-6.5 C
Czech
Pátek 23. ledna 2026
CestováníChcete žít v Thajsku? Tato nová víza pro digitální nomády by mohla...

Chcete žít v Thajsku? Tato nová víza pro digitální nomády by mohla být vaší šancí

Thajsko je již dlouho oblíbenou základnou digitálních nomádů. Až dosud však nebyli oficiálně vítáni. V příštích týdnech bude v zemi zavedeno dlouho očekávané vízum pro digitální nomády, které umožní pracovat na dálku až jeden rok. Informoval o tom server Euronews.

Takzvané vízum pro destinaci Thajsko (Destination Thailand Visa, DTV) „je určeno digitálním nomádům, pracovníkům na dálku a lidem na volné noze, stejně jako těm, kteří se chtějí naučit muay thai [box] a thajskou kuchyni,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Chai Wacharonke při květnovém oznámení opatření.

Vízum pro vícenásobný vstup platí pět let. Lze jej využít pro pobyty v délce až 180 dní s možností prodloužení o dalších 180 dní, píše server Euronews.

Dříve mohla většina evropských turistů navštívit zemi na základě bezvízového styku na 30 dní s možností prodloužení pobytu o dalších 30 dní. Během svého pobytu však nesměli pracovat.

Pro koho a za kolik

Jak oznámil mluvčí vlády, vízum se vztahuje nejen na pracovníky na volné noze a pracovníky na dálku, ale také na ty, kteří v zemi provozují kulturní aktivity.

Patří sem návštěvníci, kteří absolvují kurz thajské kuchyně, tradičního bojového umění thajského boxu (muay thai) nebo jiný sportovní trénink. Nárok na vízum mohou mít také účastníci hudebních festivalů, seminářů nebo zájemci o lékařské ošetření.

Vízum se vztahuje také na manžele a nezaopatřené děti držitelů DTV.

Poplatek za žádost o thajské vízum pro digitální nomády činí 10 000 thajských bahtů (252 eur). Očekává se, že bude k dispozici od konce června nebo začátku července.

Další rozšíření thajských víz

Thajsko se v posledním žebříčku Světového ekonomického fóra (WEF), který byl zveřejněn minulý měsíc, propadlo o 11 míst v žebříčku rozvoje cestovního ruchu. To především kvůli nedostatečné infrastruktuře a službám.

Nicméně v řadě opatření oznámených současně s DTV země stanovila plány na podporu cestovního ruchu.

Od tohoto měsíce se její systém prodlužování víz vztahuje na 93 zemí a území, přičemž dříve jich bylo 57. Umožňuje až 60denní pobyty za účelem turistiky a krátkodobých obchodních závazků, oproti předchozím 30 dnům.

Mezi nově způsobilé země patří mimo jiné Albánie, Chorvatsko, Kosovo a Maroko.

Dalších 31 zemí může získat 15denní turistické vízum po příletu na letiště v Thajsku. Jde o nárůst oproti dřívějším 19 zemím.

Zahraničním studentům bude rovněž povolen roční pobyt po ukončení studia, aby měli čas na hledání zaměstnání. Dříve museli zemi opustit okamžitě.

Dobrá zpráva přišla také pro osoby starší 50 let, které chtějí odejít do slunného důchodu. Dřívější požadavek na pojištění v hodnotě 3 milionů THB (75 550 eur) byl nyní snížen na pouhých 440 000 THB (11 000 eur).

Reklama

Doporučujeme

Ukrajinské drony zasáhly sklad paliv v hloubi Ruska

Ukrajinské drony během noci zasáhly sklad pohonných hmot ve městě Penza, ležícím asi 700 kilometrů východně od Moskvy. Ve skladu vypukl požár, ale nálet se podle předběžných údajů obešel bez mrtvých a raněných, informoval gubernátor Penzenské oblasti Oleg Melničenko. Ukrajinský Kryvyj Rih ve čtvrtek zažil nejdelší útok od začátku ruské invaze na Ukrajinu, trval skoro celý den.

Trump stáhl pozvánku Kanady do své Rady míru

Americký prezident Donald Trump zrušil Kanadě pozvánku do svého nového projektu „Board of Peace“, který má podle něj pomáhat řešit globální konflikty. Otočil přitom během pár dní. Ještě minulý týden kanadská strana tvrdila, že pozvání přišlo a premiér Mark Carney ho plánuje přijmout.

Íránské revoluční gardy varují USA a Izrael, že jsou připraveny jednat

Šéf íránských revolučních gard Mohammad Pakpúr dnes varoval Washington, že jeho bezpečnostní složky mají po několika týdnech protestů a represí v Íránu "prst na spoušti" a jsou připraveny vykonat rozkazy íránského nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího. Podle agentury AFP tím jen Írán přilévá olej do ohně v době, kdy americký prezident Donald Trump na Světovém ekonomickém fóru v Davosu uvedl, že Teherán je otevřený vyjednávání s Washingtonem.

Územní otázky zůstávají nevyřešeny, řekl Zelenskyj před ohlášeným jednáním v SAE

Nadcházejících trojstranných jednání ve Spojených arabských emirátech (SAE) se zúčastní diplomatičtí a vojenští představitelé, přičemž ukrajinskou delegaci povede hlavní vyjednavač Rustem Umerov. Novinářům to ve švýcarském Davosu řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který jen o něco dříve konání schůzky mezi zástupci USA, Ukrajiny a Ruska oznámil. Zelenskyj se dnes v Davosu asi na hodinu setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

OSN varuje před dlouhodobým nedostatkem vody ve světě

Voda byla dlouho považována za samozřejmý zdroj. Nová zpráva OSN ale varuje, že tento předpoklad přestává platit. Svět se podle odborníků dostal do fáze, kdy už nejde jen o krizi, ale o trvalý problém s hlubokými dopady.

Trumpovi vyslanci Witkoff a Kushner v Kremlu jednají s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin v Kremlu jedná se zvláštním vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem a Trumpovým zetěm Jaredem Kushnerem, informuje agentura TASS. Schůzka se týká možností ukončení války na Ukrajině, již Rusko na rozkaz šéfa Kremlu rozpoutalo v únoru 2022.

Musk brzy očekává schválení samořídicího systému Tesly v EU a Číně

Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk očekává, že jeho výrobce elektromobilů v Evropské unii příští měsíc získá schválení svého samořídicího systému Full Self-Driving (FSD). Podle agentury Reuters to řekl dnes na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu. Musk zároveň doufá, že v podobném termínu úřady schválí využití této technologie také v Číně.

Zelenskyj v Davosu ostře kritizoval Evropu

Volodymyr Zelenskyj v Davosu varoval, že Evropa působí bezradně a opakuje stejné chyby. Přirovnal to k filmu Na Hromnice o den více a vyčetl evropským lídrům pomalou a roztříštěnou reakci na bezpečnostní hrozby. Znovu otevřel i otázku tvrdších kroků proti Rusku a jasnější podpory Ukrajiny.

Inflace v USA zůstává vyšší a Fed váhá se snižováním sazeb

Americká inflace se v závěru roku držela výš, než by si centrální banka přála. Ceny v listopadu meziročně zrychlily a spotřeba dál roste, takže prostor pro rychlé snižování úroků se zmenšuje. Do hry navíc vstupují cla, která znovu zdražují některé zboží.

Oteplování Arktidy stojí za extrémními mrazy v USA

Extrémní mrazy, sníh a led zasahují velkou část Spojených států. Meteorologové upozorňují, že nejde o náhodný výkyv počasí. Změny v Arktidě a úbytek mořského ledu podle nich hrají klíčovou roli.

Sesuvy půdy na Novém Zélandě zabily nejméně dva lidi, další se pohřešují

Silné deště, které v posledních dnech zasáhly Severní ostrov Nového Zélandu, způsobily rozsáhlé sesuvy půdy, při nichž zemřeli nejméně dva lidé. Několik dalších osob je pravděpodobně pohřbeno pod troskami.

Trump narazil na Nejvyšší soud. Cook z funkce zřejmě neodvolá

Americký Nejvyšší soud se zdráhá odvolat z funkce guvernérku Federálního rezervního systému (Fed) Lisu Cook, obává se totiž ztráty nezávislosti centrální banky. Kromě toho podle právníků neexistují žádné důkazy o údajném hypotečním podvodu, kterého se měla Cook dopustit.

Trump a Rutte dosáhli rámcové dohody o Grónsku

Americký prezident Donald Trump ve středu večer oznámil, že nezavede desetiprocentní cla na osm evropských zemí, které poslaly do Grónska vojáky, neboť vedl „produktivní" rozhovor s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO), jenž slíbil řešení v otázce Grónska. Dohodli se podle něj na „rámci budoucí dohody".

V Japonsku pozastavili znovuzprovoznění největší jaderné elektrárny na světě

V Japonsku po několika hodinách pozastavili restart největší jaderné elektrárny na světě. Reaktor je ale stabilní, sdělil mluvčí firmy Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), která zařízení provozuje. Firma uvedla jaderný reaktor v elektrárně Kašiwazaki-Kariwa do provozu ve středu, a to navzdory přetrvávajícím obavám veřejnosti. Učinila tak poprvé od katastrofy v jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011, po které Japonsko jaderné reaktory načas odpojilo.

Witkoff oznámil pokrok v jednáních o ukončení rusko-ukrajinské války

Jednání o ukončení rusko-ukrajinské války dosáhla velkého pokroku, zbývá dořešit poslední otázku, řekl dnes podle agentur Reuters a AFP na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu zmocněnec amerického prezidenta Steve Witkoff. Dodal, že během dne odcestuje do Moskvy, aby ukončení konfliktu projednal s ruskými představiteli. Hlavní ukrajinský vyjednávač Rustem Umerov o něco dříve informoval o jednání s americkými zástupci v Davosu, hlavními tématy podle něj byly ekonomický rozvoj, poválečná obnova jeho země a bezpečnostní záruky.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama