ZajímavostiDáma v červeném rok od 7. října opět promluvila o masakru na izraelském...

Dáma v červeném rok od 7. října opět promluvila o masakru na izraelském hudebním festivalu

Proslavila se jako „dáma v červeném“ díky rudému šátku přes ramena. Snímek ze 7. října ji zachytil, jak s hrůzou v obličeji prchá z místa konání hudebního festivalu Supernova, kde zaútočil Hamás. Mladá maminka původem z Ukrajiny rok po tragické události vzpomíná na traumatické chvíle. Rozpovídala se o nich pro list Daily Mail. Útok opět zmínily i noviny Le Monde.

Vlada Patapov (25 let) si chtěla se svým partnerem Matatem odpočinout na festivalu elektronické hudby Supernova od plánování svatby. Uvolněná party se však změnila v horor a boj o holé přežití.

Účastníci tančili a užívali si festival, mladá a tehdy z neznámého důvodu napjatá žena však vnímala atmosféru jako podivnou. Navíc měla obavy z místa konání, festival totiž probíhal jen pět kilometrů od Pásma Gazy, odkud normálně létaly na Izrael rakety.

„Chvíli jsme si myslela, že je divné mít festival tak blízko hranic s Gazou a že každou chvíli přiletí rakety,“ popsala Vlada. Dlouho nebylo jasné, zda zůstala naživu. V prosinci loňského roku se ji ale podařilo vystopovat redakci Daily Mail.

Vlada nakonec usoudila, že organizátoři musejí místo považovat za bezpečné, jinak by tam festival nepořádali. Její špatné tušení ale potvrdila aplikace alarmu v 6:30 varující před raketovou palbou. Tehdy nastal absolutní chaos.

Žena se za znění výstřelů vydala hledat své blízké. Lidé si stále mysleli, že jde o obvyklý raketový útok. „Když jsme se později podívali na naše telefony, uvědomili jsme si, že to byla opravdová invaze a tito teroristé nás chtěli zabít,“ řekla Vlada.

Na místě panoval zmatek, nikdo nechápal, proč je chce Hamás zabít. Vlada utíkala s davem, načež ji s její kamarádkou Miou a dalšími lidmi naložil do auta Matat. Nemohli však projet, příjezdovou cestu totiž blokovala další auta, každé zběsile troubilo.

Trauma a pocit viny

Před nimi stál ozbrojený muž ve vojenské uniformě. Všichni si mysleli, že to byl izraelský voják. Jak se později ukázalo, šlo o teroristu. Jen tak zastřelil muže, který právě vystoupil z auta. Všichni se museli přikrčit před sprškou kulek.  

Nakonec se trojici podařilo kolonu objet, začali po nich ale střílet teroristé na motorkách a v autech. Museli sjet na pole, kde jejich vůz uvízl. Začal běh o život, a právě tehdy se trojice rozdělila. Všichni tři se však nakonec zase shledali.

Vladě a její kamarádce pomohl náhodný kolemjedoucí dostat se na vojenskou základnu v Tzeelim. Její partner se podobným přičinění dostal na 20 minut vzdálenou základnu v Orimu. Všichni přežili bez fyzického zranění, ale traumatizovaní.

Vlada, jež celou dobu probíhající teror natáčela, se snaží vrátit do normálního života, což odráží i její aktivita na sociálních sítích. Potýká se však s posttraumatickou stresovou a emocionálním zmatkem, protože si vyčítá, že přežila a jiní ne. Že nemohla mrtvé zachránit.

Není přitom jediná. Každý rok se podle Le Monde účastníci festivalu scházejí u piva, grilu nebo u jednoho malého jezera nedaleko Tel Avivu a svou dnes už noční můru sdílejí. S některými přeživšími je v kontaktu i Vlada.

Žena žijící v pobřežním městě Ašdod jižně od tel Avivu přiznala, že při boji o život myslela hlavně na svou tříletou dceru Roni. Ta podle ní byla už v den odjezdu na festival podivně tichá, jako by tušila, že se má stát něco hrozného.

Při útoku palestinského teroristického hnutí Hamás na Izrael zemřelo 1200 lidí a 250 jich bylo uneseno do Pásma Gazy. Na festivalu Supernova zemřelo 364 lidí. Některé ze svých obětí teroristé před smrtí mučili a ženy často končily znásilněné a zmrzačené.

Doporučujeme

EasyJet souhlasil s převzetím za 5,7 miliardy liber

Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet přijala nabídku na převzetí od americké investiční skupiny Apollo Global Management. Transakce oceňuje aerolinku na 5,7 miliardy liber, tedy přibližně 162 miliard korun.

Ukrajina a Rusko pokračují ve vzájemných útocích, terčem byly sklady i lodě

Ukrajina a Rusko v noci na dnešek pokračovaly ve vzájemných útocích. V ruském Jekatěrinburguzachvátil po ukrajinském útoku požár logistické centrum ruského internetového prodejce Wildberries. Společnost o tom informovala bez podrobností na síti Telegram. Naopak ruské dronové útoky podle ukrajinských úřadů způsobily požár zemědělských skladů v obci Balaklija v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny, napsal Reuters.

Meta škodí dětem, rozhodl soud. Společnost musí zaplatit tučnou pokutu

Soud v americkém státě Nové Mexiko uložil společnosti Meta Platforms pokutu v celkové výši 567 milionů dolarů (téměř 12 miliard korun) za újmu, kterou její platformy Facebook a Instagram působí mladým lidem. Firma musí změnit způsob ověřování věku.

Japonsko nařídilo evakuace kvůli blížícímu se tajfunu, zrušilo 500 letů

Japonsko nařídilo evakuaci statisíců lidí v jihozápadní části země a zrušilo více než 500 letů kvůli pomalu postupujícímu tajfunu Dolphin. Podle meteorologů přinese tajfun do oblasti silný vítr, prudký déšť a vysoké vlny, píše agentura Reuters. Dolphin je tajfunem první, tedy nejslabší kategorie s maximální rychlostí větru 144 kilometrů v hodině a s nárazy dosahujícími téměř 200 kilometrů v hodině. Blíží se k řetězci ostrovů mezi oblasti Kjúšú a prefekturou Okinawa, uvedla japonská meteorologická agentura (JMA).

Trump zavedl minimální ceny výrobků z polykřemíku, uvalil na ně 15procentní clo

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zavedl minimální dovozní ceny výrobků z polykřemíku a na jejich dovoz uvalil 15procentní clo. Polykřemík se používá při výrobě polovodičů a je hlavní složkou fotovoltaických panelů, jeho největším světovým producentem je Čína. Trump chce opatřeními podpořit domácí dodavatelské řetězce pro výrobu čipů a solárních panelů, a posílit tak pozici Spojených států v soupeření s Čínou v oblasti umělé inteligence (AI) a energetiky, uvedla agentura Reuters.

Britský hit láme rekordy, přesto ho mnozí nikdy neslyšeli

Skladba Rein Me In od Sama Fendera a Olivie Dean strávila na vrcholu britského žebříčku rekordních 19 týdnů. Její úspěch však vyvolal nečekanou reakci. Řada lidí tvrdí, že píseň nikdy neslyšela. Hudební svět se totiž rozdělil do menších skupin, které poslouchají úplně jiné hity.

Student v Thajsku zabil své prarodiče, šest lidí ve své škole a nakonec sám sebe

Nejméně devět mrtvých včetně útočníka si vyžádala dnešní střelba v thajské provincii Nontchaburí. Student místní školy nejprve zastřelil pistolí svého dědečka oba prarodiče a pak se vydal do školy, kde zabil tři učitele a tři žáky, dalších 15 lidí zranil a nakonec spáchal sebevraždu. Jeho motiv zatím není znám, informovaly tiskové agentury s odvoláním na thajskou policii a úřady.

Trump opět posunul termín dohody s Íránem. Teď tvrdí, že bude podepsána brzy

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek prohlásil, že nebyla uzavřena dohoda o otevření Hormuzského průlivu, ale že by k tomu mohlo dojít brzy. Írán je mezitím nadosah dohody o tranzitu v úžině s Ománem, která může pro Trumpa představovat problém.

Coinbase v Británii spouští obchodování s americkými akciemi

Kryptoměnová burza Coinbase rozšiřuje nabídku ve Velké Británii. Uživatelé získají přístup k téměř čtyřem tisícům amerických akcií přímo v aplikaci, ve které spravují kryptoměny a běžné peníze.

Trump podepsal nová nařízení omezující získání občanství narozením v USA, navzdory rozhodnutí Nejvyššího soudu

Americký prezident Donald Trump podepsal dva nové exekutivní příkazy, které mají omezit automatické získání občanství narozením na území Spojených států. Přichází s nimi jen několik týdnů poté, co Nejvyšší soud odmítl jeho předchozí pokus.

Izrael obžaloval osadníka kvůli smrti palestinského aktivisty

Izraelská prokuratura obžalovala osadníka Yinona Leviho kvůli loňskému zastřelení palestinského aktivisty Awdaha Hathaleena na okupovaném Západním břehu Jordánu. Levi vinu odmítá a tvrdí, že jednal v sebeobraně.

Ester Geislerová odkrývá rodinný příběh svého otce

Ester Geislerová natočila intimní dokument o svém zesnulém otci Petru Geislerovi. Ve filmu otevírá rodinné archivy a společně se sestrou Aňou skládá portrét talentovaného muže, který měl v sobě vřelost i temnější stránku.

Ohnivý mrak nad Francií může usnadnit šíření lesních požárů

Rozsáhlé lesní požáry na jihozápadě Francie dál ohrožují okolí města Bordeaux. Úřady kvůli rychle se šířícím plamenům evakuovaly desetitisíce lidí a nevylučují ani další rozšiřování bezpečnostních opatření. Hasiči zároveň čelí neobvyklému jevu, který podle nich situaci výrazně komplikuje. Nad požáry se totiž vytvořily takzvané pyrokumulonimby, tedy oblaka vznikající přímo působením intenzivního ohně.

Na Tchaj-wanu objevili jedny z nejvyšších stromů Asie

V odlehlých horách Tchaj-wanu se ukrývají pralesy, které patří k nejcennějším lesním ekosystémům na světě. Vědcům se po letech náročného pátrání podařilo objevit jedli tchajwanskou vysokou 84,1 metru, která je dnes považována za nejvyšší známý strom ve východní Asii. Výzkum zároveň odhalil rozsáhlé porosty obřích stromů s mimořádnou schopností ukládat uhlík.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama