Reklama

Tragický rekord. 227 klimatických aktivistů bylo loni zavražděno

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Rok 2020 byl pro environmentální aktivisty tím nejsmrtelnějším. 227 se jich stalo obětí vraždy, o patnáct více než loni. Počet zavražděných aktivistů rok od roku stoupá, v roce 2013 jich měli vrahové na svědomí jen 93. Informuje o tom BBC a CNN.

Na rekordní počet obětí vražd mezi aktivisty upozornila nezisková organizace Global Witness. Drtivá většina těchto vražd se odehrála v zemích Jižní Ameriky, na druhém místě jsou Filipíny. Neziskovka analyzovala veškerá data o smrtících útocích na aktivisty a spočítala, že od podpisu Pařížské dohody v roce 2015 jsou rok co rok zavražděni čtyři lidé týdně, co se snaží bránit životní prostředí.

Nejhůře zasaženou zemí je Kolumbie, která je obecně zemí s nejvyšším průměrným počtem vražd. Loni zemřelo cizí rukou 65 lidí při bránění domorodé přírody, lesů či kokových plantáží. Třicet zavražděných aktivistů si připisuje Mexiko, z toho třetina zemřela při bránění kácení pralesů.

Vrazi zabili loni 29 aktivistů na Filipínách, jejich činnost byla spojena s doly a přehradními projekty. V těchto třech zemích (Kolumbie, Mexiko, Filipíny) se odehrála více než polovina všech vražd environmentalistů.

Vrahům hrál do karet i lockdown při pandemii, jak organizaci Global Witness řeklo několik příbuzných těchto obětí. Aktivisté museli být většinou doma, kde byli snadno k nalezení. To byl i případ jihoafrické aktivistky Fikile Ntshangase (65), kterou zastřelili přímo u ní doma v obýváku. Bojovala proti rozšíření povrchového dolu v provincii KwaZulu-Natal.

Její dcera Malungelo Xhakaza (31) řekla, že bude v boji, co její matka započala, pokračovat. Dodnes nikdo případ vraždy mojí matky nevyšetřil, nikoho nezatkli. Mám pocit, že někteří lidí zkrátka chtějí, aby těžba pokračovala,“ řekla BBC.

Aktivisté varují: Korporace se neštítí zabíjet

Společnost Petmin Limited, která důl vlastní, připustila, že „vzrůstající napětí v komunitě mohlo být faktorem vedoucím k její smrti.“ Odsoudila ale jakékoliv násilí a nabídla policii plnou spolupráci.

Další ze zavražděných aktivistů je Mexičan Óscar Eyraud Adams, který zemřel v září 2020. Pomáhal domorodcům z kmene Kumiai v Baja California mít lepší přístup k vodě.

Organizace Global Witness varuje, že s postupující klimatickou krizí sílí i útoky na environmentalisty. „Korporace, které tuto krizi způsobují, jsou stále více neúprosné v prosazování svých zájmů, i za cenu lidských životů,“ varuje Adrien Salazar z organizace. „Na každém životě záleží. Když bude pokračovat násilí vedené proti planetě, bude pokračovat i náš odpor,“ dodal.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Příliv migrantů v Texasu

Tisíce Haiťanů, Kubánců, Venezuelců a Nikaragujců bivakují pod mostem v Texasu

Prezident Joe Biden se potýká s rostoucí humanitární a politickou výzvou. Kolem 12 tisíc migrantů, převážně haitských občanů, v pátek bivakovalo pod mostem v jižním Texasu na hranicích s Mexikem. Další stovky mířily k hranici.
snydrom zvracení

V USA se plní ordinace lidmi, kteří nekontrolovaně zvrací z kouření...

Ve Spojených státech je na vzestupu zvláštní nemoc, a to zejména ve státech, které legalizovaly marihuanu. Její pravidelní konzumenti, obzvlášť teenageři, plní ordinace lékařských pohotovostí s vážnými žaludečními potížemi. Nejspíš jde o syndrom chronického zvracení z marihuany, který byl objevený teprve nedávno.
Pentagon: Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10 civilistů

Tragický omyl v Kábulu. Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10...

Útok bezpilotního letounu v Kábulu minulý měsíc zabil pracovníka humanitární organizace a devět členů jeho rodiny, včetně sedmi dětí. V pátek se americká armáda za tragickou chybu omluvila.
Ruské volby do parlamentu

Volby v Rusku začínají, Google a Apple smazaly aplikaci Navalného

Ruští občané se od pátku vydávají volit do parlamentu, ovšem bez hlavní opozice. Společnosti Google a Apple navíc odstranily ze svých obchodů aplikaci vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného. V pátek to uvedl jeho tým. Informuje o tom agentura Reuters.
Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů

Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů. Otec dnes žaluje...

Otec sedmileté dívky zažaloval školu a dva její zaměstnance v Michiganu za to, že jeho dceři ostříhali bez vědomí rodičů vlasy. Po škole chce milion dolarů.
OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN ve čtvrtek uvedla, že navzdory globální pandemii covidu-19 nebylo zpomaleno tempo změny klimatu. Svět zůstává pozadu v boji za snížení emisí uhlíku.
Reklama

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama