Více
  18.8 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Co si dovézt z Egypta. Tradiční suvenýry

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Egypt je domovem některých nejznámějších památek z antického světa a také zásobárnou moderních kulturních pokladů. Takže nebudete mít problém najít nějaký suvenýr nebo dva. Co byste si ale měli v Egyptě koupit?

  Mini pyramidy

  Jejich větší sourozenci jsou symbolem země, takže mini pyramidy jsou jedním z nejoblíbenějších suvenýrů z Egypta. A není divu, Velká pyramida v Gíze je jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí na světě a je jediným dochovaným divem starověkého světa. Vzhledem k tomu, že dvě menší pyramidy, Khafre a Menkaure, jsou také starobylými atrakcemi, můžete získat celý miniaturní model jako suvenýr. Hitem jsou i další mini reprezentace starověkého Egypta, jako je Sfinga.

  Papyrusový svitek

  Dalším předmětem staroegyptského původu a v Egyptě hojně kupovaným suvenýrem, je papyrusový svitek. Papyrus byl papír používaný ve starověkém Egyptě. Byl vyráběn z dřeně rostliny papyrus. Samozřejmě, že svitky, které se dnes prodávají, jsou repliky. Nicméně jsou docela pěkné a vypadají opravdově. Papyrusové svitky se liší velikostí a jsou na nich vytištěny různé vzory, od faraonských bitevních scén až po hieroglyfickou abecedu.

  Skarabeus

  Staří Egypťané nosili amulety ve tvaru skarabeů (hnojních brouků), protože skarabové symbolizovali znovuzrození v jejich náboženství. Dnes můžete najít zobrazení hmyzu v obrovské škále velikostí, barev a materiálů. Některé dokonce s vyrytou hieroglyfickou abecedou. Populární jsou také náramky a náhrdelníky. Mnoho návštěvníků je nosí jako připomínku svého výletu.

  Kartuše

  Kartuše, ovál se jménem napsaným uvnitř hieroglyfy, je dalším suvenýrem inspirovaným starověkými Egypťany. Můžete je najít vyryté na mnoha starověkých egyptských chrámech. Dnes se prodávají kartuše z různých materiálů jako je alabastr a kámen. Vzhledem k tomu, že stříbrný průmysl je v Egyptě obrovský, můžete je koupit i na stříbrných náhrdelnících, s vaším jménem napsaným v hieroglyfické abecedě.

  Džalabiya

  Džalabiya je tradiční kulturní oblečení s volným střihem pro muže a ženy. Ačkoli v Káhiře možná nenajdete mnoho lidí, kteří by je nosili, ve většině oblastí mimo hlavní město je tomu jinak. Designy a styly se v jednotlivých guberniích liší. Některé jsou barevné a jiné černé s živými výšivkami. Džalabiya pro muže jsou obvykle základní a jsou ve světlých nebo tmavých barvách. Najdete je v mnoha obchodech a bazarech.

  Oblečení na břišní tanec

  Břišní tanec údajně pochází z Egypta, jedná se o tanec výrazový. Často je to rys černobílých egyptských filmů, ale v průběhu let se vyvíjel. I když je oblečení v různých stylech a barvách, všechno je navrženo s lesklými, třpytivými výšivkami.

  Šperkovnice s geometrickým vzorem

  Tyto šperkovnice v arabském stylu jsou v Egyptě oblíbené a prodávají se na mnoha místech. Přicházejí v různých tvarech a velikostech a jsou navrženy s islámskými geometrickými vzory, podobnými těm, které uvidíte na mnoha egyptských historických památkách. Ve skutečnosti lze existenci geometrických vzorů obecně vysledovat až do starověkého Egypta.

  Kožené pantofle

  Živé, ručně vyráběné kožené pantofle lemují regály mnoha egyptských bazarů. Co z nich dělá suvenýr? Když mají faraónský symbol, který se vždy objevoval na božstvech v egyptském panteonu. Jsou skvělým dárkem, protože jsou praktické, ale také reprezentují starobylou stránku země.

  Skleněné lahvičky s pískem

  Umělecká tvorba s různobarevným pískem nasypaným do skleněné láhve je jedním z nejstarších řemesel v zemi. Písek pochází z Egyptské pouště. Ačkoli mnoho pouličních prodejců prodává tyto ručně vyráběné předměty, nejoblíbenější jsou ve městech jako Dahab, Luxor a Asuán.

  Tradiční klobouky

  Egypt je domovem různých kultur, takže po celé zemi najdete řadu oblečení. Patří mezi ně klobouky, z nichž některé se stále nosí. Typ klobouku, který si mnoho návštěvníků kupuje jako suvenýr, je núbijský klobouk. Ty pocházejí z Núbie poblíž města Asuán a stále je nosí núbijští muži. Lze je také nalézt na káhirských bazarech, včetně trhu Khan el-Khalili. Dalším oblíbeným suvenýrovým kloboukem (už se nenosí) je tarbush, také známý jako fez.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS