Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Dakar Fashion Week se vrací do baobabového lesa. Propaguje udržitelnou módu pro všechny

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Nedaleko hlavního města Senegalu v sobotu za soumraku kráčela dvacetiletá Najeebah Samuel po mole za horlivého potlesku. Narodila se s dětskou mozkovou obrnou a byla první z více než dvou desítek modelek různých tvarů a velikostí, které se účastnily 19. ročníku Dakarského týdne módy. Show proběhla o víkendu mezi baobaby a zabývala se dvěma tématy: inkluzí a udržitelností. Napsala o tom agentura Reuters.

  „Chci ostatním postiženým dětem dokázat, že nejsou svým handicapem. Ty jsi prostě ty,“ řekla podle Reuters Samuel v oranžovo-modrých šatech od zakladatelky Dakar Fashion Weeku Adamy Ndiaye. „Musíš vystoupit a ukázat lidem, kdo jsi,“ dodala modelka po přehlídce.

  Dakarský týden módy, jehož se účastní návrháři z celé Afriky, patří mezi ty s nejdelší historií na kontinentu. Organizátoři letošního ročníku, kteří se loni museli přizpůsobit opatřením proti šíření covidu-19, se rozhodli vrátit do baobabového lesa, aby účastníkům připomněli odpovědnost módního světa ve vztahu k udržitelnosti.

  Textilní výroba podle odhadů zodpovídá za zhruba 10 procent globálních emisí oxidu uhličitého, což je více než v případě mezinárodní letecké dopravy a námořní dopravy dohromady. Dakarská módní show se proto zaměřuje na modely lokální výroby.

  Adama Paris jako symbol pokroku

  Ndiaye, známá pod značkou Adama Paris, která stojí také za první přehlídkou Black Fashion Weeku ve francouzské metropoli, propojuje pokroková témata se senegalskou módní událostí běžně.

  „Nechci žít s módou, jakou nám diktuje Evropa,“ řekla Ndiaye. „Chci ženy, které představují tolik různých aspektů, víc než jen těla,“ poznamenala návrhářka.

  Ndiaye stanovila vysoké minimální kvóty pro návrhářky a modelkám v minulosti zakázala používat krém na depigmentaci pleti, čímž chtěla podpořit sebepřijetí. Jako jedno z letošních témat zvolila inkluzi, aby kontrastovala s často rigidními standardy krásy západní módy.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS