Reklama
8.4 C
Czech
Úterý 10. března 2026
ZprávyTragický rekord. 227 klimatických aktivistů bylo loni zavražděno

Tragický rekord. 227 klimatických aktivistů bylo loni zavražděno

Rok 2020 byl pro environmentální aktivisty tím nejsmrtelnějším. 227 se jich stalo obětí vraždy, o patnáct více než loni. Počet zavražděných aktivistů rok od roku stoupá, v roce 2013 jich měli vrahové na svědomí jen 93. Informuje o tom BBC a CNN.

Na rekordní počet obětí vražd mezi aktivisty upozornila nezisková organizace Global Witness. Drtivá většina těchto vražd se odehrála v zemích Jižní Ameriky, na druhém místě jsou Filipíny. Neziskovka analyzovala veškerá data o smrtících útocích na aktivisty a spočítala, že od podpisu Pařížské dohody v roce 2015 jsou rok co rok zavražděni čtyři lidé týdně, co se snaží bránit životní prostředí.

Nejhůře zasaženou zemí je Kolumbie, která je obecně zemí s nejvyšším průměrným počtem vražd. Loni zemřelo cizí rukou 65 lidí při bránění domorodé přírody, lesů či kokových plantáží. Třicet zavražděných aktivistů si připisuje Mexiko, z toho třetina zemřela při bránění kácení pralesů.

Vrazi zabili loni 29 aktivistů na Filipínách, jejich činnost byla spojena s doly a přehradními projekty. V těchto třech zemích (Kolumbie, Mexiko, Filipíny) se odehrála více než polovina všech vražd environmentalistů.

Vrahům hrál do karet i lockdown při pandemii, jak organizaci Global Witness řeklo několik příbuzných těchto obětí. Aktivisté museli být většinou doma, kde byli snadno k nalezení. To byl i případ jihoafrické aktivistky Fikile Ntshangase (65), kterou zastřelili přímo u ní doma v obýváku. Bojovala proti rozšíření povrchového dolu v provincii KwaZulu-Natal.

Její dcera Malungelo Xhakaza (31) řekla, že bude v boji, co její matka započala, pokračovat. Dodnes nikdo případ vraždy mojí matky nevyšetřil, nikoho nezatkli. Mám pocit, že někteří lidí zkrátka chtějí, aby těžba pokračovala,“ řekla BBC.

Aktivisté varují: Korporace se neštítí zabíjet

Společnost Petmin Limited, která důl vlastní, připustila, že „vzrůstající napětí v komunitě mohlo být faktorem vedoucím k její smrti.“ Odsoudila ale jakékoliv násilí a nabídla policii plnou spolupráci.

Další ze zavražděných aktivistů je Mexičan Óscar Eyraud Adams, který zemřel v září 2020. Pomáhal domorodcům z kmene Kumiai v Baja California mít lepší přístup k vodě.

Organizace Global Witness varuje, že s postupující klimatickou krizí sílí i útoky na environmentalisty. „Korporace, které tuto krizi způsobují, jsou stále více neúprosné v prosazování svých zájmů, i za cenu lidských životů,“ varuje Adrien Salazar z organizace. „Na každém životě záleží. Když bude pokračovat násilí vedené proti planetě, bude pokračovat i náš odpor,“ dodal.

Reklama

Doporučujeme

U amerického konzulátu v Torontu se střílelo, incident se obešel bez zranění

Kanadská policie vyšetřuje střelbu u amerického konzulátu v Torontu. Na místě byly nalezeny důkazy o výstřelu, přičemž nebyla hlášena žádná zranění. K incidentu došlo v úterý v brzkých ranních hodinách, policie zatím neidentifikovala žádného podezřelého.

Ruské dronové útoky na Charkov a Dnipro zranily přes 20 lidí

Rusko v noci na dnešek podniklo další sérii dronových útoků na Ukrajinu. V Charkově a Dnipru při nich utrpělo zranění více než 20 lidí, uvedly místní úřady. Naopak Moskva tradičně bez podrobností informuje o likvidaci útočících ukrajinských dronů.

Sestra Kim Čong-una kritizovala USA a Jižní Koreu za společné vojenské cvičení

Sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong v dnešním prohlášení kritizovala USA a Jižní Koreu za uspořádání společného vojenského cvičení a varovala, že jakékoli ohrožení bezpečnosti KLDR bude mít vážné následky. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Spojenci zahájili jedenáctidenní cvičení Freedom Shield (Štít svobody) v pondělí.

Írán je podle ministra zahraničí připraven pokračovat v raketových úderech

Írán je připraven pokračovat v raketových úderech, dokud to bude nutné. V rozhovoru s americkou veřejnoprávní stanicí PBS to prohlásil íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Poznamenal rovněž, že po amerických a izraelských útocích na jeho zemi neočekává žádná další jednání o íránském jaderném programu.

Ukrajina téměř zcela vytlačila Rusy z Dněpropetrovské oblasti, tvrdí generál

Ukrajina během své nedávné protiofenzivy téměř zcela vytlačila ruská vojska z Dněpropetrovské oblasti. Zbývá osvobodit tři vesnice, uvedl v rozhovoru se serverem RBK-Ukrajina ukrajinský generál Oleksandr Komarenko. Tvrzení nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Trump poslal ceny ropy dolů, trhy však reagují předčasně

Ceny ropy klesají po několika vyjádřeních amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že válka s Íránem se chýlí ke konci. Trhy nicméně začaly pracovat s koncem konfliktu ještě dříve, než k němu došlo, varoval expert. Americký dolar po Trumpových komentářích oslabil a akcie posílily.

Izrael čeká dlouhou ofenzivu v Libanonu

Izrael počítá s tím, že boj proti Hizballáhu v Libanonu potrvá déle než současná válka s Íránem, napsaly Financial Times. Operace může pokračovat i po případném příměří s Teheránem a podle izraelských plánů má oslabit hnutí natolik, aby sever země přestal žít ve stínu další evakuace.

Válka s Íránem brzy skončí, ujistil Trump

Americký prezident Donald Trump v pondělí ujistil republikány, že válka s Íránem nepotrvá dlouho. Konflikt nicméně podle něj skončí až ve chvíli, kdy USA splní všechny své válečné cíle. Írán reagoval s tím, že válka skončí, až to dovolí.

Íránská televize označila nového vůdce Modžtabu Chameneího za zraněného ve válce

Moderátoři íránské státní televize při nedělním oznámení jména nového nejvyššího duchovního Modžtaby Chameneího uvedli, že byl zraněn v "ramadánové válce", což je označení, které íránská média používají pro současný konflikt s USA a Izraelem. Analytik ale později v živém vysílání naznačil, že nyní 56letý Chameneí mohl být zraněn v irácko-íránské válce v 80. letech. Jak byl nový vůdce zraněn, tak z vysílání íránské televize není jasné, napsala agentura AP.

KOMENTÁŘ: Trump zlehčuje ropný šok. Uklidní svět uvolnění komoditních rezerv?

Pokračující válka na Blízkém východě vyhnala ceny ropy v jednu chvíli až na cenu 116 dolarů za barel. Napětí na trhu má ulevit plán států skupiny G7 na uvolnění ropných rezerv. O jaké množství černého zlata jde? A jak situaci komentuje prezident Donald Trump?

Výbuch v Lutychu poškodil synagogu. Antisemitský útok, míní belgická vláda

Belgické úřady vyšetřují pondělní výbuch před synagogou v Lutychu na východě země. Exploze poškodila budovu i okolní objekty, incident se obešel bez zranění. Podle představitelů státu šlo o cílený antisemitský čin.

Šéf rakouské veřejnoprávní ORF odstoupil z funkce kvůli obvinění z obtěžování

Šéf veřejnoprávní rakouské rozhlasové a televizní stanice ORF Roland Weissmann dnes z funkce s okamžitou platností odstoupil. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na vedení rady této stanice. Weissmanna jedna ze zaměstnankyň obvinila ze sexuálního obtěžování, ten to ale popírá. Jeho právní zástupce oznámil právní kroky.

Trump naznačil, že o konci války s Íránem rozhodnou Spojené státy

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru s izraelským serverem The Times of Israel (ToI) naznačil, že o konci bojů s Íránem rozhodnou Spojené státy. Zároveň si šéf Bílého domu nemyslí, že bude nutné, aby Izrael ve válce pokračoval bez účasti USA.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama