Protext ČTKČeští závodníci si doběhli pro první medaile v zahraničních sériích závodů Spartan

Čeští závodníci si doběhli pro první medaile v zahraničních sériích závodů Spartan

Praha 24. dubna 2024 (PROTEXT) – Závody Spartan běží na plné obrátky, a to nejen v České republice, ale také v zahraničí. V prvních letošních závodech maďarské a německo-rakouské národní série se na stupních vítězů několikrát objevili i čeští závodníci. Úspěchy sklízejí ve všech věkových kategoriích i různých náročnostech.

Češi dlouhodobě patří ke špičce mezi účastníky extrémních překážkových závodů Spartan, což jen potvrdili na závodech v maďarském Szombathely a německém Mnichově. Oba závody provázelo slunečné počasí, ale spojovalo je i něco dalšího – rychlost a vteřiny, které dělily jednotlivá umístění. Mnichov SUPER připravil závodníkům 10km trať s 30 překážkami, o něco méně náročný závod si nachystal maďarský Szombathely SPRINT, kde změřili své síly závodníci na 5 km trati a 20 překážkách. Spartanské medaile tedy rozhodně nejsou zadarmo, při jejich získávání si dáte pořádně do těla.

Úspěšné dokončení závodů Sprint, Super a Beast v jednom roce katapultuje závodníky do elitního Trifecta klubu. Nezáleží přitom na pořadí, v jaké závody absolvuje a Trifect lze získat i vícero během roku. V rámci jednotlivých závodů získávají účastníci body, přičemž maximum na jeden závod činí 300 bodů. Pouze 5 nejlepších hodnocení se závodníkovi započítává do celkového hodnocení, hodnota závodů Beast je 100 %, u Super pak 98 % a Sprint 96 %. Úspěšní účastníci z Německa a Maďarska tak mají skvěle nakročeno možná i na mistrovství.

První dojmy? Rychlé, ale skvělé

Mezi medailisty nechybějí Klára Lokajíčková a Pavel Hrdina, kteří zazářili i na posledním mistrovství světa v Abu Dhabí. Pavlovi přinesl závod v Maďarsku zlatou medaili a bezprostředně v cíli se podělil o své dojmy: „Dnes to bylo hodně rychlé a technické, rozhodoval balanc a oštěp, který se mi tentokrát povedl. Jsem velice spokojený, bylo to super.“ Klára si ze závodu Mnichov SUPER dovezla medaili stříbrnou a zařadila se i do celkových Top 3.

Mezi ženami si zlato domů odvezly Denisa Razáková z maďarského Szombathely SPRINT a Adéla Macečková z německého Mnichov SUPER. Obě závodnice doběhly do cíle vyčerpané, ale šťastné. Denisa potvrdila, že závod byl hodně rychlý a kontaktní od začátku do konce, ale velmi si ho užila. Adéla prozradila nejen své pocity těsně poté, co proběhla cílovou rovinkou, ale také to, zda vnímá nějaké rozdíly oproti předchozím ročníkům závodu. “Běželo se mi parádně, trať byla taková veselá, hravá, takže jsem spokojená. Rozdíl oproti předchozím rokům vidím hlavně v počasí, dnes nám svítilo slunce, ale předtím byla velká zima. Jinak tím, že trať byla příjemně namotaná, tak nemůžu říct, že bych viděla nějaký rozdíl. Závod byl super, určitě si také na nějaký zajeďte.”

Žádný věk není překážkou

Skvělou formu v závodech prokázali rovněž čeští zástupci v kategorii 60+, konkrétně Miroslava Kyliánová a Martin Krčil či zlatí Miloš Liška v kategorii 50-54 a Martina Pohořalá v kategorii 45-49. Zahanbit se však nenechali ani mladší závodníci, a to především ženy. Zlato vybojovala v kategorii 14-17 Rozálie Hakalová a v kategorii 18-24 Gabriela Hájková.

Letošní rok ještě není ani ve své polovině, máte tedy šanci přijmout výzvu a zúčastnit se nadcházejících závodů v Brně 18. a 19. května, 27. července v Žatci nebo 5. a 6. října v Bedřichově. Komu by byly české tratě málo, rozhodně se může směle vydat i za hranice.

 

O Spartan Race

Spartan Race patří k nejpopulárnějším extrémním překážkovým závodům na světě. V roce 2010 jej založil Joe De Sena a z Ameriky se rychle rozšířil do dalších zemí. Roku 2013 si jej mohli poprvé vyzkoušet závodníci také v České republice. Závod je rozdělen do několika kategorií lišících se délkou a náročností trati (Stadion, City, Sprint, Super, Beast, Ultra Beast, Hurricane Heat /12HR / 24HR, Agoge), svou zvláštní kategorii mají i děti od 4 do 14 let. Postupovat je následně možné na evropské a světové šampionáty (Spartan European Championship, Spartan World Championship a Trifecta World Championship).

 

Zdroj: Spartan Central Europe

 

 

Doporučujeme

Sydney Sweeney zakládá vlastní produkční společnost

Sydney Sweeney po finále Euphoria oznamuje další kariérní krok. Zakládá vlastní produkční společnost Honey Trap a ukazuje, že chce mít v Hollywoodu větší vliv nejen jako herečka, ale i jako producentka.

Trump chce dostat nové modely AI pod dohled vlády

Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní nařízení, které má posílit dohled vlády nad novými modely umělé inteligence. Technologické firmy mají dát úřadům prostor k jejich posouzení ještě před veřejným uvedením. Bílý dům tím mění dosavadní volnější přístup k rychle rostoucí technologii.

Britští policisté zatýkali umírajícího, kdežto vrah ze sebe dělal oběť rasového útoku. Záběry z kamer odhalily děsivé skutečnosti

Britští policisté zveřejnily záznamy z kamer loňské vraždy osmnáctiletého studenta Henryho Nowaka. Záznam odhalil, že policisté umírajícího člověka na zemi zatkli a spoutali, přičemž si nevšímali jeho smrtelných zranění.

Plocha Ruskem okupovaného území na Ukrajině se v květnu opět zmenšila

Ukrajina v květnu dobyla zpět přibližně 282 kilometrů čtverečních, čímž druhý měsíc za sebou zmenšila plochu území okupovaného Ruskem. Uvedla to dnes agentura AFP s odvoláním na vlastní analýzu údajů poskytnutých americkým Institutem pro studium války (ISW). V dubnu se plocha území ovládaná Moskvou - poprvé za dva a půl roku - zmenšila o přibližně 120 kilometrů čtverečních, dodala AFP.

Mikroplasty z pitné vody by mohla odstranit upravená řasa

Mikroskopické kousky plastů dnes plavou prakticky všude, od lesních tůní až po pitnou vodu, a běžné čistírny si s nimi neumí poradit. Vědci z University of Missouri ale objevili překvapivého spojence v boji s tímto globálním znečištěním. Geneticky upravené řasy dokážou drobné částice plastu přitáhnout jako magnet a vytvořit z nich chomáče, které se z vody snadno odstraňují. Jako bonus navíc příjemně voní po citrusové kůře.

Izrael tvrdí, že mu USA povolily zasáhnout Bejrút, pokud Hizballáh zaútočí

Izraelský ministr obrany Jisrael Kac uvedl, že jeho země získala souhlas Spojených států k úderu na jižní předměstí Bejrútu, baštu militantního hnutí Hizballáh, v případě útoku této proíránské skupiny na izraelské území. S odkazem na prohlášení Kacovy kanceláře o tom napsala agentura AFP.

Bitcoin spadl pod 70 tisíc dolarů

Bitcoin v úterý prohloubil pokles a dostal se pod hranici 70 tisíc dolarů. Trh dál vstřebává první zveřejněný prodej bitcoinů společností Strategy, která patří mezi největší firemní držitele této kryptoměny. Na náladě investorů se zároveň podepsalo i ochlazení na akciových trzích.

Lesních požárů bylo loni méně. Přesto způsobily rekordní škody

Lesní požáry způsobily v roce 2025 rekordní finanční škody. Informoval o tom list The Independent s odkazem na studii zveřejněnou v časopisu Nature. Vyšly dráž než hurikány, zemětřesení a povodně dohromady, přestože jich bylo méně. Vědci popsali, jak se chování lesních požárů mění.

Trump chce uvalit další cla. Na mušce má Brazílii

Úřad obchodního zástupce Spojených států (USTR) navrhl uvalení cla ve výši 25 procent na Brazílii. Jako důvod uvedl nekalé obchodní praktiky. Úřad vyšetřuje několik dalších obchodních partnerů USA, kteří by mohli čelit novým clům.

Trump o rozhovorech s Íránem: Je mi to jedno, začíná to být nuda

Americký prezident Donald Trump bagatelizoval možný krach mírových rozhovorů s Íránem. Prohlásil, že jednání „začínají být nudná“ a že „je mu úplně jedno“, jestli skončí. Podle íránské tiskové agentury Tasnín íránští vyjednavači zastavili dialog a předávání zpráv s USA kvůli izraelské vojenské aktivitě v Libanonu.

USA uvažují o rozmístění jaderných zbraní v dalších evropských zemích NATO

Spojené státy uvažují o rozmístění jaderných zbraní v dalších evropských zemích, které jsou v NATO, píše dnes list Financial Times (FT). Cílem je ujistit spojence, že omezení americké konvenční vojenské podpory neoslabí bezpečnostní záruky. Zájem o rozmístění amerických jaderných zbraní už projevily Polsko a některé pobaltské země.

Libanon oznámil částečné příměří mezi Izraelem a Hizballáhem

Libanon oznámil dohodu o částečném zastavení útoků mezi Hizballáhem a Izraelem. Příměří se týká především Bejrútu a jeho předměstí, boje na jihu Libanonu však pokračují a situaci dál komplikuje napětí mezi Spojenými státy a Íránem.

Ogrodníková ovládla oštěp na Odložilově memoriálu

Bronzová olympijská medailistka Nikola Ogrodníková se po mateřské pauze dál vrací do formy. Na Odložilově memoriálu v Praze vyhrála soutěž oštěpařek výkonem 59,87 metru. Dařilo se také dálkaři Radku Juškovi, koulaři Tomáši Staňkovi nebo oštěpaři Martinu Konečnému, který si výrazně vylepšil osobní rekord.

Kyjev a Dnipro čelily ruským vzdušným úderům, nejméně devět mrtvých, tvrdí úřady

Ruský vzdušný úder na ukrajinské město Dnipro v noci na dnešek zabil nejméně pět lidí, dalších 25 zranil. Podle agentur Reuters a AFP to uvedly místní úřady. Rozsáhlému vzdušnému úderu čelil v noci i Kyjev. Starosta Vitalij Kličko uvedl, že v Kyjevě útoky zabily čtyři lidi a zranily jich dalších 58. V metropoli na několika místech vypukly požáry a část města zůstala bez proudu, dodal Kličko. Brzy ráno se podle agentury Reuters v Kyjevě znovu ozývaly výbuchy.

Kolumbii čeká napjaté finále prezidentských voleb

Kolumbijské prezidentské volby míří do druhého kola. V něm se 21. června utkají pravicový populista Abelardo de la Espriella a levicový senátor Iván Cepeda. První kolo ukázalo hluboce rozdělenou zemi, kde voliči dali jasně přednost výrazným politickým pólům před tradičním středem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama