Reklama
6.2 C
Czech
Čtvrtek 12. března 2026
DomácíČSSD mění název i logo. Nově bude používat zkratku SOCDEM

ČSSD mění název i logo. Nově bude používat zkratku SOCDEM

ČSSD, nejstarší tradiční politická strana v České republice, si v sobotu na svém 45. sjezdu v Plzni odhlasovala změnu názvu a loga. Nově se bude jmenovat sociální demokracie a používat zkratku SOCDEM, informují česká média.

Nové logo zobrazuje oranžový okvětní lístek růže s novou oficiální zkratkou strany SOCDEM napsanou bílou barvou.

Pro změnu názvu a loga hlasovalo 152 ze 178 přítomných delegátů. Bylo zapotřebí dvou třetin hlasů, tj. 119 hlasů.

ČSSD tyto změny provedla, protože je odhodlána vrátit se do vrcholné politiky a zbavit se chyb minulosti, píší Novinky.cz. Jejich součástí je i změna stylu komunikace.

Dostali jsme od vás na brněnském sjezdu za úkol, abychom po letech tápání, otáčení kormidlem jednou doleva, jednou doprava a střídání log a barev, jako by to bylo důležité, tentokrát udělali skutečnou, promyšlenou a razantní změnu. Jednou z definic šílenství je, když opakujete stále stejné chyby se stejnými lidmi a očekáváte jiný výsledek. My už takoví být nechceme,“ představil rebranding delegátům předseda ČSSD Michal Šmarda.

Proti změně názvu se před hlasováním neúspěšně postavil například bývalý místopředseda strany, exministr práce a sociálních věcí a bývalý senátor za ČSSD Zdeněk Škromach. Argumentoval tím, že nikdo z delegátů nemá mandát pro změnu názvu hlasovat a že by se o ní měla vést hluboká vnitrostranická diskuse.

ČSSD se již několik let potýká s klesajícím počtem voličů, a tedy i preferencí, což vyvrcholilo ve sněmovních volbách v roce 2021, kdy se sociální demokraté poprvé po 30 letech nedostali do Poslanecké sněmovny.

Hlavním cílem sociálních demokratů je uspět v parlamentních volbách v roce 2025 a vrátit se do Poslanecké sněmovny. Strana se nyní v průzkumech veřejného mínění pohybuje pod pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do Sněmovny. Podle květnového průzkumu STEM pro zpravodajskou televizi CNN Prima News by sociální demokraté získali 4,1 procenta hlasů.

Pro sociální demokraty budou důležité i volby do Evropského parlamentu v příštím roce. V těch minulých ČSSD rovněž neuspěla.

Reklama

Doporučujeme

Trump nařídil uvolnit z rezerv 172 milionů barelů ropy

Americký prezident Donald Trump ve středu nařídil uvonění 172 milionů barelů ropy ze strategických rezerv Spojených států. Proces začne příští týden a potrvá 120 dní, uvedl americký ministr energetiky Christopher Wright. Trump přitom dříve za využívání rezerv kritizoval bývalého prezidenta Joea Bidena.

Ve Švýcarsku začal hořet autobus plný lidí. Nejméně šest pasažérů zemřelo, podle policie šlo o žhářství

Nejméně šest lidí zahynulo a další utrpěli zranění při tragickém požáru autobusu, který vypukl ve švýcarském městečku Kerzers v kantonu Fribourg. K incidentu došlo v úterý večer v centru města, ležícího přibližně 20 kilometrů od hlavního města Bern.

Ultrazvuk z aut by mohl snížit počet přejetých ježků

Evropští ježci možná dostanou nečekaného spojence. Nový výzkum naznačuje, že auta by v budoucnu mohla vydávat ultrazvuk, který je odradí od vstupu na silnici. Právě srážky s vozidly totiž patří mezi hlavní důvody jejich dramatického úbytku v Evropě.

KOMENTÁŘ: Meta kupuje síť, kde AI pomlouvá lidi. Ale z jiného důvodu, než se zdá

Technologický gigant Meta se odhodlal k velmi netradiční akvizici. Převezme kontrolu nad platformou Moltbook, kde mezi sebou komunikují AI agenti. Mohlo by se zdát, že Meta si tím kupuje zábavnou značkou. Ve skutečnosti je ale motivace nákupu spíše spojená se zkoumáním nebezpečných chyb, kterými se Moltbook jenom hemží.

Návrat k ruským palivům by byl strategickou chybou EU, uvedla šéfka EK

Vrátit se za současné krize na Blízkém východě k ruským fosilním palivům by byla strategická chyba, řekla v dnešním projevu před europoslanci ve Štrasburku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Dokud bude Evropská unie dovážet významnou část fosilních paliv z nestabilních regionů, je podle ní zranitelná a závislá.

EU se připravuje na katastrofální oteplování. Rozpočty s ním musí počítat, varuje nová zpráva

Klimatické změny a s nimi související přírodní katastrofy ohrožují lidské životy. Mají však jeden plíživý negativní efekt –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zatěžují ekonomiku. Nejsou jen dlouhodobým environmentálním rizikem, ale i bezprostřední ekonomickou hrozbou. Klimatické škody už nejsou výjimečnými událostmi, ale strukturální zátěží evropské ekonomiky, vyplývá z nové zprávy European Scientific Advisory Board on Climate Change.

Ukrajina a Rusko se vzájemně napadly drony, úřady hlásí oběti a raněné

Dva lidé přišli o život při ruském útoku na Charkov na východě Ukrajiny, jeden člověk utrpěl zranění při ukrajinském úderu na Soči na jihu Ruska, uvádějí úřady obou zemí. Ukrajinské drony podle zpráv na sociálních sítích zasáhly chemičku KujbyševAzot ve městě Togliatti, které leží asi 800 kilometrů na východ od Moskvy.

U letiště v Dubaji dopadly dva drony, čtyři lidé utrpěli zranění

Ve středu ráno v blízkosti mezinárodního letiště v Dubaji (DXB) dopadly dva drony. Incident si vyžádal čtyři zraněné. Útoky na infrastrukturu v Perském zálivu tak pokračují i dvanáctý den od zahájení izraelsko-amerického úderu na Írán, konflikt přitom narušuje leteckou dopravu v regionu i mimo něj.

Kvůli bombě z války se muselo v Drážďanech evakuovat nejméně 18.000 lidí

Nejméně 18.000 lidí dnes muselo opustit centrum Drážďan kvůli nálezu bomby z druhé světové války. Policisté nyní kontrolují evakuační zónu, aby zajistili, že se v ní nikdo nenachází. Teprve poté budou moci pyrotechnici začít s likvidací pumy o váze 250 kilogramů. Kvůli vadné roznětce to bude trvat déle, než je zvykem, informoval web Säschische Zeitung. Podle policie je dnešní akce dosud největší evakuací v saské metropoli kvůli nálezu válečné bomby.

Írán exportuje do Číny přes Hormuzský průliv miliony barelů ropy denně

Írán stále exportuje přes Hormuzský průliv obrovské objemy ropy do Číny, přestože v něm zuří válka a sám ho zablokoval. Množství ropy dopravované do komunistické země je sice menší než před vypuknutím konfliktu, Peking je však na případné výpadky v dodávkách dobře připraven.

Íránský nejvyšší vůdce utrpěl zranění, jeho život ale údajně není ohrožen

Nový íránský nejvyšší duchovní Modžtaba Chameneí je navzdory zraněním v pořádku a v bezpečí, uvedl dnes podle agentury AFP syn íránského prezidenta Júsef Pezeškján. Deník The New York Times (NYT) dnes s odkazem na íránské a izraelské zdroje napsal, že Modžtaba Chameneí v první den americko-izraelských úderů na Írán 28. února utrpěl zranění nohou.

Írán už začal v Hormuzském průlivu pokládat miny, naznačují američtí zpravodajci

Zničili jsme íránské lodě určené k pokládání min v Hormuzském průlivu, informoval na své sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Írán skutečně začal v této klíčové dopravní trase pro export ropy klást miny.

U amerického konzulátu v Torontu se střílelo, incident se obešel bez zranění

Kanadská policie vyšetřuje střelbu u amerického konzulátu v Torontu. Na místě byly nalezeny důkazy o výstřelu, přičemž nebyla hlášena žádná zranění. K incidentu došlo v úterý v brzkých ranních hodinách, policie zatím neidentifikovala žádného podezřelého.

Ruské dronové útoky na Charkov a Dnipro zranily přes 20 lidí

Rusko v noci na dnešek podniklo další sérii dronových útoků na Ukrajinu. V Charkově a Dnipru při nich utrpělo zranění více než 20 lidí, uvedly místní úřady. Naopak Moskva tradičně bez podrobností informuje o likvidaci útočících ukrajinských dronů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama