-0.1 C
Czech
Čtvrtek 29. ledna 2026
ZprávyČína tolerovat násilí vůči cizincům nehodlá, popravila oba útočníky na japonské občany

Čína tolerovat násilí vůči cizincům nehodlá, popravila oba útočníky na japonské občany

V Číně byl popraven muž, který loni v září smrtelně pobodal teprve desetiletého japonského chlapce při cestě do školy v Šen-čenu. Čínské ministerstvo zahraničí o tom informovalo japonskou ambasádu v Pekingu. Jde o jasný vzkaz Číňanům nenávistným vůči Japoncům nebo jiným cizincům. Úřady nebudou násilí na nich tolerovat a budou ho tvrdě trestat. Informují o tom televize NHK a BBC.

Muž, který byl v lednu odsouzený k trestu smrti za zabití japonského desetiletého školáka, zemřel, uvedlo čínské ministerstvo zahraničí. Průběh popravy není známý. V komunistické zemi se nejčastěji vykonává zastřelením nebo smrtící injekcí.

„Japonská vláda považuje vraždu zcela nevinného dítěte za neodpustitelný zločin a tuto popravu bereme s největší vážností,“ vyjádřila se k tomu japonská ambasáda. „Ve světle tohoto incidentu bude japonská vláda pokračovat v přijímání všech možných bezpečnostních opatření a důrazně naléhat na čínskou stranu, aby zajistila bezpečnost japonských občanů žijících v Číně.“

Vrah ubodal chlapce, když zrovna šel do japonské školy. Incident vyvolal vlnu zděšení mezi Japonci žijícími v komunistické zemi. Japonské firmy, které tam provozují své podniky, přijaly preventivní opatření na ochranu svých zaměstnanců. Některé dokonce nabídly svému personálu bezplatné lety domů.

Čínský nacionalismus na vzestupu

Incident upozornil na sílící čínský nacionalismus a nenávist vůči Japoncům, silně zakořeněnou v křivdách z dávné minulosti. Tento trend pomohly rozdmýchat sociální sítě, na nichž začaly být patrné proticizinecké nálady.

Útok na chlapce nebyl jediný. Loni v červnu napadl útočník s nožem Japonku i s jejím dítětem na autobusové zastávce. Nakonec zabil Číňanku, která se je snažila ochránit. I tento útočník byl podle japonských představitelů popraven.

Ve stejném měsíci pobodal útočník v parku ve městě Ťi-lin čtyři americké univerzitní profesory. Nikdo z nich naštěstí neutrpěl smrtelná poranění.

Tyto incidenty se odehrávají na pozadí napětí ve světě a mohou ještě zhoršit diplomatické vztahy mezi jednotlivými zeměmi.

Zvláště napětí mezi Čínou a Japonskem je silné. Peking dlouhodobě požaduje od země vycházejícího slunce omluvu za kolonizaci a agresi na počátku a v polovině 20. století. Obviňuje ji také z toho, že v učebnicích dějepisu své brutální vojenské akce v Číně úmyslně vynechává.

Reklama

Doporučujeme

EU se chystá přidat Íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací

Evropská unie se blíží k rozhodnutí, které dlouho odkládala. Po obratu Francie a Španělska chce zařadit Íránské revoluční gardy mezi teroristické organizace. Krok má být politickým signálem vůči Teheránu po brutálním potlačení protestů.

Michigan žaluje ropné giganty kvůli brzdění obnovitelných zdrojů a elektromobilů

Michigan zahájil ostrý právní útok na největší jména ropného byznysu. Stát tvrdí, že firmy roky brzdily nástup čisté energie a elektromobilů. Podle žaloby nešlo o náhodu, ale o koordinovaný postup. Spor míří přímo do oblasti hospodářské soutěže a energetiky.

Paris Hilton ukazuje novou tvář v dokumentu Infinite Icon

Paris Hilton se znovu dostává do centra pozornosti. Tentokrát ale ne jako symbol éry reality show, ale jako žena, která chce vyprávět jiný příběh. Nový dokument Infinite Icon: A Visual Memoir sleduje její cestu hudbou i aktivismem.

Bouře Kristin ochromila Portugalsko, statisíce lidí jsou bez elektřiny

Kvůli bouři Kristin zahynuli v Portugalsku nejméně čtyři lidé. Úřady původně hovořily o třech mrtvých. Statisíce obyvatel v centrální a severní části země se ocitly bez elektřiny, informovaly dnes agentury Reuters a AFP. Nepříznivé počasí podle nich vyvrátilo mnoho stromů, poničilo domy a narušilo silniční i železniční dopravu. Bouře následně zamířila do vnitrozemí a nad Španělsko.

Lucie Výborná po dvaceti letech odchází z Českého rozhlasu

Lucie Výborná uzavírá jednu z nejvýraznějších kapitol českého rozhlasového vysílání. Po dvaceti letech na Radiožurnálu se rozhodla odejít a vydat se novým směrem. Moderátorka, kterou si posluchači spojují s hlubokými rozhovory, chystá vlastní podcastový projekt.

KOMENTÁŘ: Už ne jen Rheinmetall nebo Lockheed. Čeští zbrojaři prožili silný vstup na burzu

Zbrojařským akciovým společnostem se vzhledem k geopolitickému napětí na burzách výrazně daří, nově mezi sebou přivítaly i tuzemského dravce CSG (Czechoslovak Group). Ten zažil na burze silný debut, když oproti původní ceně posílil o více než 30 procent.

Útočník z Magdeburku je podle psychiatra příčetný a dál nebezpečný

Saúdskoarabský lékař, který předloni v prosinci zaútočil na vánoční trhy v Magdeburku, je příčetný a nadále nebezpečný. Uvedl to dnes podle agentury DPA u soudu psychiatr Bern Lager, který se psychickým stavem 51letého obžalovaného zabýval.

Tři mrtvé a přes 20 zraněných si vyžádaly ruské útoky, tvrdí ukrajinské úřady

Dva lidé zahynuli a čtyři další utrpěli zranění při ruském úderu na předměstí Kyjeva, oznámil dnes brzy ráno šéf tamní vojenské správy. Rusko také znovu zaútočilo na Oděskou oblast na jihu země, kde drony poškodily přístavní infrastrukturu a zranily tři lidi. Pět lidí zranily ruské drony v Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny. Dva zdravotníci podle městských úřadů utrpěli zranění při ruském ostřelování nemocnice v Chersonu na jihu Ukrajiny. V sousední Dněpropetrovské oblasti byl podle úřadů zabit 46letý muž a sedm lidí zraněno.

Co na to Trump? Očekává se reakce Bílého domu na obchodní dohodu mezi Indií a EU

Rozhovory o očekávané indicko-evropské obchodní dohodě jsou ve velmi pokročilé fázi, řekl indický ministr pro ropu a zemní plyn Hardíp Singh Purí. Zpráva přišla v den oznámení uzavření „matky všech dohod" mezi Indií a Evropskou unií (EU). Se zatajeným dechem se nyní čeká na reakci amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ministr financí Scott Bessent už stihl dohodu zkritizovat.

Putin bude se Šarou jednat o ruských vojácích v Sýrii, připustil Kreml

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho syrský protějšek Ahmad Šara budou dnes jednat o ruské vojenské přítomnosti v Sýrii, uvedl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Jednat mají v soukromí i u pracovního oběda také o hospodářské spolupráci a situaci na Blízkém východě. Agentury mezitím oznámily, že Šara přicestoval do Moskvy.

Íránská diplomacie uvedla, že nepožádala o jednání se Spojenými státy

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí dnes uvedl, že v posledních dnech nebyl v kontaktu s americkým zvláštním vyslancem Stevem Witkoffem a že USA o jednání nepožádal. S odkazem na íránská státní média o tom napsala agentura Reuters.

Trump vítá oslabení dolaru, investoři řeší dopady

Americký prezident Donald Trump v úterý řekl, že oslabení dolaru nepovažuje za problém. Americká měna oslabila vůči hlavním světovým měnám zhruba na nejnižší úroveň za čtyři roky a trhy teď řeší, co to může znamenat pro inflaci, zahraniční obchod i další kroky americké centrální banky.

Zelenskyj: Ukrajina vstoupí do EU v roce 2027

Ukrajina chce vstoupit do Evropské unie (EU) v roce 2027, napsal na sociální síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po telefonickém rozhovoru s několika evropskými představiteli. Oznámil jim, že Ukrajina tvrdě pracuje na dosažení důstojného míru. Vstup do EU považuje za jednu z bezpečnostních záruk.

Kvůli požáru v hotelu ve francouzských Alpách evakuovali stovky lidí

Téměř tři stovky lidí musely být evakuovány kvůli nočnímu požáru v luxusním hotelu v zimním středisku Courchevel ve francouzských Alpách. Uvedla to dnes francouzská média, podle nichž s ohněm stále bojuje více než stovka hasičů. Čtyři z nich mají lehká zranění, hoteloví hosté vyvázli bez újmy.

Pád letadla zabil zástupce šéfa vlády Maháráštry Adžita Pavara

Zástupce šéfa vlády indického státu Maháráštra Adžit Pavar zemřel při pádu menšího letadla, které mířilo do jeho domovského regionu. Nehoda se stala ve středu ráno u města Baramati, které Pavar zastupoval a kde měl mít veřejný program před místními volbami.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama