Reklama

Český drsňák na Islandu. Tatra Phoenix 8×8 krotí ledovce a už vozí turisty

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Je libo vozidlo MHD na ledovci na Islandu? Není problém. Samozřejmě v drsných podmínkách severské země by 99,99 procenta obyčejných autobusů absolutně neobstálo, ale tenhle ano. Nese českou stopu a je to speciálně upravený model Tatry Phoenix. Říkají mu Tatrabus a na druhém největším ledovci Islandu Langjökull vozí turisty.

Takovou Tatru jste ještě neviděli. Je jediná na světě a zvládá všechny nástrahy zamrzlého Islandu. Poradí si s nekonečnými zasněženými pláněmi s obrovskými závějemi i s drsnou náturou ledovce. Základem tohoto extrémního autobusu je čtyřnápravový model Tatra Phoenix, který v roce 2012 obsadil druhé místo v anketě Truck of the Year.

Neuvěřitelná kola s průměrem 1,7 metru

Nákladní vozy Tatra se pyšní ohromnou odolností zejména díky koncepci s centrální nosnou rourou a výkyvnými polonápravami. Zvěsti o české šikovnoti se donesly až na Island, kde se objevila unikátní turistická verze modelu Phoenix. Vlastně takové MHD na ledovci. Tuto verzi si objednala společnost Sleipnir Tours. „Tatrabus“  tam vozí turisty na ledovci Langjökull.

O úpravu se postaral konstruktér Ástvaldur Oskarsson. Za základ si vzal čtyřnápravovou Tatru Phoenix 8×8 a osm hnaných kol obutých balónovými pneumatikami o průměru 170 cm a šířkou až 85 cm. Je jasné, že s tímto obutím si Tatrabus z nějakého sněhu, ledu i drsného terénu vůbec nemusí dělat hlavu.

Objem motoru skoro 13 litrů a automatická 12ti-stupňová převodovka

Kromě neuvěřitelného obutí dostala islandská Tatra i přidanou hodnotu v podobě autobusové úpravy, která zajišťuje dostatek komfortu pro turisty. Disponuje nezávislým topením a je připravena i na nepříjemné scénáře, kdyby posádka někde uvízla.

Ale upřímně, turisté se nejspíš nemusí vůbec bát. Tatrabus pohání nabušený naftový šestiválec Paccar MX-13 o objemu 12,9 litru s výkonem 390 kilowattů, což je 523 koní. A ten vás nenechá ve štychu. Spojený je s automatickou 12ti-stupňovou převodovkou Allison 4700.

Pokud byste si tuto Tatru chtěli vyzkoušet na vlastní kůži, musíte využít služeb Sleipnir Tours. Ta má kromě českého drsňáka v nabídce i další sněžný autobus odvozený z Volva FMX.

Česká Tatra z Kopřivnice je v kurzu a nezastavil ji ani covid

Výroba osobních vozidel značky Tatra už je dávno minulostí, ale v segmentu nákladních aut se daří a to i v době pandemie. Kopřivnická automobilka za rok 2020 vyrobila 1181 a prodala 1186 vozidel. Z toho téměř 60 procent mířilo na export. Tatra byla jednou z mála firem, která po celou dobu šlapala na plné obrátky a to i přes zpoždění dodávek komponentů od dodavatelů. Navíc se může pochlubit i novými důležitými zakázkami. Například na 41 hasičských vozů Tatra Force 4 × 4 pro Německo a na obrněná vozidla pro polskou armádu.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Xavier Novell se vzdal celibátu, kvůli vztahu s autorkou satanistických erotických fikcí

Nejmladší španělský biskup se vzdal celibátu, kvůli vztahu s autorkou satanistických...

Dvaapadesátiletý Xavier Novell se stal v roce 2010 nejmladším španělským biskupem. Teprve nedávno se však vzdal slibu celibátu. Za tímto rozhodnutím má stát jeho vztah se spisovatelkou Silvií Caballolovou, která se dosud prezentovala zejména jako autorka satanistických erotických fikcí. Jeho bývalí kolegové vyjádřili podezření, že je ovlivněn démony.

Žena (62) potřetí otěhotněla s manželem (72), který je po vasektomii....

Jenny, na sociální síti Instagram známá jako The Good Wifey, s tím, že by k jejím dvěma dospělým dětem přibylo v pokročilém věku další, nepočítala ani ve snu. Vždyť už 16 let nemenstruovala a její 72-letý muž je po vasektomii.
influencerka Emmy Russ tvrdí, že ji vyhodili z obchodního centra v Dubaji

Influencerku vyhodili z obchodního centra v Dubaji kvůli tomu, že byla...

Známá německá influencerka Emmy Russ tvrdí, že ji vyhodili z obchodního centra v Dubaji kvůli jejímu vzhledu. Prý vypadala až moc sexy.
Matteo Messina Denaro

Turista obětí policejního omylu! Policie si ho spletla s nejhledanějším bossem...

Italská prokuratura nechala minulý týden v Nizozemsku zatknout muže, o němž se domnívala, že je nejhledanějším bossem sicilské mafie. Britský turista se však zločinci pouze podobal a po několika dnech strávených ve věznici s nejvyšším stupněm ostrahy byl propuštěn na svobodu.
Aspirin jako potenciální léčba agresivní formy rakoviny prsu

Aspirin jako potenciální léčba agresivní formy rakoviny prsu

Aspirin, známý jako lék proti bolestem i horečce, vědci testují jako potenciální léčbu agresivní formy rakoviny prsu. Tento levný a běžně dostupný lék by mohl dobře fungovat v kombinaci s imunoterapií.
Italský pilot, Dario Costa, při svém průletu tunelem překonal hned několik rekordů

Absolutní šílenost! Pilot při průletu tunelem překonal hned několik světových rekordů

Pro drtivou většinu populace nemožné a asi i nepochopitelné. Italský pilot, Dario Costa, při svém průletu tunelem překonal hned několik rekordů. Čeho se nejvíce bál a jaké vlastně byly jeho pocity po tomto parádním činu?
Reklama

16 KOMENTÁŘE

 1. Asi první fabrika, která prodala o pět aut více, než vyrobila. A vůbec, pane autore! Před čím to vlastně padáte na zadek v roce 2021? Co je na kole o průměru 170 cm neuvěřitelného? Hloupě nadužívané superlativy vám článek nevylepší.

   • Cituji: za rok 2020 vyrobila a prodala ……Aby bylo jasno – nic nevyčítám Tatře, chtěl jsem jen upozornit na to, že redaktor je kopyto.

  • Ty idiote! Asi normálně jezdí po silnici auta s takovým rozměrem viď??? Však ten článek nečti!!! Raději mazej pracovat….

   • Vraz si do kotrby že jezdí. To, že ty to nevíš ještě neznamená, že to neexistuje. Fotbalový stadion by se dal naplnit tím, co se ty tupče nikdy nedovíš.

 2. Tatra vždycky byla dobrá. Ta dnešní srovnatelná ze západem vzhledem je nejpěknější s IVECEM

 3. Boční fotky – Volvo FMX , novinář je Jouda , který pravděpodobně pouze přepisuje / překládá článek od nějakého časáku , předpokládám , ze nerozezná Tatru od DAFa . No i taková je dnes obživa / úroveň novinářů …

 4. Kdyby namísto neustálého bastlení letitého motoru řady 928/930 raději vyvinuli úplně nový, tak by dnes nemuseli nakupovat nějaký Paccar bůh ví odkud a mohli používat vlastní motor i na evropských trzích

 5. A zase ty strašlivé patvary 12ti-stupňová. Kam na to furt všichni chodíte?

Comments are closed.

Reklama
Reklama