro pážata

16:30 – Dobývání hradu

17:00 – Pasování na panoše, tancování

 

Areál zámku je otevřen od 9:00 do 18:30, soboty do 20:00 hod. Více o programu na: https://www.zamekloucen.cz/a/ceske-pohadkove-leto-2024. Na setkání s Vámi se těší a celým srpnem Vás bude provázet „Společnost života středověkého – W-arlet“ https://www.w-arlet.com/

Labyrint, který na Loučeni vznikl při příležitosti 700 let od narození Karla IV., má velikost, tvar i symboliku inspirovanou labyrintem katedrály v Chartres. Loučeňský labyrint je doplněn kruhem o průměru 10m na půdoryse české kotliny. Stezka kruhového labyrintu je nejenom geometrickým symbolem a připomínkou historie, ale především geo-energetickou spirálou nabitou pozitivní energií. Labyrint je kruhový, chartreského typu, s 11 řadami a kruhovým centrálním prvkem uprostřed. Soudobý charakter a přitažlivost pro návštěvníky dodává 12. labyrintu použití barevných prvků na jeho povrchu, ozvučení prostoru nad ním a možnost večerního nasvícení.

 

Zámek Loučeň

www.zamekloucen.cz

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Doporučujeme

Gordon Ramsay bude poprvé dědečkem

Rodina Gordona Ramsayho se rozroste o dalšího člena. Jeho dcera Holly Ramsay oznámila, že s manželem Adamem Peatym čeká první společné dítě.

Izrael uvádí, že zabil dva členy Hamásu odpovědné za převod peněz do Gazy

Izraelská armáda uvádí, že zabila dva členy vojenského křídla teroristických organizací Hamás a Palestinský islámský džihád. Husajn Kadra a Muhammad Farra byli podle ní odpovědní za převod více než půl miliardy šekelů (3,6 bilionu Kč) do Gazy. Informuje o tom agentura Reuters a web deníku The Times of Israel.

Warming Stripes ukazují 80 let oteplování v Bruselu

Modré a červené pruhy dokážou během několika sekund ukázat, jak se mění klima. Právě na tom stojí iniciativa Show Your Stripes Day, která každoročně upozorňuje na rostoucí teploty po celém světě. Nová vizualizace pro Brusel zachycuje proměnu teplot od roku 1945 do roku 2025 a jasně ukazuje, že chladnější roky ustupují stále teplejším.

KOMENTÁŘ: Zoufalý Trump se chytil do íránské pasti. Memorandum to jen potvrzuje

USA a Írán ve středu podepsaly rámcovou dohodu o ukončení války, přičemž obě strany to prodávají jako své vítězství. Nejvíce však memorandum děsí republikány a Izrael. Důvod je prostý – americký prezident Donald Trump se v zoufalé snaze vymanit z nepopulárního konfliktu uchýlil k překvapivým ústupkům, které oslabují jeho, republikány i samotné Spojené státy.

Plavba Hormuzským průlivem zůstane bezplatná, prohlásil Trump

Plavba Hormuzským průlivem klíčovým pro dopravu ropy a plynu ze zemí Perského zálivu zůstane bezplatná i po uplynutí stávající 60denní lhůty. Na své sociální síti Truth Social to v noci na dnešek napsal prezident Spojených států Donald Trump. Írán naopak tvrdí, že chce od komerčních lodí vybírat poplatky za služby související s proplutím.

Nizozemsko rozstřílelo Švédsko a přiblížilo se postupu

Fotbalisté Nizozemska ve druhém zápase skupiny na mistrovství světa zabrali naplno. Po remíze s Japonskem porazili Švédsko vysoko 5:1 a udělali důležitý krok směrem k postupu do vyřazovací části. Dvěma góly se blýskli Brian Brobbey a Cody Gakpo, v závěru skóroval také Crysencio Summerville.

Po rozhodnutí Nawrockého odebrat řád Zelenskému vrací ocenění další Ukrajinci

Po pátečním rozhodnutí polského prezidenta Karola Nawrockého odebrat svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému nejvyšší polské vyznamenání se polská ocenění rozhodli vrátit také šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Kyrylo Budanov a ukrajinský velvyslanec ve Varšavě Vasyl Bodnar. Jádrem sporu je Zelenského dekret, kterým přidělil jednotce ukrajinských speciálních sil za její úspěchy v nynější válce proti Rusku přídomek Hrdinové Ukrajinské povstalecké armády (UPA). To vyvolalo v Polsku pobouření, protože nacionalisté z UPA se za druhé světové války podíleli na masakrech Poláků.

Ukrajina po nočním ruském útoku hlásí mrtvého a několik zraněných

Rusko v noci na dnešek vyslalo na Ukrajinu 99 dronů, 92 z nich se podařilo obraně sestřelit, případně neutralizovat radioelektronickým bojem. Dnes o tom informovalo ukrajinské letectvo. Ruské ministerstvo obrany zase ohlásilo, že od pátečního večera do dnešního rána protivzdušné síly zachytily a zničily 187 ukrajinských bezpilotních letounů. Ukrajina od února 2022 vzdoruje ruské invazi, vzájemné dronové útoky jsou součástí bojů.

Bolivijský prezident vyhlásil po týdnech protestů výjimečný stav

Bolivijský prezident Rodrigo Paz dnes vyhlásil po šesti týdnech protestů a blokád silnic v celé zemi výjimečný stav. Dává mu více ústavních pravomocí, umožňuje mimo jiné vyslat k prolomení blokád ozbrojené složky. Informují o tom tiskové agentury.

Izraelský útok na jihu Libanonu zabil navzdory příměří 16 lidí

Při nových izraelských úderech na jihu Libanonu v oblasti Nabatíja zahynulo den po vyhlášení příměří 16 lidí. Dalších 12 lidí bylo zraněno a převezeno do nemocnic. Podle agentury AFP to oznámila libanonská civilní obrana. Od pátku má přitom platit klid zbraní dohodnutý mezi Izraelem a libanonským proíránským hnutím Hizballáh.

Německo a Švýcarsko zasáhly bouřky, zranění utrpěly desítky lidí

Po vedrech udeřily na Německo a Švýcarsko prudké bouřky. V Rastattu na jihozápadě Německa zasáhl blesk na sportovní akci devět lidí, na severu země utrpělo kvůli bouři zranění 13 návštěvníků hudebního festivalu a ve Švýcarsku padající větev těžce zranila 16letou dívku. V německé spolkové zemi Porýní-Falc úřady v noci vydaly varování před extrémními povodněmi, hladina jedné z řek v regionu se během několika hodin zvýšila téměř o dva metry, poté ale zase rychle poklesla.

USA přestanou financovat programy proti šíření HIV v Jižní Africe, oznámila vláda

Spojené státy ukončí financování programů zaměřených na boj proti viru HIV a nemoci AIDS v Jižní Africe. Rozhodnutí se týká podpory poskytované prostřednictvím programu PEPFAR, který dosud představoval významnou součást jihoafrických výdajů na prevenci a léčbu této nemoci.

Akcie SpaceX po akvizici Anysphere oslabily

Akcie SpaceX po historickém vstupu na burzu oslabily. Investory znejistila oznámená akvizice společnosti Anysphere, která stojí za nástrojem Cursor pro programování s pomocí umělé inteligence.

Požár v hotelu v Dominikánské republice nepřežila turistka

Rozsáhlý požár zasáhl plážový hotel Viva Wyndham Dominicus Beach v letovisku Bayahibe v Dominikánské republice. Z areálu muselo být evakuováno téměř 1700 turistů a zaměstnanců, jedna žena při neštěstí zemřela.

Meloni odmítla Trumpovu historku o společné fotografii

Italská premiérka Giorgia Meloni ostře odmítla tvrzení Donalda Trumpa, že ho na summitu G7 prosila o společnou fotografii. Výrok amerického prezidenta vyvolal v Římě neobvykle tvrdou reakci a naznačil další ochlazení vztahů mezi dvěma politiky, kteří k sobě měli dříve politicky blízko.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama