EkonomikaČína se potýká s nebývalými výpadky proudu. Na vině je nedostatek uhlí...

Čína se potýká s nebývalými výpadky proudu. Na vině je nedostatek uhlí i snaha omezit emise

Závažné výpadky proudu ovlivnily chod čínských domácností a donutily některé továrny, aby ukončily svůj provoz. Nedostatek energie způsobily jak malé zásoby uhlí, tak rostoucí ceny. Na vině je ale také snaha dodržet kvůli globálnímu oteplování postupné snižování emisí. Uvedl to server BBC. Po uvolnění pandemických restrikcích se však zvyšuje světová poptávka po čínském zboží, kterou musí země uspokojit a vynaložit na ni potřebnou energii.

Snaha snižovat emise, rostoucí světové ceny zboží a nedostatek uhlí způsobily jedny z nejrozsáhlejších výpadků proudu v čínské historii. Provoz musely zastavit mnohé továrny, jiné firmy se rozhodly pracovat jen dva nebo tři dny v týdnu. Lidé na ulicích v severovýchodní části Číny pak bojují s nefungujícími semafory nebo zastavenými výtahy. Mnozí také nemají přístup k topení a teplé vodě.

Zasažený je rovněž největší přístav v severní Číně Tianjin. Pozastavení čínského průmyslu pak může ještě více prohloubit globální krizi dodavatelských řetězců. Po uvolnění pandemických restrikcí totiž svět znovu objednává výrobky z Číny, které ale druhá největší ekonomika na světě nestíhá uspokojit. Ovlivněné mohou být například i dodávky součástek firmy Apple nebo Tesla. Uvedl to server BBC.

Podle serveru Al Jazeera nebyly výpadky proudu předem ohlášeny. Například továrna v Liaoningu proto musela poslat 23 svých pracovníků do nemocnice. Přestaly totiž fungovat ventilátory a zaměstnancům hrozila otrava kysličníkem uhelnatým.

Na některých místech také nefungovala 3G mobilní síť. Podle čínského státního tabloidu Global Times pak výpadky v provinciích Heilongjang, Jilin a Liaoning „vyústily v zásadní narušení každodenních životů lidí i chodu firem“.

Čína v posledním čtvrtletí zamíří kvůli výpadkům energie do značné nejistoty

Kvůli výpadkům proudu pak v úterý Goldman Sachs změnil svou předpověď ekonomického růstu Číny. Dříve si banka stála za odhadem 8,2 procent, kvůli současnému dění ho však snížila na 7,8 procent. Podle ní rovněž výpadky ovlivnily 44 procent čínského průmyslu. Další společnosti se podle CNN shodly na tom, že Čína míří v posledním čtvrtletí letošního roku do „značné nejistoty“.

Výpadky zásadně ovlivnily také environmentální závazky Číny. Země se totiž jednak snaží snížit své emise před rokem 2030, do roku 2060 chce být ale také uhlíkově neutrálním státem. Druhá největší ekonomika na světě je však dosud silně závislá na uhlí, které je jedním z hlavních zdrojů emisí. Snižování jeho využívání proto rovněž vyústilo v nedostatek energie pro nejlidnatější stát světa.

Doporučujeme

Senát USA schválil návrh, který má odvrátit shutdown před volbami do Kongresu

Senát Spojených států ovládaný republikány dnes schválil návrh zákona o dočasném financování federální vlády do 11. prosince. Cílem opatření je předejít před listopadovými volbami do Kongresu takzvanému shutdownu, tedy omezení chodu vlády v důsledku neschváleného financování. Píše o tom agentura Reuters.

Mezi zabitými po ruských útocích na Kyjev je i dítě

Nejméně tři lidé včetně jednoho dítěte zemřeli při nočních ruských útocích na Kyjev a jeho okolí. Další tři lidé utrpěli zranění. Podle ukrajinských úřadů Rusové použili mimo jiné balistické rakety.

Tisza nominovala na maďarského prezidenta bývalého šéfa nejvyššího soudu

Maďarská vládní strana Tisza vybrala bývalého předsedu nejvyššího soudu Andráse Baku za svého kandidáta na prezidenta, informovaly tiskové agentury. Očekává se, že András Baka bude v úterý zvolen v parlamentu novou hlavou státu.

Dron pronikl do bulharského vzdušného prostoru, explodoval kilometr od plynovodu

Dron dnes vnikl z Rumunska do bulharského vzdušného prostoru a explodoval poblíž plynovodu. Oznámil to dnes podle tiskových agentur bulharský premiér Rumen Radev. Dron podle něj nesl velké množství výbušnin, píše agentura DPA.

Ukrajinské drony opět zaútočily na ruské rafinérie, úřady informují o raněných

Ukrajinské drony opět zaútočily na ilskou rafinérii na jihu evropského Ruska. V podniku vypukl požár, nálet si vyžádal pět raněných, informoval krizový štáb Krasnodarského kraje. Další dva lidi zranil dron v Zadonsku na Donu, oznámil gubernátor Lipecké oblasti Igor Artamonov. Ruské úřady informovaly o zničení stovek ukrajinských dronů během uplynulé noci. Ukrajinské drony podle Kyjeva zasáhly rafinérie v Ilsku a v Syzrani.

Mořské řasy zaplavují Karibik a ohrožují pobřeží i cestovní ruch

Karibské pobřeží, Mexický záliv i část Atlantiku letos zasáhl mimořádně rozsáhlý výskyt hnědých mořských řas rodu sargassum. Na plážích se hromadí miliony tun biomasy, která po vyplavení rychle zahnívá, zhoršuje kvalitu vody, omezuje život mořských organismů a zároveň působí značné problémy turistickým oblastem závislým na návštěvnících.

Tajfun Dolphin na jihu Japonska zranil šest lidí, 50.000 domů je bez proudu

Tajfun Dolphin zasáhl na jihu Japonska prefektury Okinawa a Kagošima, kde zranil šest lidí a více než 50.000 domů připravil o dodávky elektřiny. Na příchod tajfunu se kvůli riziku záplav a sesuvů půdy v důsledku předpovídaných prudkých srážek připravují také na východním pobřeží Číny, kde úřady uzavřely školy a turisty vyhledávaná místa, uvedly tiskové agentury.

Španělsko zavádí kontroly na hranici s Itálií kvůli migrační vlně

Napětí mezi Španělskem a Itálií kvůli migraci dál roste. Španělsko nově oznámilo, že od sobotní půlnoci zavede dočasné hraniční kontroly pro cestující z Itálie. Opatření má platit do 7. září a je přímou reakcí na rozhodnutí Říma obnovit kontroly u osob přijíždějících ze Španělska po nedávné migrační krizi v severoafrické Ceutě.

EasyJet souhlasil s převzetím za 5,7 miliardy liber

Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet přijala nabídku na převzetí od americké investiční skupiny Apollo Global Management. Transakce oceňuje aerolinku na 5,7 miliardy liber, tedy přibližně 162 miliard korun.

Ukrajina a Rusko pokračují ve vzájemných útocích, terčem byly sklady i lodě

Ukrajina a Rusko v noci na dnešek pokračovaly ve vzájemných útocích. V ruském Jekatěrinburguzachvátil po ukrajinském útoku požár logistické centrum ruského internetového prodejce Wildberries. Společnost o tom informovala bez podrobností na síti Telegram. Naopak ruské dronové útoky podle ukrajinských úřadů způsobily požár zemědělských skladů v obci Balaklija v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny, napsal Reuters.

Meta škodí dětem, rozhodl soud. Společnost musí zaplatit tučnou pokutu

Soud v americkém státě Nové Mexiko uložil společnosti Meta Platforms pokutu v celkové výši 567 milionů dolarů (téměř 12 miliard korun) za újmu, kterou její platformy Facebook a Instagram působí mladým lidem. Firma musí změnit způsob ověřování věku.

Trump zavedl minimální ceny výrobků z polykřemíku, uvalil na ně 15procentní clo

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zavedl minimální dovozní ceny výrobků z polykřemíku a na jejich dovoz uvalil 15procentní clo. Polykřemík se používá při výrobě polovodičů a je hlavní složkou fotovoltaických panelů, jeho největším světovým producentem je Čína. Trump chce opatřeními podpořit domácí dodavatelské řetězce pro výrobu čipů a solárních panelů, a posílit tak pozici Spojených států v soupeření s Čínou v oblasti umělé inteligence (AI) a energetiky, uvedla agentura Reuters.

Japonsko nařídilo evakuace kvůli blížícímu se tajfunu, zrušilo 500 letů

Japonsko nařídilo evakuaci statisíců lidí v jihozápadní části země a zrušilo více než 500 letů kvůli pomalu postupujícímu tajfunu Dolphin. Podle meteorologů přinese tajfun do oblasti silný vítr, prudký déšť a vysoké vlny, píše agentura Reuters. Dolphin je tajfunem první, tedy nejslabší kategorie s maximální rychlostí větru 144 kilometrů v hodině a s nárazy dosahujícími téměř 200 kilometrů v hodině. Blíží se k řetězci ostrovů mezi oblasti Kjúšú a prefekturou Okinawa, uvedla japonská meteorologická agentura (JMA).

Britský hit láme rekordy, přesto ho mnozí nikdy neslyšeli

Skladba Rein Me In od Sama Fendera a Olivie Dean strávila na vrcholu britského žebříčku rekordních 19 týdnů. Její úspěch však vyvolal nečekanou reakci. Řada lidí tvrdí, že píseň nikdy neslyšela. Hudební svět se totiž rozdělil do menších skupin, které poslouchají úplně jiné hity.

Student v Thajsku zabil své prarodiče, šest lidí ve své škole a nakonec sám sebe

Nejméně devět mrtvých včetně útočníka si vyžádala dnešní střelba v thajské provincii Nontchaburí. Student místní školy nejprve zastřelil pistolí svého dědečka oba prarodiče a pak se vydal do školy, kde zabil tři učitele a tři žáky, dalších 15 lidí zranil a nakonec spáchal sebevraždu. Jeho motiv zatím není znám, informovaly tiskové agentury s odvoláním na thajskou policii a úřady.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama