ZprávyDalší vlna covidu zasáhne mladé lidi, straší vědci v USA

Další vlna covidu zasáhne mladé lidi, straší vědci v USA

Ačkoliv očkování v USA jde zatím velmi dobře, experti se obávají, že současné tempo nestačí a že Spojené státy mohou být na prahu další covidové vlny. Tentokrát by mohla představovat větší riziko pro mladší a neočkované, píše CNN.

O velikonočním víkendu padl v Americe rekord. Během 24 hodin země naočkovala více než 4 miliony lidí a denní průměr podání vakcíny se nyní blíží třem milionům. I přes nesporně vysoká čísla upozorňuje Centrum pro kontrolu a prevenci nemoci (CDC), že tempo očkování zatím není dostatečné. Obě dávky vakcíny totiž doposud dostalo pouhých 18,5 procenta Američanů a pokles nově pozitivně testovaných se v posledních dnech zastavil. V některých státech začal naopak opět mírně stoupat.

Epidemiology to znepokojuje. „Myslím, že máme před sebou ještě pár krutých týdnů,“ řekla CNN specialistka na infekční choroby Celine Gounder. Z loňského roku víme, že jsme většinou tři až čtyři týdny pozadu za Evropou,“ dodala. A v některých evropských státech, například v Německu a Francii, je pandemie opět na vzestupu. Může za to především agresivnější varianta B.1.1.7, která se zjednodušeně označuje jako britská mutace. Ta je mnohem nakažlivější než původní podoba SARS-CoV-2. Podle některých expertů může ještě tato varianta způsobit paseku ve Spojených státech, pokud USA razantně nezpřísní opatření.

Zcela nový virus

Navíc se také obávají, že virus se začne šířit mezi mladšími lidmi, kteří ještě nejsou naočkováni. „Musíme se na B.1.1.7 dívat jako na úplně jiný virus. Co se týče přenosu, chová se úplně jinak než obvykle, více také zasahuje mladé lidi. Je třeba ho brát velmi vážně,“ uvedl děkan fakulty tropické medicíny na Baylor College Peter Hotez.

S tím souhlasí i lékařka Lena Wen. „Oproti původní vlně jsou mnohem více zasaženi mladí lidé,“ řekla CNN. Je to logické: prioritu v očkování mají v USA, stejně jako všude na světě, starší lidé. V USA je už ve věkové skupině 65+ proočkováno 54 procent, přičemž 75 procent z nich už dostalo aspoň jednu dávku, i ti by tedy měli být před koronavirem už do jisté míry chráněni. Mladší lidé jsou dnes tak potenciálně nejzranitelnější skupinou.

Například v Michiganu jsou teď mezi hospitalizovanými nejvíce třicátníci a čtyřicátníci. Mnohem více je nyní nakažených dětí,“ řekla Wen. Podle jiných odborníků se rostoucí problém nákazy u čím dál mladších lidí netýká jen Michiganu, ale například i Minnesoty a Massachussetts. „Virus se nyní šíří ve věkových skupinách, kde se nikdy předtím nešířil,“ řekl Scott Gottlieb z FDA, nejvyššího amerického lékového regulátora.

Ještě čtyři až šest týdnů

V Orange County na Floridě, kde jsou protiepidemická opatření velmi mírná a lidé tam žijí prakticky normální životy, například výrazně vzrostla nákaza mezi lidmi ve věkové skupině od 18 do 25 let, a třetina hospitalizovaných s těžkým průběhem jsou lidé pod 45 let.

Hlavní americký epidemiolog Anthony Fauci vidí spásu ve zpřísnění protiepidemických opatření. „Potřebujeme, aby si všichni guvernéři a starostové uvědomili, že ještě nemáme vyhráno,“ řekl Fauci. „Lidé říkají – přece nás nemůžete zavřít navěky. Ale není to navěky, když se denně očkují tři miliony lidí. Každým dnem se tak blížíme ke konci,“ uvedl. Hotez odhaduje, že v USA je ještě potřeba čtyři až šest týdnů restrikcí. „Potom se to začne obracet,“ řekl.

Doporučujeme

Zelenskyj udělil vysoké ukrajinské vyznamenání Elonu Muskovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj udělil jedno z nejvyšších státních vyznamenání majiteli společnosti SpaceX Elonu Muskovi, oznámila dnes média s odvoláním na prezidentův výnos.

Blesková povodeň a sesuv půdy v Nepálu a Tibetu si vyžádaly desítky obětí

Nejméně 17 lidí zemřelo při přívalových povodních a sesuvu půdy na hranici Nepálu a Tibetu, uvedla stanice BBC s odvoláním na nepálskou policii. Nepálská správa cestovního ruchu zároveň eviduje 384 pohřešovaných cestovatelů, z nichž 291 jsou cizinci. Záchranné práce pokračují, uvedla agentura Reuters.

Ceny ropy klesly. Investoři s nadějí sledují íránsko-ománská jednání

Ceny ropy ve středu klesly o více než dva dolary za barel na dvoutýdenní minimum. Důvodem jsou pokračující jednání mezi Íránem a Ománem, která oživila naděje, že by Hormuzský průliv mohl být znovu otevřen bez omezení, která ovlivňují dodávky ropy, zemního plynu a dalších komodit na Blízkém východě.

Bitcoin se po třech měsících vrátil nad 80 tisíc dolarů

Bitcoin v úterý krátce překonal hranici 80 tisíc dolarů, na kterou se nedostal od května. Růst podpořil návrat peněz do spotových burzovně obchodovaných fondů i lepší nálada mezi investory.

Zaměstnanec letiště ve Frankfurtu zemřel na „letištní malárii“

V Německu na malárii zemřel zaměstnanec letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, jehož nakazil komár, který se do země dostal v letadle. Informují o tom dnes server hessenschau.de a agentura DPA.

Angola má až pětkrát více rašelinišť, než se dosud odhadovalo

Rozsáhlé rašeliniště v centrální Angole je mnohem větší, než naznačovaly dosavadní odhady. Mokřady zadržují uhlík, regulují průtok významných afrických řek a pomáhají udržovat zásoby vody pro miliony lidí.

KOMENTÁŘ: Chcete po AI zázračné tipy na akcie? Vědecké studie ukazují smutnou pravdu

Lidé implementují AI do každodenních aktivit a investování není výjimkou. Investoři věří, že jim umělá inteligence díky přístupu k ohromnému množství dat předá zaručené tipy na skryté akciové klenoty. Krátká praxe ale ukazuje, že vydělávání na trzích díky AI snazší není.

Útoky dronů zabíjely v Rusku i na Ukrajině, hořel také obří sklad

Nejméně dva lidé přišli o život při ruském útoku na Černihiv na severu Ukrajiny, oznámily dnes místní úřady. O dvou obětech útoku ukrajinského dronu informoval gubernátor ruské Lipecké oblasti. Ukrajinské drony znovu napadly a zapálily sklad největšího ruského internetového prodejce Wildberries v Tambovské oblasti. Útok potvrdila společnost.

Putin přitvrzuje: Stát nově může převzít jakoukoli soukromou firmu

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, který dá vládě pravomoc dočasně převzít správu a kontrolu nad kritickou infrastrukturou, kterou soukromí vlastníci dostatečně nechrání před ukrajinskými dronovými útoky a jinými hrozbami.

Velitel kurdských Syrských demokratických sil oznámil jejich rozpuštění

Velitel kurdských Syrských demokratických sil (SDF) Mazlúm Abdí dnes oznámil jejich rozpuštění a plné začlenění do státních institucí. Učinil tak v televizním projevu vysílaném z prezidentského paláce v Damašku. Podle agentury AFP jde o naplnění dohody s prozatímním prezidentem Sýrie Ahmadem Šarou, který usiluje o sjednocení země. Zvláštní vyslanec USA pro Sýrii Tom Barrack označil rozhodnutí za "naprosto historické".

Pákistán vyšetřuje požár nemocnice, při němž zemřelo 14 novorozenců

Nejméně 14 novorozenců zemřelo při středečním požáru ve státní nemocnici v pákistánském Islámábádu. Oheň zachvátil oddělení šestinedělí v největší veřejné nemocnici ve městě. Jedno dítě se podařilo zachránit, premiér Šáhbáz Šaríf nařídil okamžité vyšetření tragédie.

Požár v plynochemickém závodě na ruském Dálném východě zabil nejméně sedm lidí

Požár v plynochemickém závodě v Amurské oblasti na ruském Dálném východě zabil nejméně sedm lidí, včetně šesti Číňanů. Dalších devět Číňanů se pohřešuje. Přes 150 lidí zdravotníci ošetřili, 36 bylo převezeno do nemocnic. Informují o tom dnes agentury TASS a Reuters. Požár vypukl v úterý odpoledne a už se ho podařilo uhasit. Jeho příčinu agentury neuvedly.

Při požáru v pákistánské nemocnici zemřelo 14 novorozenců

Při požáru nemocnice v pákistánské metropoli Islámábádu zemřelo nejméně 14 novorozenců, informují agentury AFP či AP s odvoláním na místní úřady. Některá pákistánská média dříve psala o 15 obětech. Příčinou tragédie byla závada na klimatizaci.

Čtyři mrtvé si vyžádaly ruské útoky na Ukrajině

Dva mrtvé si vyžádal ruský útok na ukrajinské Záporoží. Město zasáhla řízená letecká bomba, informoval brzy ráno náčelník oblastní správy Ivan Fedorov. Další člověk zahynul při ostřelování průmyslové zóny Charkova ruskými raketami, napsal na sociální síti starosta druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov. V Chersonu ruský dronový útok zabil muže, oznámil pak odpoledne šéf městské správy Jaroslav Šaňko.

Zemřela Dolly Parton, legendě country hudby bylo 80 let

Ve věku 80 let zemřela americká zpěvačka, skladatelka a herečka Dolly Parton. Jedna z nejvýraznějších osobností country hudby proslula skladbami Jolene, I Will Always Love You nebo 9 to 5 a během více než šesti desetiletí kariéry se stala celosvětovou kulturní ikonou. Příčina její smrti zatím zveřejněna nebyla.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama