Více
  19.9 C
  Czech
  Sobota, 21 května, 2022

  Číně hrozí demografická krize. Porodnost v roce 2021 klesla na rekordní minimum

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Loni se v pevninské Číně opět narodilo méně dětí než o rok dříve. Porodnost přitom klesla na rekordní minimum, ukázaly pondělní údaje z Národního statistického úřadu ČLR. Klesající trend, který v roce 2021 vedl Peking k tomu, aby párům umožnil mít až tři děti, tak stále pokračuje. Informovaly o tom agentura Reuters a server CNN.

  Svou desítky let starou politiku jednoho dítěte Čína zrušila už v roce 2016, kdy ji nahradila omezením na dva potomky. Supervelmoc s 1,4 miliardy obyvatel se tak pokusila předejít ekonomickým rizikům plynoucím z rychle stárnoucí populace. Vysoké životní náklady ve městech nicméně páry od toho, aby měly více dětí, stále odrazují.

  V nejlidnatější zemi světa se v loňském roce narodilo 10,6 milionu dětí, tedy pouze 7,5 na 1000 obyvatel. Počet nově narozených dětí tak meziročně klesl o 11,6 procenta. Jedná se zároveň o nejnižší úroveň od roku 1949, kdy Národní statistický úřad začal shromažďovat data.

  Tempo růstu čínské populace, které nezahrnuje migraci, bylo v roce 2021 pouze 0,034 procenta, nejnižší od roku 1960.

  „Demografický problém je dobře znám, ale rychlost stárnutí populace je zjevně vyšší, než se očekávalo,“ řekl Zhiwei Zhang, hlavní ekonom společnosti Pinpoint Asset Management.

  „To naznačuje, že celková populace Číny mohla dosáhnout svého vrcholu v roce 2021. Také to vypadá, že potenciální růst Číny pravděpodobně zpomaluje rychleji, než se očekávalo,“ řekl Zhang.

  Šéf Národního statistického úřadu Ning Jizhe v pondělí státním médiím podle CNN sdělil, že pokles porodnosti pramení z kombinace faktorů. Na vývoji se podle jeho slov podílí „pokles počtu žen v plodném věku, klesající plodnost, změny v postojích k plození dětí a oddalování sňatků ze strany mladých lidí“, a to i kvůli pandemii.

  Peking s nízkou porodností bojuje

  Kromě toho, že Čína už párům povolila mít tři děti, v loňském roce přijala politiku zaměřenou na snížení finanční zátěže spojené s výchovou dětí, včetně zákazu doučování školáků za účelem zisku.

  Počet obyvatel Číny v produktivním věku již nyní klesá, což zvyšuje tlak na schopnost země postarat se o stárnoucí zemi.

  Odborník na demografii z Centra pro Čínu a globalizaci Huang Wenzheng prohlásil, že počet narozených dětí bude pravděpodobně kolísat okolo 10 milionů, než bude dále klesat, pokud nedojde k dalším politickým změnám.

  „Úprava politiky však poskytne větší podporu porodnosti z dlouhodobého hlediska,“ řekl Huang. „Kariérní postup může být vázán na to, zda máte, nebo nemáte děti. Ekonomické pobídky, nebo dokonce přímá peněžitá pomoc od společnosti k pokrytí nákladů na založení rodiny,“ poznamenal.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS