Chevron úspěšně uzavřel převzetí společnosti Hess v hodnotě 53 miliard dolarů. Po vítězství v arbitráži nad Exxonem může americký ropný gigant okamžitě vstoupit do rozvoje ropných polí u pobřeží Guyany. Podle analytiků jde o jedno z největších ropných nalezišť posledních dekád.
Rozhodnutí mezinárodního arbitrážního soudu ukončilo spor o předkupní právo, které si Exxon nárokoval na podíl Hessu v konsorciu v oblasti Stabroek Block. Exxon jako provozovatel drží 45 %, Chevron nově 30 % a čínská CNOOC zbývajících 25 %. Chevron díky tomu získává přístup k více než 11 miliardám barelů ropného ekvivalentu.
The @Chevron-Hess merger is now complete. We’re stronger together. We’re set to deliver energy for years to come—with best-in-class upstream operating cash margins and as the largest acreage holder in the Gulf of America. Learn more: https://t.co/YIUg11SYzz pic.twitter.com/G6LTAkHNE2
— Hess Corporation (@HessCorporation) July 18, 2025
Partnerství navzdory sporu
Obě firmy se nyní stanou partnery, přestože spolu v posledních 16 měsících vedly právní bitvu. Exxon sice rozhodnutí respektuje, ale nadále tvrdí, že měl právo akvizici vetovat kvůli dřívější smlouvě o předkupním právu. Chevron a Hess oponovali, že se toto právo nevztahuje na prodej celé společnosti.
Transakce tak přináší nové napětí do konsorcia, které od roku 2015 rozvíjí hlubokomořská pole u malého jihoamerického státu. Guyana s méně než milionem obyvatel už dnes inkasuje miliardy dolarů ročně z poplatků a licencí. Do roku 2027 by příjmy měly přesáhnout 10 miliard ročně.
Důsledky pro Chevron
Kromě Guyany získává Chevron také rozsáhlá ložiska v Bakken Shale v Severní Dakotě, aktiva v Mexickém zálivu a plynárenské projekty v jihovýchodní Asii. Celkem akvizice přidá téměř 500 tisíc barelů denní produkce a zvýší celkový objem na více než 3,8 milionu barelů denně.
Podle vedení Chevronu transakce výrazně zvýší volný peněžní tok a zajistí růst i v příštím desetiletí. Akcie firmy po oznámení posílily o více než 5 %, akcie Hessu dokonce o 11 %. John Hess, dosavadní šéf Hessu, se připojí k představenstvu Chevronu.
Symbolická rovina i průmyslový dopad
Chevron a Exxon, dvě „sesterské“ firmy s kořeny ve zrušeném ropném monopolu Standard Oil, se po letech opět setkávají v jednom projektu. I přes právní spory obě strany tvrdí, že se těší na spolupráci.
Pro celý ropný sektor jde o signál, že Guyana zůstává klíčovým územím pro budoucí těžbu. Rozhodnutí arbitráže navíc může ovlivnit i další fúze a akvizice, kde si stávající partneři nárokují blokaci obchodu. Chevron tímto krokem nejen rozšiřuje své portfolio, ale upevňuje i pozici jednoho z globálních lídrů v těžbě.