Pákistánský ministr informací Attaulláh Tarar ve středu brzy ráno informoval, že má důvěryhodné informace o plánovaném bezprostředním indickém úderu během následujících 24 až 36 hodin. Informují o tom servery DW a Al-Džazíra. Případný regulérní ozbrojený konflikt s Indií by pro Pákistán znamenal zkázu a mohl by ho pocítit celý svět, varoval web The Economic Times.
„Pákistán má důvěryhodné zpravodajské informace, že Indie má v úmyslu provést vojenskou akci proti Pákistánu v příštích 24 až 36 hodinách pod záminkou nepodložených a vykonstruovaných obvinění z účasti na incidentu v Pahalgamu,“ napsal Tarar na sociální síti X.
K útoku z minulého týdne v horském městě v Indií spravovaném Kašmíru, při němž zemřelo 26 turistů, se přihlásilo uskupení Kašmírský odpor.
Pakistan warns of possible Indian strike within next 24-36 hours, citing 'credible intelligence'
— Anadolu English (@anadoluagency) April 30, 2025
‘Any such military adventurism by India would be responded to assuredly and decisively,' the country's information minister says https://t.co/R9ISOsTcPY pic.twitter.com/f6wvVedbda
Indie viní z útoku Pákistán. Dlouhodobě totiž tvrdí, že financuje a přímo podporuje tamní islamistické militanty. Islámábád to ale popírá, stejně jako účast na smrtícím útoku. Vyzval k nezávislému vyšetřování incidentu.
Útok vyvolal mezi oběma zeměmi, v nichž je hluboce zakořeněna vzájemná nenávist, znepokojivé napětí. Již pátý den docházelo ke sporadické přeshraniční střelbě mezi indickými a pákistánskými jednotkami. Nikdo nezemřel ani nebyl zraněn.
Indický premiér se měl v úterý setkat s ministrem obrany, poradcem pro národní bezpečnost a vojenskými generály. Armádě dal volnou ruku v tom, jak a kdy chce na útok v Kašmíru reagovat. Může tak zaútočit kdykoli a v jakémkoli rozsahu.
Tarar pohrozil, že na jakýkoli akt agrese ze strany Indie rozhodně odpoví a Indie bude plně zodpovědná za jakékoli důsledky v regionu.
Na prahu globální katastrofy
Indie pozastavila dohodu o sdílení vody v řece Indus s Pákistánem. To znamená ohromný problém, země je totiž na tomto vodním zdroji závislá. Zajišťuje zavlažování naprosté většině tamních zemědělců.
Pokud by došlo až na plnohodnotnou válku s Indií, Pákistán by zaplakal. Kdysi nejbohatší země jižní Asie je dnes na hranici bankrotu a závislá na mezinárodních půjčkách. Její ekonomiku pohřbila špatná správa a střídání vojenských diktatur. Hřebíčkem do rakve pak byla pandemie covidu-19.
Pákistán nemůže v případě plnohodnotné indické invaze doufat ve vítězství, pokud jde o konvenční síly, a moc dobře to ví. Jeho strategie se opírá o jaderné odstrašování. Nepoměr konvenčních sil obou zemí snižuje práh pro jadernou akci, čímž se zvyšuje riziko fatální eskalace třeba jen omezeného vojenského konfliktu.
Jaderný konflikt (Indie je také jaderná mocnost) mezi oběma zeměmi by byl katastrofální pro celý svět. Během prvního týdne by počet mrtvých mohl dosáhnout 50 až 125 milionů, popsali už v roce 2019 vědci z Coloradské univerzity. Kromě toho by mohlo dojít k prudkému ochlazení celé planety, nastala by jaderná zima. To by zase vedlo ke globální potravinové a humanitární krizi.
Zatímco Indie si ponechává jaderné zbraně jen jako prostředek odstrašení s tím, že jsou až poslední možnost, doktrína Pákistánu počítá s tím, že budou použity třeba i v případě selhání konvenčních sil.