Více
  18.6 C
  Czech
  Pondělí, 23 května, 2022

  Chaos na Srí Lance: Demonstranti politikům zapalují domy, ti je chtějí postřílet

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Protestující na Srí Lance vypálili domy 38 politiků, vláda je vojákům nařídila „střílet na potkání“. Země postižená krizí se propadá do většího a většího chaosu. Informuje o tom CNN, server Hindustan Times a další média.

  Policie ostrovní země v úterý uvedla, že kromě zničených domů bylo poškozeno ještě 75 dalších. Rozzlobení Srílančané nadále vzdorují celostátnímu zákazu vycházení. Protestují proti tomu, co podle nich vláda špatně zvládá v nejhorší hospodářské krizi v zemi od roku 1948.

  https://twitter.com/Saudi_Gazette/status/1524509657368186880?s=20&t=HzcATgvJDvS9Ce7YCVpRGQ

  Ministerstvo obrany v úterý nařídilo vojákům, aby zastřelili každého, kdo bude přistižen při poškozování státního majetku nebo napadení úředníků. Násilnosti si od pondělí vyžádaly nejméně devět mrtvých; není jasné, zda všechna úmrtí přímo souvisela s protesty. Více než 200 lidí bylo zraněno. Není to poprvé, co pořádkové síly do demonstrantů střílely.

  Dvaadvacetimilionová země se potýká s ničivou hospodářskou krizí. Ceny zboží denní potřeby prudce stoupají a již několik týdnů dochází k rozsáhlému nedostatku elektřiny. Od března vyšly do ulic tisíce protivládních demonstrantů, kteří požadují odstoupení vlády.

  Armáda musela v úterý v předvečer operace zachránit odstupujícího premiéra Mahindu Radžapaksu. To se stalo je několik hodin poté, co po střetech mezi provládními a protivládními demonstranty rezignoval. Poté, co se demonstranti v noci dvakrát pokusili proniknout do areálu premiérovy soukromé rezidence Temple Trees, vláda povolala armádu. To pro CNN potvrdil vysoce postavený bezpečnostní zdroj.

  Radžapaksova rezignace přišla poté, co pondělní televizní záběry v přímém přenosu ukázaly, jak vládní stoupenci ozbrojení holemi bijí demonstranty na několika místech hlavního města a demolují a pálí jejich stany. Podle svědků, s nimiž CNN hovořila, byly v průběhu násilností zapáleny desítky domů po celé zemi.

  Při protestech zemřel poslanec

  Podle Hindustan Times byl při střetech mezi protivládními a provládními demonstranty v zemi zabit Amarakeerthi Athukorala, poslanec srílanského parlamentu z vládnoucí Radžapakasovy strany, a jeho osobní strážce.

  Celostátní zákaz vycházení byl prodloužen do čtvrtečních 7 hodin místního času.

  Zatím však není jasné, zda zákaz vycházení a odstoupení premiéra budou stačit k tomu, aby se podařilo udržet pod pokličkou stále nestabilnější situaci v zemi. Mnozí protestující tvrdí, že jejich konečným cílem je donutit prezidenta Gotabaju Radžapaksu – premiérova bratra – k odstoupení. K čemuž se zatím evidentně nechystá.

  Prezident v úterý vyzval občany, aby „zachovali klid a zastavili násilí a akty pomsty vůči občanům bez ohledu na jejich politickou příslušnost“.

  Bude vyvinuto veškeré úsilí k obnovení politické stability na základě konsensu. V rámci ústavního mandátu a k vyřešení hospodářské krize,“ napsal prezident na Twitteru.

  Evropská unie a jejích 27 členských států v úterním prohlášení odsoudily „zákeřný útok proti pokojným demonstrantům“. Vyzvaly úřady k vyšetřování.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno