Desítky tisíc lidí v sobotu večer opět demonstrovaly v Tel Avivu a dalších izraelských městech za propuštění rukojmích, které zadržuje od loňského října v Pásmu Gazy palestinské hnutí Hamás. Demonstranti požadovali také předčasné volby. Nespokojení lidé izraelskou vládu viní, že nedělá dost pro dohodu o příměří v Gaze, která by zajistila propuštění lidí unesených Hamásem. Policie použila opět vodní děla, aby rozehnala lidi blokující dálnici v Tel Avivu. Několik lidí zatkla, informoval server The Times of Israel (ToI).
„Netanjahu obětuje naši zemi a posílá naše blízké na smrt kvůli politickým důvodům,“ citoval deník Haarec prohlášení organizátorů protestů, mezi nimiž jsou příbuzní rukojmích. „Dokud bude Netanjahu u moci, unesení se nevrátí… Netanjahu vede Izrael k totální zkáze,“ uvedli rovněž příbuzní unesených s odkazem na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Ten čelí dlouhodobě kritice, že upřednostňuje cíl „úplného zničení Hamásu“ před záchranou rukojmích.
Protesters return to streets across #Israel, demanding hostage release https://t.co/kKc25aDDfG pic.twitter.com/qQnAfeXTVa
— Arab News (@arabnews) May 11, 2024
Stovky lidí také demonstrovaly v sobotu večer opět před Netanjahuovou oficiální rezidencí v Jeruzalémě. „Vyzývám všechny, kdo jsou zodpovědní za selhání a masakr ze 7. října – celé vedení armády, vedení (tajné služby) Šin Bet a celou izraelskou vládu, zejména Benjamina Netanjahua, aby přijali zodpovědnost a okamžitě odstoupili,“ prohlásil na demonstraci v Jeruzalémě generál izraelské armády ve výslužbě Noam Tibon.
Palestinští ozbrojenci z Hamásu a jeho spřízněných frakcí loni 7. října při teroristickém útoku na Izrael zabili na 1200 lidí a dalších asi 250 unesli do Pásma Gazy, na což Izrael zareagoval zahájením masivního bombardování Pásma Gazy, kde Hamás vládne, a pozemní vojenskou operací. Odveta si podle úřadů v Gaze ovládaných Hamásem vyžádala už na 35.000 obětí z řad Palestinců a v Pásmu Gazy způsobila humanitární krizi, v níž stovky tisíc civilistů hladoví a desítky dětí podle úřadů OSN zemřely kvůli podvýživě.
Podle ToI zůstává v zajetí 128 rukojmích, z nichž nejméně 36 je mrtvých. Stovku unesených Hamás propustil koncem listopadu výměnou za palestinské vězně, většinou ženy a mladistvé, při dosud jediném příměří v této válce. Čtyři rukojmí propustil už před tímto příměřím. Tři unesené zachránila izraelská armáda při pozemní operaci v Gaze, další tři ale při jiné záchranné operaci omylem zastřelila, napsal server ToI.
Hamás drží jako rukojmí podle ToI i dva Izraelce, kteří do Gazy přešli sami v letech 2014 a 2015, podle některých zdrojů trpí Avera Mengistu a Hišám Saíd psychickými problémy. Mezi mrtvými, o jejichž vydání Izrael rovněž jedná, jsou i dva izraelští vojáci Oron Šaul a Hadar Goldin, kteří zemřeli v Gaze při operaci Ochranné ostří v roce 2014.