Více
  1.7 C
  Czech
  Středa, 26 ledna, 2022

  Cvičení: Nejlepší úleva od stresu

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Stres je běžnou součástí života mnoha lidí. Úplně zbavit se stresu sice není možné, ale naučit se s ním zdravě zacházet může ve skutečnosti pomoci zmírnit některé z nejhorších příznaků.

  Statistiky naznačují, že až 77 % z nás pravidelně pociťuje fyzické následky stresu v podobě bolestí hlavy, nespavosti, úzkosti, přibírání na váze, svalových bolestí, mrzutosti a potíží se soustředěním. Zjistěte, proč může být cvičení jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zvládat stres.

  Jak reagujete na stres?

  Když jste ve stresu, co uděláte jako první? Dáte si skleničku? Pohádáte se s partnerem? Vytroubíte řidiče před vámi? Někdy vám může uvolnění stresu tímto způsobem poskytnout určitou dočasnou úlevu, ale má to své následky, v neposlední řadě rozzlobeného manžela nebo řidiče.

  Když se dostanete do bodu těsně před výbuchem, je těžké myslet jasně. Ale to nejlepší, co můžete udělat, je pravděpodobně to poslední, co vás napadne. Zastavit se, zhluboka se nadechnout a zamyslet se nad tím, co v tu chvíli skutečně potřebujete. Mějte na paměti, že každý člověk je jiný. To, co potřebujete v konkrétní chvíli, se může lišit od toho, co potřebuje někdo jiný, nebo od toho, co byste mohli potřebovat v jinou dobu.

  Lidé mají tendenci tíhnout k něčemu, co poskytne okamžité uspokojení, ale to nezajistí trvalou úlevu od stresu. Je tedy důležité mít sadu nástrojů na odbourání stresu.

  Může vám pomoci dělat něco fyzického, něco, co dostane vaši mysl a tělo ze stresové reakce „bojuj nebo uteč“. Dostane to stresové hormony pod kontrolu, takže se vaše tělo cítí lépe.

  Existují různé druhy cvičení, které vám mohou pomoci zbavit se stresu.

  Jednoduché způsoby, jak snížit stres

  Často se během tréninku vaše tělo dostane do svého vlastního rytmu a vy můžete popustit uzdu své mysli a nalézt řešení problému nebo se jen na chvíli zasnít. Vyzkoušejte tato jednoduchá řešení, která vám pomohou zbavit se stresu:

  • Praktikujte cvičení mysli/těla, jako je meditace nebo uklidňující jóga.
  • Projeďte se pomalu na kole.
  • Udělejte si procházku sami nebo s přítelem.
  • Umyjte auto.
  • Pracujte na zahradě.
  • Zkuste bezduchou nebo rytmickou činnost, jako je mytí nádobí, hrabání listí nebo úklid šatníku.

  Cvičení pro úlevu od stresu

  Staré dobré kardio nebo silové tréninky jsou ideální pro to, abyste dostali hladinu stresu pod kontrolu. Vaše srdeční frekvence je pravděpodobně již zvýšena stresem a dobré cvičení vám pomůže zbavit se přebytečného napětí a cítit se uvolněněji. Zkuste například:

  Kardiovaskulární cvičení: Není nic lepšího než kardio cvičení, které vás rozhýbe, spálí kalorie a umožní vám na chvíli uniknout z koloběhu dne.

  Kruhový trénink: Tyto tréninky jsou rychlé, udržují vaši mysl zapojenou, zatímco vaše potíže ustoupí do pozadí.

  Intervalový trénink: Pracovat tvrdě a pak lehce je skvělým způsobem pro ty, co nejsou dost fit na dlouhý intenzivní trénink.

  Silový trénink: Někdy se chcete ve svém životě cítit silní. Zvedněte nějaké závaží a dopřejte si ten pocit.

  Aktivity mysli a těla

  Zařazení silového tréninku a kardia do vašeho dne vás může povzbudit, ale existují i ​​​​jiné způsoby, jak se uklidnit a dát své mysli čas na relaxaci a zpomalení. Tyto aktivity mysli a těla vám k tomu mohou pomoci:

  Smích: Odborníci již dlouho znají výhody smíchu. Pomáhá vašemu tělu mnoha způsoby. Ale i jen ten dobrý pocit by bohatě stačil.

  Masáž: Naplánujte si masáž, abyste se měli na co těšit. Pokud to není možné, dopřejte si doma horkou koupel nebo lenošení a čtení oblíbené knihy či časopisu.

  Meditace: Najít si čas a trpělivost na odpočinek může být těžké. Meditace ale nemusí být složitá. Stačí se na pár minut zastavit a dýchat.

  Všímavost: Pouhá pozornost zaměřená na to, co děláte, vás může udržet v přítomném okamžiku, což z všímavosti dělá jeden z nejlepších způsobů, jak snížit stres.

  Jóga: Tato prastará praxe je skvělý způsob, jak ztišit svou mysl a uvolnit tělo. Existují různé způsoby, jak cvičit jógu. Některé jsou energické a jiné relaxační.

  Pilates: I když je metoda pilates intenzivnější než některé druhy jógy, nutí vás soustředit se na to, co vaše tělo dělá, a zároveň vám pomáhá pracovat na základní síle, stabilitě a flexibilitě.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  spánek

  Dechová cvičení pro lepší spánek: Dýchání do břicha

  Mnoho lidí má v dnešní době problémy se spánkem. Ať už jde o obtížné usínání, probouzení se uprostřed noci, či nekvalitní spánek, kdy se ráno vzbudíte neodpočatí. Co s tím?
  Běh

  Jak si udržet běžeckou motivaci – část 2

  Každý běžec má občas období, kdy ztrácí motivaci k tréninku. Pokud to na sobě pozorujete, je čas na změnu. Poradíme vám, jak si lépe udržet motivaci.
  Běh a motivace

  Jak si udržet běžeckou motivaci – část 1

  Jakkoli milujete běhání, každý někdy zažívá úbytek motivace. Ať už vás rozhodí narušení vaší rutiny, nebo se jen cítíte znuděni stále stejnou trasou, propad motivace je běžný. Jak se mu bránit?
  Kakaové boby

  Mohlo by kakao zvýšit vaši motivaci ke cvičení?

  Použití kakaového prášku jako přísady do předtréninkového nápoje může pomoci zvýšit výkon při cvičení. A to díky bioaktivní sloučenině, která zlepšuje průtok krve.
  Barevné auto

  Co o vás vypovídá barva vašeho auta

  Psychologie barev naznačuje, že různé odstíny mohou mít širokou škálu účinků, od zvýšení naší nálady až po vyvolání úzkosti. Ale mohla by barva produktů, které kupujete, vypovídat něco o vaší osobnosti?
  zdravá strava

  Jak snadno přejít na zdravou stravu

  Víte, že nejíte úplně zdravě, ale nedokážete s tím nic udělat. Neciťte se provinile. Je to běžná situace, kterou můžete s malou pomocí změnit.
  Reklama
  Reklama
  Reklama