Třicet let na scéně, dvanáct alb a tisíce koncertů. Kapela Chinaski slaví kulaté výročí, ale frontman Michal Malátný (54) ví, že za úspěchem stojí i pády, zásadní změny a jedna velká tragédie. V otevřených rozhovorech vzpomíná na punkové začátky, zlomové chvíle i smrt kamaráda.
Když se dnes Malátný ohlédne, sám kroutí hlavou. „V životě jsem si neuměl představit, že budeme hrát takhle dlouho. Těší mě, že to slavíme v nejlepší formě,“ řekl pro Deník.cz. Chinaski už letos odehráli svůj první koncert se symfonickým orchestrem – a to rovnou ve Foru Karlín. Spojení, ke kterému byl Malátný kdysi skeptický, ho nakonec nadchlo. „Vždycky jsem si říkal, že když už kapely nevědí, kudy kam, udělají koncert se symfoňákem,“ přiznal pro iRepor.cz. Teď mluví o „obrovské výzvě“ a netají se tím, že výsledek předčil očekávání.
Začátky na pionýru, texty v šuplíku
Když kapelu zakládali, nechtěli slávu ani písničky v rádiu. „Byli jsme puberťáci, končil socialismus, jako punkáči jsme mu vzdorovali. Jakákoli spolupráce s establishmentem byla na zvracení,“ vzpomíná Malátný pro iRozhlas.cz. Texty původně psal jako básně. Jednu z nich – Metylalkohol – napsal v roce 1990 a vydal ji až po více než třiceti letech. „To je vlastně nejlepší, když písničky vznikají velice rychle. I když ten text byl starý.“
Grohmanova smrt a znovuzrození kapely
Zlom přišel v roce 2008, když spoluzakladatel a bubeník Pavel Grohman tragicky zahynul na motorce. „Pavel byl vždycky ten pracovitý, pragmatický člověk, zatímco já jsem byl zasněný romantik bez zodpovědnosti,“ řekl Malátný v rozhovoru pro Deník.cz. „Kdyby bylo na mně, s kapelou dodnes hrajeme jednou za rok v Jičíně.“ O budoucnosti tehdy rozhodl po pohřbu. „Sám sebe jsem se ptal, co by v takové situaci dělal Pavel, a uvědomil jsem si, že by to díky své buldočí síle nikdy nevzdal.“
Na výročním koncertě v O2 areně si s Chinaski zahrál i Pavlův syn Jáchym. „Bubnoval s námi tři tátovy písničky, což bylo dojemné. O to víc, že tátovi jako by vypadl z oka,“ uvedl Malátný pro Deník.cz. Jáchym dnes hraje ve vlastní kapele a k hudbě má stejně blízko jako jeho otec.
Těžké rozchody, nový start a největší koncerty
Kromě tragédie kapela prošla i bolestnou personální výměnou. „Bylo to nepříjemné, bolelo je to víc než mě,“ přiznává Malátný. Dnes se ale cítí silnější než kdy dřív: „Myslím, že jsme nikdy nehráli v takové formě.“
Zásadní oslavou třiceti let tak budou právě dva obří open-air koncerty – 7. června v Hradci Králové a 14. června v Brně. „Už jsme to dvakrát odehráli v O2 areně, všechno klaplo. Podle mě to bylo povedené, tak to pojďme bez ostychu předvést někde jinde,“ uzavírá Michal Malátný.