Více
  10.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Čínský exministr spravedlnosti, vyhlášený bojovník proti korupci, dostal doživotí. Bral úplatky

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Bývalý čínský ministr spravedlnosti Fu Čeng-chua, který stál v čele několika kampaní na potírání korupce, byl uvězněn za úplatkářství. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.

  Fu se v červenci přiznal k přijetí darů a peněz v hodnotě 117 milionů jüanů (14,7 milionu dolarů; 368 milionu Kč) za účelem osobního prospěchu.

  Ve čtvrtek mu soud v Čchang-čchunu udělil trest smrti, který bude po dvou letech změněn na doživotí.

  Jeho odsouzení přichází v době náhlého zásahu proti úředníkům před klíčovým sjezdem komunistické strany, který se uskuteční příští měsíc.

  Čínská vládnoucí strana jej pořádá jednou za pět let a tentokrát se očekává, že prezident Si Ťin-pching získá historicky třetí funkční období a upevní svou moc.

  Fuovo čtvrteční uvěznění následuje po odsouzení dalších tří bývalých provinčních policejních šéfů tento týden. Všichni čtyři muži jsou obviněni nejen z korupce, ale také z neloajality vůči prezidentovi, píše BBC.

  Všichni údajně patřili do politického kruhu vedeného bývalým bezpečnostním představitelem Sun Lijunem. Sun, který v současné době čeká na rozsudek, prý vytvořil vlastní politickou frakci tím, že pomáhal povýšit další úředníky bezpečnostního aparátu.

  Dříve sám vyšetřoval úplatkářství

  Fuův případ byl široce medializovaný. V letech 2018-2020 byl čínským ministrem spravedlnosti. Předtím se z policisty vypracoval až na náměstka šéfa čínského ministerstva veřejné bezpečnosti.

  Vedl několik významných vyšetřování zkorumpovaných politiků. Včetně vyšetřování, které vedlo k pádu Čou Jung-kchanga, jednoho z nejmocnějších úředníků posledních let, který byl odsouzen za úplatkářství.

  V říjnu loňského roku však vnitrostranický dozorčí orgán oznámil, že Fua vyšetřuje pro „závažné porušení disciplíny a národních zákonů“. Byl odvolán z veřejné funkce a letos v březnu vyloučen z komunistické strany. O měsíc později byl zatčen na základě obvinění z korupce.

  Prokurátoři uvedli, že zneužíval své pravomoci a usiloval o zisky pro ostatní i pro sebe v obchodních zakázkách, úředních pozicích a dokonce i v soudních případech. Byl obviněn ze zatajování důkazů v trestním případu, který se týkal jeho mladšího bratra.

  Sun, údajná hlava zločinecké skupiny, byl do roku 2020 náměstkem ministra ministerstva veřejné bezpečnosti.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS