Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Další ruský oligarcha veřejně sepsul Putinovu „šílenou válku“. Chce ji zastavit

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Oleg Tinkov, miliardář a zakladatel velké ruské digitální banky, se ohradil proti „šílené válce“ na Ukrajině. Vyzval Západ, aby pomohl prezidentu Vladimiru Putinovi najít cestu, jak „zastavit tento masakr“. Píše o tom CNN.

  Brutální útok Ruska na svého souseda začal téměř před dvěma měsíci. Podle agentur OSN byly zabity a zraněny tisíce ukrajinských civilistů a miliony lidí uprchly ze země.

  Ruský podnikatel, který v roce 2006 založil banku Tinkoff, v úterý ve svém příspěvku na Instagramu prohlásil, že 90 % Rusů je proti válce a že kremelští představitelé jsou v šoku, že už nebudou moci trávit léto ve Středomoří.

  Nevidím jediný benefit této šílené války,“ napsal.

  Tinkov byl mezi 65 fyzickými a právnickými osobami, na které Velká Británie 24. března uvalila sankce za „podporu nezákonné invaze Ruska“. Vlastní 35 % mateřské společnosti Tinkoff Bank, TCS Group, a podle Bloomberg Billionaires Index má hodnotu asi 3,5 miliardy dolarů.

  Západní sankce zmrazily ruské rezervy v hodnotě asi 300 miliard dolarů a uvrhly ekonomiku do hluboké recese. Ze země odešly desítky světových podniků a Evropská unie uzavřela svůj vzdušný prostor pro ruské letecké společnosti a letadla.

  Státní zaměstnanci Kremlu jsou v šoku, že nejen oni, ale ani jejich děti nepojedou v létě ke Středozemnímu moři. Podnikatelé se snaží zachránit zbytky svého majetku,“ napsal.

  Idiotů, co píší Z, je jen málo, míní miliardář

  S odkazem na záhadný symbol, který je napsán na ruských tancích a který se stal znakem lidové podpory války v Rusku, Tinkov uvedl, že existují „idioti, kteří píší písmeno Z, ale idiotů je asi 10 % ve všech zemích. 90 % Rusů je PROTI této válce.“

  Na konci svého příspěvku přešel do angličtiny a vyzval Západ, aby „dal prezidentu Putinovi jasný signál, aby si zachránil tvář a zastavil tento masakr“.

  Buďte prosím racionálnější a lidštější,“ dodal.

  Tinkovova výzva k míru následuje po podobných apelech dalších ruských podnikatelů.

  Ruská ropná společnost Lukoil vyzvala k ukončení konfliktu na Ukrajině. Oligarchové Michail Fridman a Oleg Děripaska se proti invazi vyslovili koncem února po ruské invazi.

  Fridman, který se narodil na západní Ukrajině, v dopise zaměstnancům napsal, že si přeje, aby „krveprolití skončilo“. Děripaska v příspěvku na Telegramu uvedl: „Mír je velmi důležitý! Jednání musí začít co nejdříve!“.

  A předseda ruské metalurgické společnosti Rusal před dvěma týdny vyzval k nestrannému vyšetřování zabíjení civilistů v Buči během obsazování města ruskými silami.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS