-0.6 C
Czech
Pondělí 29. prosince 2025
ZprávyCo by pro Izrael znamenalo vítězství Harris v prezidentských volbách

Co by pro Izrael znamenalo vítězství Harris v prezidentských volbách

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí ráno odletěl do USA. Pozorovatelé se pro televizi BBC rozpovídali o tom, jaký vliv bude mít současné politické dění v USA na americko-izraelské vztahy a válku v Gaze. Viceprezidentka Kamala Harris má dostatek podpory ve své straně k nominaci do prezidentské kandidatury, potvrdila v analýze agentura AP.

Netanjahu v pondělí brzy ráno odcestoval do USA, aby se setkal s prezidentem Joe Bidenem. Ten se přitom vzdal kandidatury na post prezidenta po tlaku demokratů kvůli podezření na špatné kognitivní zdraví a nezpůsobilost pro další čtyři roky v úřadu.

Izraelský premiér rovněž promluví před Kongresem. Jeho cesta do USA mu nabízí „reset“ vztahů s jeho největším spojencem. Biden je velkým podporovatelem židovského státu, avšak současně kritizuje vysoké civilní ztráty v Gaze.

Bidenova administrativa vyvíjí na Netanjahua nátlak, aby zastavil válečnou mašinerii. On sám se ocitl kvůli plánované cestě do USA pod tlakem doma, izraelská veřejnost má totiž pocit, že by místo ní měl usilovat o dosažení mírové dohody s Hamásem.

Na Netanjahua rovněž vyvíjejí tlak členové jeho pravicové vlády požadující pokračování války, jež vedla podle palestinských úřadů k více než 38 tisícům obětem. I Biden se ocitl pod tlakem voličů protestujících proti násilí vůči Palestincům.

Podle bývalého izraelského premiéra Ehuda Baraka je ale teď Biden v jiné situaci, protože se vzdal kandidatury na post prezidenta. „Svým způsobem je nezávislejší, protože už nemusí brát v úvahu jakýkoli dopad na voliče,“ uvedl pro BBC Barak.

Netanjahu zastává názor, že válka musí pokračovat až do definitivní porážky Hamásu. Očekává se, že s takovou rétorikou vystoupí před Bidenem i Kongresem a pokusí se získat podporu u demokratů i republikánů.

Netanjahu chce navázat dobré vztahy s Trumpem

Realita je však taková, že stále více demokratů izraelskou vládu kritizuje, zatímco republikáni ji naopak podporují. „Doufám, že premiér chápe úzkost mnoha členů Kongresu a osloví je,“ řekl bývalý americký vyslanec v Izraeli Thomas Nides.

Podle něj musí Netanjahu hovořit také o humanitárních otázkách a ubezpečit Kongres, že Izrael nevede válku s palestinským lidem, ale s teroristickým hnutím Hamás. Dodal, že něco takového by chtěla slyšet Harris, kdyby byla prezidentskou.

Pokud by se jí skutečně stala, americká politika by se nezměnila, ubezpečil Nides. Harris by prosazovala závazek k bezpečnosti Izraele, ukončení konfliktu v Gaze a jasný plán na poválečnou budoucnost Gazy a usmíření se s arabskými státy.

Harris ale může mít jiný podtón při řešení těchto otázek, doplnil Mick Murloy, bývalý náměstek ministra obrany Spojených států. Pochází z jiné generace než Biden a nemá podle něj k Izraeli takové citové vazby jako on.

Spíše se bude názorově shodovat s mladšími členy své strany. „Její postoje budou pravděpodobně zahrnovat omezení amerických zbraní a munice pro použití v Gaze,“ prohlásil Murby. Netanjahu má ale v USA své vlastní zájmy.

Izraelská novinářka Tal Shalev uvedla, že chce návštěvou Izraele zlepšit svou image a představit se jako „pan Amerika“. Současně podle ní bude chtít navázat přátelský kontakt s kandidátem na prezidenta Donaldem Trumpem.

„Netanjahu chce, aby Trump vyhrál a ujistit se, že on a prezident budou mít dobré vztahy,“ uvedla dle BBC Shalev. Podle analýzy AP má Harris dostatečnou podporu u demokratů, aby se jako nominanta své strany s Trumpem utkala.

Reklama

Doporučujeme

Tóthova MMA premiéra v Oktagonu trvala 79 vteřin

Pavel Tóth vstoupil do profesionálního MMA před zaplněnou O2 arenou a okamžitě narazil. Ondřej Raška ho ukončil tvrdou sérií úderů v prvním kole, přesto Tóth po zápase mluvil o vítězném pocitu a zážitku, na který jen tak nezapomene.

Otec vystopoval unesenou dceru díky poloze telefonu

Patnáctiletou dívku v Texasu podle úřadů unesl muž s nožem, když na Štědrý den venčila psa na předměstí Porter u Houstonu. Domů se nevrátila v čase, kdy ji rodiče čekali, a rodina proto zalarmovala policii.

Kanada poskytne Ukrajině dodatečnou pomoc ve výši 2,5 miliardy dolarů

Kanada poskytne Ukrajině dodatečnou hospodářskou pomoc ve výši 2,5 miliardy amerických dolarů (zhruba 51 miliard Kč). Uvedl to kanadský premiér Mark Carney, který se dnes sešel s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, jenž se v zemi zastavil před návštěvou Spojených států. Informuje o tom agentura Reuters. Ukrajinský prezident dnes rovněž telefonicky hovořil s evropskými lídry, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen následně uvedla, že společným cílem je trvalý mír a územní celistvost Ukrajiny.

Přes milion domácností v Kyjevě a okolí má po ruských útocích opět elektřinu

Ukrajinská elektrárenská společnost DTEK dnes oznámila obnovení dodávek elektřiny téměř 748.000 domácnostem v Kyjevě a 347.000 domácnostem v okolí poté, co se tam kvůli sobotním ruským vzdušným útokům potýkalo s nouzovými odstávkami přes milion odběratelů, píše agentura Reuters. Ruské ministerstvo obrany dnes na platformě Telegram uvedlo, že ruská vojska se zmocnila šesti obcí na východě Ukrajiny. Ukrajinská armáda oznámila, že při nočním dronovém útoku zasáhla ropnou rafinerii v ruské Syzrani.

Lavrov: Evropská vojska na Ukrajině by byla legitimním cílem pro ruskou armádu

Pokud Evropa nasadí vojenské síly na Ukrajině v rámci takzvané koalice ochotných, stanou se legitimním cílem pro ruskou armádu, řekl v dnes zveřejněném rozhovoru s agenturou TASS ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Šéf ruské diplomacie vzkázal evropským zemím, že se nemusejí obávat toho, že Rusko na některou z nich zaútočí. Pokud však někdo zaútočí na Rusko, bude mu zasažena devastující rána, řekl Lavrov. Koalice ochotných je označení pro evropské země podporující Ukrajinu v konfliktu s Ruskem, které svého menšího souseda napadlo v roce 2022.

Zemřela Brigitte Bardot, sexy ikona francouzského filmu

Brigitte Bardot zemřela v neděli ve věku 91 let, uvedla její nadace. Herečka se stala světovou ikonou už v padesátých letech, když prorazila filmem A Bůh stvořil ženu. V paměti diváků zůstává jako symbol svobody, provokace a neuhlazené energie, která tehdy na plátnech působila jako zjevení.

Myanmar volí uprostřed války a humanitární katastrofy

Občané Myanmaru se vydaly k volebním urnám. Země však momentálně čelí jedné z nejhorších krizí ve své moderní historii. Hlasování probíhá uprostřed vleklé občanské války, hlubokého hospodářského propadu a rozsáhlé humanitární katastrofy. Volby, první od vojenského převratu z roku 2021, už předem vyvolaly ostrou kritiku doma i v zahraničí.

Netanjahu hledá u Trumpa výhodu pro příští volby

Benjamin Netanjahu míří tento týden do Mar-a-Lago na jednání s Donaldem Trumpem. Vedle diplomacie jde i o domácí politiku. Izrael má řádně volit v říjnu 2026, jenže koalici mohou dřív rozložit spory kolem odvodů ultraortodoxních mužů i tlak na schválení rozpočtu do března 2026.

Herečku z Broadwaye ubodali v New Jersey

Herečka Imani Dia Smith, která se jako dítě objevila na Broadwayi v muzikálu Lví král v roli mladé Naly, zemřela po útoku nožem v New Jersey. Policie ji našla v domě ve městě Edison s několika bodnými ranami a po převozu do nemocnice už jí nebylo pomoci.

Zabystřan bodoval v Livignu a drží se v elitní pětce Super G

Jan Zabystřan uzavřel závodní rok 2025 ve Světovém poháru 21. místem v superobřím slalomu v italském Livignu. Na body dosáhl i tentokrát a v průběžném hodnocení Super G zůstává na páté příčce.

Trump slibuje zlevňování a věří v úspěch v kongresových volbách

Republikáni míří do roku 2026 s tím, že hlavním tématem budou ceny a životní náklady. Donald Trump říká, že kongresové volby v polovině jeho prezidentského období se budou točit právě kolem toho, jestli se lidem žije levněji.

Zelenskyj oznámil, že je na cestě do USA za Trumpem, zastaví se v Kanadě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že je na cestě do Severní Ameriky. Před nedělním setkáním s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na Floridě bude mluvit s evropskými vůdci a setká se s kanadským premiérem Markem Carneym. Napsaly to agentury Reuters a AFP. Hlavním tématem jednání budou nedořešené otázky v plánu, který by mohl vést k přerušení bojů na Ukrajině.

Italská policie zadržela devět lidí kvůli podezření z financování Hamásu

Italská policie zadržela devět lidí, které podezřívá z financování palestinské skupiny Hamás, kterou Evropská unie považuje za teroristickou organizaci. Uvedla to tisková agentura ANSA. Podle policie tři propalestinské organizace zaslaly Hamásu zhruba sedm milionů eur (170 milionů korun), které původně vybraly pro benefiční účely.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama