7 C
Czech
Pátek 31. října 2025
Protext ČTKCRIF: Firmy, které vznikly počátkem 90. let patří k nejstabilnějším na českém...

CRIF: Firmy, které vznikly počátkem 90. let patří k nejstabilnějším na českém trhu. Svou stabilitu mohou firmy nově potvrdit certifikátem společnosti CRIF

Praha 6. února 2025 (PROTEXT) – Největší podíl ekonomicky nejstabilnějších firem s ročním obratem nad 30 milionů Kč je mezi firmami, které na trh vstoupily v první polovině 90. let. Vyplývá to z hodnocení analytické společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, která nově oceňuje firmy certifikáty TOP Stabilní firma a Stabilní firma.

Certifikace TOP Stabilní firma a Stabilní firma má za cíl pomoct rozlišit na trhu solidní společnosti od těch s horší kondicí a pomoct firmám při hledání spolehlivých obchodních partnerů. Firmy mohou certifikát získat na základě hodnocení Indexu CRIBIS, které vychází z devíti finančních ukazatelů spočítaných ze dvou posledních účetních uzávěrek společnosti. „Výsledný stupeň indexu je ovlivněn i nefinančními kritérii, jako jsou exekuce, dluhy po splatnosti, nespolehlivost v placení DPH nebo probíhající insolvenční řízení. Naše hodnocení tak může firmám při jednání se současnými i potenciálními partnery pomoct lépe vyhodnotit rizika obchodního styku, aniž by musely samy prohledávat rejstříky. Certifikát snižuje riziko, že jednají s firmou, která je ekonomicky nestabilní a má nesplněné závazky,“ vysvětluje Petr Kučera, výkonný ředitel společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. K získání certifikátu firma také nesmí mít záznam v Centrální evidenci exekucí ani být na AML sankčních seznamech.

Na nejvyšší hodnocení dosahuje čtvrtina firem

Index CRIBIS má 10 stupňů. Firmy, které dostanou ocenění a1 až b2, tedy první čtyři stupně, získávají certifikát TOP Stabilní firma. Ten ukazuje na jejich velmi stabilní ekonomickou situaci. Ze 45.555 obchodních společností s ročním obratem nad 30 milionů Kč splňuje nejpřísnější kritéria čtvrtina z nich.

Z dat vyplývá, že nejpřísnější kritéria stability splňují v největší míře firmy, které na trh vstoupily začátkem 90. let. Mezi společnostmi, které zahájily svou činnost mezi lety 1991 až 1995, se podíl těch, které získaly nejvyšší hodnocení, blíží až ke 40 %. „Firmy, které vznikly v období transformace ekonomiky v první polovině 90. let, a které přežily do současnosti, jsou logicky nejstabilnější. To, že na trhu vydržely tak dlouho, znamená, že jsou vysoce konkurenceschopné, získaly silnou pozici na trhu a jsou schopné si ji udržet,“ říká Pavel Finger, člen představenstva společnosti CRIF – Czech Credit Bureau. Dvě pětiny firem, které vznikly v roce 1992, splňují kritéria pro certifikát TOP Stabilní firma. Dále je nejvyšší podíl u firem, které na trh vstoupily v roce 1991 (39 %) a v roce 1993 (38 %).

Fakt, že společnosti, které se drží delší dobu na trhu, jsou již zavedené, tudíž i ekonomicky stabilnější, potvrzuje také skutečnost, že firmy založené po roce 2004 vykazují o něco menší míru stability. Podíl společností, které splňují nejpřísnější kritéria, se postupně snižoval ze zhruba 32 % v roce 2004 na 15 % v roce 2021. „Vstup do EU měl pozitivní přínos hlavně ve snazším přístupu na jednotný evropský trh, stejně tak však otevřel domácí trh vyšší konkurenci z členských států a nutnost přizpůsobovat se neustále rostoucímu počtu regulací,“ doplnil Pavel Finger.

Nejnižší míru stability vykazují firmy mladší 10 let. Z obchodních společností, které vznikly v roce 2015 nejpřísnější kritéria splňuje 23 % firem. U společností, které vznikly v roce 2020, tato kritéria splňuje jen 14 % subjektů.

Z krajů je na tom nejlépe Vysočina

Při pohledu na jednotlivé kraje ČR z dat vyplývá, že největší podíl firem, které dosahují na nejvyšší hodnocení, je na Vysočině, kde je splňuje 35 % firem. Následuje Ústecký kraj a Královéhradecký kraj (shodně 34 %). Naopak v Praze je procento nejvíce stabilních firem nejnižší (24 %). Tato skutečnost může být ovlivněna vyšší konkurencí a dynamičtějším trhem, který charakterizuje hlavní město. Zároveň je také v Praze téměř 17 tisíc firem s obratem nad 30 milionů Kč. To je 36 % ze všech hodnocených podniků a zdaleka nejvíce ze všech krajů.

Při pohledu na jednotlivé obory jsou na tom nejlépe firmy v oboru těžařství a dobývání, kde na nejvyšší hodnocení dosahuje 42 % firem. Je to obor s nejmenším množstvím společností s obratem nad 30 milionů Kč ročně, tvoří méně než procento z celku. Jedná se rovněž o odvětví s nízkou mírou bankrotů. Úvěry firem v oboru tvoří malou část jejich vkladů (18 %). Z hodnocených firem je to druhá nejnižší hodnota. Naopak nejmenší podíl firem, které splňují nejpřísnější kritéria, je v oboru nakládání s nemovitostmi, a to pouze 15 %. Jde o jedno z mála odvětví, kde mají firmy vyšší dluh než úspory. Dluhy převyšují vklady o 79 %.

Kromě nejvyššího hodnocení mohou získat firmy také certifikát Stabilní firma. V Indexu CRIBIS se musí dostat na prvních šest stupňů, tedy do hodnocení c2. Více informací na https://www.mcribis.cz/stabilni-firma/.

 

Tabulka 1: Podíl firem, které dosahují na certifikát TOP Stabilní firma podle roku vzniku

Rok vzniku Podíl firem TOP Stabilní firma
1991 39,06 %
1992 39,66 %
1993 38,18 %
1994 37,28 %
1995 37,79 %
1996 36,32 %
1997 31,53 %
1998 34,71 %
1999 31,50 %
2000 33,54 %
2001 37,33 %
2002 33,26 %
2003 34,12 %
2004 31,76 %
2005 29,64 %
2006 28,39 %
2007 29,53 %
2008 28,41 %
2009 25,19 %
2010 25,86 %
2011 21,96 %
2012 25,12 %
2013 23,41 %
2014 22,30 %
2015 22,94 %
2016 18,61 %
2017 19,96 %
2018 18,45 %
2019 18,57 %
2020 14,06 %
2021 14,49 %

Zdroj: CRIF – Czech Credit Bureau

 

Podmínky pro získání certifikátu Stabilní firma

A/ Oceněná firma musí být hodnocena Indexem CRIBIS do hodnoty c2

Specifikace Indexu CRIBIS – Index CRIBIS se počítá z devíti finančních ukazatelů spočítaných ze dvou posledních zveřejněných a po sobě jdoucích účetních výkazů. Kromě statických hodnot ukazatelů vstupuje do hodnocení také jejich meziroční změna. Kritéria pro vyhodnocení hodnot ukazatelů jsou nastavena oborově. Výsledný stupeň indexu je ovlivněn také nefinančními kritérii, jako jsou například exekuce, dluh po splatnosti, nespolehlivý plátce DPH, probíhající insolvenční řízení a podobně. Index CRIBIS má 10 stupňů. Stupeň c2 ukazuje na stabilní ekonomickou situaci subjektu.

B/ Oceněná firma nesmí mít záznam v Centrální evidenci exekucí.

C/ Oceněná firma nesmí mít záznam v AML sankčních seznamech.

 

Podmínky pro získání certifikátu TOP Stabilní firma

A/ Oceněná firma musí být hodnocena Indexem CRIBIS do hodnoty b2

Specifikace Indexu CRIBIS – Index CRIBIS se počítá z devíti finančních ukazatelů spočítaných ze dvou posledních zveřejněných a po sobě jdoucích účetních výkazů. Kromě statických hodnot ukazatelů vstupuje do hodnocení také jejich meziroční změna. Kritéria pro vyhodnocení hodnot ukazatelů jsou nastavena oborově. Výsledný stupeň indexu je ovlivněn také nefinančními kritérii, jako jsou například exekuce, dluh po splatnosti, nespolehlivý plátce DPH, probíhající insolvenční řízení a podobně. Index CRIBIS má 10 stupňů. Stupeň b2 ukazuje na velmi stabilní ekonomickou situaci subjektu.

B/ Oceněná firma nesmí mít záznam v Centrální evidenci exekucí.

C/ Oceněná firma nesmí mít záznam na AML sankčních seznamech.

 

Profil společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, a. s.

CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.

Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s. je součástí celosvětové skupiny CRIF. Společnost CRIF svým klientům poskytuje aplikaci CRIBIS, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky, čerpající z více než 90 informačních zdrojů.

Je také organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací a zajišťuje jim technický servis. Zároveň je provozovatelem portálu kolikmam.cz, který umožňuje pečovat o finanční závazky spotřebitelů, jednoduše on-line.

CRIF provozuje rovněž Registr platebních informací – REPI, sloužící pro sdílení platebních informací mezi členy registru.

Komplexní data o profesní historii finančních poradců jsou sdílena prostřednictvím Registru finančních poradců ELIXIR, který CRIF také provozuje.

Bankám, finančním a jiným úvěrujícím institucím poskytuje řadu řešení zahrnující analytické a softwarové nástroje, datové a digitální řešení včetně konzultací umožňujících optimalizaci jejich procesů od získání zákazníka přes upisování úvěru a řízení vztahů se zákazníkem až po vymáhání pohledávek. Kombinací vlastních znalostí s využitím nejnovějších technologií v rámci navrhovaných řešení je umožněno klientům dosahovat automatizovaných, optimalizovaných a vyhovujících procesů v každé fázi životního cyklu klienta.

CRIF provozuje i dotazníkovou platformu Synesgy, pomocí které společnosti zjistí, do jaké míry přímo ony anebo i jejich obchodní partneři přispívají k dosažení cílů odpovědného podnikání. V rámci ESG aktivit také poskytuje ESG skóre českých a slovenských společností díky proprietárním modelům významných rizik.

Další informace na www.crif.cz

 

Portál www.informaceofirmach.cz

Portál slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace CRIBIS z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu. Užitečnou pomůckou pro rychlé prověření podnikatelského rizika hledané firmy je barva vícezdrojového Semaforu CRIBIS ukazující míru vážnosti známých varovných informací k danému subjektu. Přehlednou orientaci o vazbách na vyhledanou firmu poskytnou uživatelům tabulkové přehledy subjektů napojených na danou firmu sestavené z několika desítek různých informačních zdrojů. Pro zjištění finanční situace hledané firmy je na portálu zveřejněn graf ukazující vývoj jejích tržeb a zisků nebo ztrát od roku 2011 do současnosti.

Webový odkaz: www.informaceofirmach.cz

 

Protext ČTK

Partnerem projektu TOP Stabilní firma a Stabilní firma je Česká tisková kancelář. Prostřednictvím služby ČTK Protext mohou noví držitelé certifikátu zveřejnit tiskovou zprávu o jeho získání. Zprávu dostanou všichni odběratelé zpravodajského servisu ČTK. Oceněné firmy tak osloví nejen novináře většiny českých médií, ale také zástupce firem a státní správy. Kromě toho se objeví na více než desítce předních zpravodajských webů.

Další informace na www.protext.cz.

 

Reklama

Doporučujeme

Klimatická krize zabíjí: Každou minutu kvůli ní umírá jeden člověk

Rostoucí teploty si vybírají děsivou daň. Podle nové mezinárodní zprávy zemře v důsledku extrémního horka každou minutu jeden člověk. Klimatická krize tak není hrozbou budoucnosti. Děje se právě teď, každý den, každou minutu, přičemž svět podle vědců selhává v reakci na tuto hrozbu.

Úřad OSN vyzval USA k ukončení útoků na lodě v Karibiku, jež mají za pašerácké

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk vyzval Spojené státy, aby ukončily letecké útoky na lodě v Karibiku a Tichomoří, které Washington označuje za plavidla pašující drogy. Informovala o tom dnes agentura AP. Türk podle ní označil tyto útoky, při nichž americká armáda zabila už šest desítek lidí, za nepřijatelné a vyzval k jejich rychlému a nezávislému vyšetření.

Není to otázka umělé inteligence, ale firemní kultury, vyjádřil se k propuštění šéf Amazonu

Americká společnost Amazon propouští ve velkém. Tento týden zruší celkem 14 tisíc pracovních míst, což vzbuzuje obavy z dopadů umělé inteligence (AI) na pracovní trh. Generální ředitel největšího internetového obchodu Andy Jassy však ubezpečil, že za nynějším propouštěním nestojí automatizace, ale firemní kultura.

Rusko proti Ukrajině útočí střelami, kvůli nimž USA opustily smlouvu o raketách

Rusko v posledních měsících k útokům proti Ukrajině používá střelu Novator 9M729, jejíž tajný vývoj přiměl amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby Spojené státy v roce 2019 oficiálně opustily americko-sovětskou dohodu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), která výrazně omezovala jaderné arzenály obou zemí. Řekl to ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha, píše agentura Reuters. Podotýká, že jde o první potvrzení toho, že Rusko nasadilo tuto střelu v boji.

V Tanzanii během protestů proti výsledkům voleb mělo přijít o život až 700 lidí

Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva dnes oznámil, že bezpečnostní síly Tanzanie zabily nejméně deset lidí při protestech, které začaly po středečních volbách. Mluvčí Úřadu se odvolával na zprávu z důvěryhodného zdroje. Místní opozice uvedla, že o život přišlo až 700 lidí, informuje agentura AFP.

Lotyšsko odstoupí od Istanbulské úmluvy, rozhodli poslanci. Jako první země v EU

Lotyšsko se může stát první zemí Evropské unie, která odstoupí od Istanbulské úmluvy. Po více než třinácti hodinách bouřlivé debaty o tom ve čtvrtek rozhodl lotyšský parlament. Úmluva Rady Evropy má chránit ženy před domácím násilím a zneužíváním.

Izrael potvrdil totožnost dvou zabitých rukojmích navrácených Hamásem

Izraelská armáda ve čtvrtek potvrdila totožnost dvou rukojmích, jejichž těla navrátila palestinská teroristická organizace Hamás. Stále zbývá Izraeli předat jedenáct těl. V noci na čtvrtek se v Pásmu Gazy, nehledě na příměří, ozývaly exploze. Při nočních úderech ve městě Chán Júnis bylo zraněno nejméně 40 lidí.

Studie ukazuje, že topení dřevem a doprava jsou hlavními zdroji znečištění v Evropě

Evropa sice snižuje množství prachových částic v ovzduší, ale jejich skutečná škodlivost roste. Nová studie ukazuje, že vzduch v městech a jejich okolí je až třikrát toxičtější než na venkově a v zimě, kdy se naplno topí dřevem, se situace ještě zhoršuje.

Záplavy v New Yorku už mají dvě oběti. Rekordně silné deště narušily i leteckou dopravu

Silné deště, které ve čtvrtek zasáhly New York, si vyžádaly životy dvou lidí, oznámil starosta metropole Eric Adams. Podle jeho slov bouře zároveň způsobila rozsáhlé narušení letecké dopravy, přičemž úřady varovaly před záplavami v několika čtvrtích.

Král Karel III. se rozhodl zbavit svého bratra Andrewa zbývajících poct i sídla

Britský král Karel III. se rozhodl zbavit svého bratra Andrewa zbývajících titulů a poct a vystěhovat ho z jeho královského sídla. Oznámil to dnes Buckinghamský palác. Důvodem kroku jsou Andrewovy někdejší vazby na odsouzeného amerického sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina, který v roce 2019 spáchal sebevraždu. Pětašedesátiletý Andrew tak mimo jiné přijde o titul prince.

Si Ťin-pching odchází z jednání s Trumpem jako vítěz

Schůzka Donalda Trumpa a Si Ťin-pchinga v Jižní Koreji přinesla příměří v obchodní válce, ale skutečné vítězství si podle všeho odnáší Peking. Čína dosáhla ústupků ze strany USA, zatímco sama nabídla jen to, co dříve zavedla jako odvetu.

Nálet ruských dronů na Sumy si vyžádal nejméně dva raněné

Nejméně dva raněné si během noci vyžádal nálet ruských dronů na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny, uvedl šéf oblastní správy Oleh Hryhorov a také úřadující starosta města Artem Kobzar s tím, že počet zraněných se ještě upřesňuje. Na sociálních sítích se mezitím podle serveru BBC News objevily informace o čtyřech zraněných. Náletům ukrajinských dronů během noci čelila ruská města.

Zemřel dostihový jezdec a trenér Pavel Složil

Ve věku 56 let zemřel bývalý žokej a pozdější trenér Pavel Složil. Patřil mezi výrazné postavy českého dostihového sportu a jedenáctkrát se zúčastnil Velké pardubické.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama