Lídr demokratické většiny v americkém Senátu Chuck Schumer se dnes v Pekingu sešel s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Ten při setkání zdůraznil, že by se Peking a Washington měly vzájemně respektovat a měly by spolupracovat na rozvoji vzájemných vztahů. Ve vztazích mezi Čínou a USA panuje dlouhodobě napětí, v poslední době ale země obnovily jednání na vysoké úrovni. Spekuluje se, že čínský prezident Si Ťin-pching a šéf Bílého domu Joe Biden by se mohli v listopadu setkat v Kalifornii.
„Vztahy Číny a Spojených států jsou nejdůležitější bilaterální vztahy na světě. To, jak spolu budou Čína a USA vycházet, určí budoucnost,“ řekl čínský prezident Si Schumerovi, který vede delegaci amerických senátorů na cestě po Asii s cílem prosazovat hospodářské a bezpečnostní zájmy USA.
When meeting US Senate Majority Leader Chuck Schumer, Chinese President Xi Jinping said on Monday that China and the US have experienced many ups and downs since the establishment of diplomatic relations, but the overall direction is still moving forward. pic.twitter.com/GTKO9p1BrN
— Global Times (@globaltimesnews) October 9, 2023
Schumer při setkání s čínským prezidentem zopakoval, že je velmi zklamán postojem Číny, která neodsoudila útok palestinského radikálního hnutí Hamás na Izrael a neprojevila žádné sympatie vůči izraelskému lidu. Stejně se Schumer vyjádřil i při předchozí schůzce s čínským šéfem diplomacie Wang Iem.
Čínské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že odsuzuje násilí a útoky na civilisty a podporuje dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, tedy vytvoření nezávislého palestinského státu po boku Izraele.
Při jednání s Wangem Schumer prohlásil, že Washington vítá Peking jako konkurenta, nechce ale konflikt. Žádal také rovné podmínky pro americké podniky v Číně. Wang I vyjádřil naději, že návštěva amerických senátorů v zemi pomůže Spojeným státům vnímat Čínu „objektivněji“.
Vztahy mezi Čínou a Spojenými státy jsou dlouhodobě napjaté. USA obviňují Čínu z porušování lidských práv v čínské Ujgurské autonomní provincii Sin-ťiang, v Tibetu a v Hongkongu, kritizují vojenskou rozpínavost Číny v oblasti Jihočínského moře i postoj Číny k ruské agresi vůči Ukrajině, kterou Peking odmítá odsoudit. Peking opakovaně varuje USA před vměšováním do vnitřních záležitostí Číny.
Ve snaze o zlepšení vztahů Washington v posledních měsících do Pekingu vyslal hned několik vysoce postavených představitelů včetně ministra zahraničí Antonyho Blinkena. Prezident Biden podle amerických médií plánuje, že se v listopadu po roce znovu setká s čínským prezidentem Siem. Schůzka by se měla uskutečnit v San Francisku na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC).