Reklama
9.1 C
Czech
Středa 25. března 2026
Protext ČTKČesko se prezentuje na největším bio-tech veletrhu na světě

Česko se prezentuje na největším bio-tech veletrhu na světě

Praha / Boston 6. června 2023 (PROTEXT) – Zhruba 20 tisíc účastníků, 1400 vystavovatelů z přibližně stovky zemí hostí BIO International Convention v americkém Bostonu. Českou republiku zastupuje šest firem na národním stánku, který zajistilo Ministerstvo obchodu a průmyslu. Společnosti z oblasti farmacie, biomedicíny, umělé inteligence a transferu technologií prezentují úspěšné české nápady.

„Česká věda i průmysl má ve světě velmi dobrou pověst. Bez náležité podpory a propagace se ale ani ty nejnadějnější projekty často do praxe nedostanou. Akce jako BIO International je významnou příležitostí, kde se potkává věda s byznysem. Díky tomu mohou české firmy navázat klíčová partnerství a zvítězit i ve světové konkurenci,“ vysvětluje Rudolf Klepáček, ředitel odboru podporu exportu Ministerstva průmyslu a obchodu.

Jedním z příkladů zmíněných firem je IOCB Tech, dceřiná společnost Ústavu organické chemie a biochemie. Zabývá se transferem technologií a díky mezinárodním kontaktům může lépe testovat třeba účinnost látek proti neuropatologické bolesti.

Dalšími firmami, které se na českém stánku prezentují, je AbCheck soustředící se na vývoj nových léčiv, chemicko-farmaceutická společnost Apigenex, bioinovační centrum i&i Prague, Mama AI zabývající se umělou inteligencí a Santiago chemikalie.

Účast českých firem na mezinárodním veletrhu podporuje také agentura CzechInvest. „CzechInvest se dlouhodobě věnuje lákání zahraničních investic s vysokou přidanou hodnotou mimo jiné právě i v oblastech HealthTech, BioTech či zdravotnických prostředků, pro což nabízí BIO International unikátní příležitost. Podporujeme také české firmy při jejich rozvoji v domácím prostředí – například projektem Technologická inkubace – tak při jejich vstupu na americký trh,“ shrnuje Matěj Zahradník ředitel zahraničního zastoupení CzechInvest v New Yorku.

Spojené státy jsou jedním z předních světových trhů pro biotechnologické služby a produkty.

„Účast českých firem na Bio International otevírá nové možnosti expanze českých nápadů na východním pobřeží USA,“ upozorňuje Jan Hladík, šéf ekonomické sekce velvyslanectví ČR ve Washingtonu, který se akce rovněž účastní.

BIO International Convention je celosvětově největší a nejvýznamnější setkání v oblasti biotechnologie a farmacie. Jedná se o mezinárodní konferenci, která se každoročně koná se v různých městech Spojených států amerických.

Akce je zaměřena na podporu inovací, vědeckého výzkumu a rozvoje biotechnologického průmyslu. Během této události se pořádají různé prezentace, diskuse, workshopy a výstavy, které se týkají aktuálního stavu a budoucnosti biotechnologie. Účastníci mají příležitost navázat nové kontakty, sdílet poznatky a objevit nové obchodní příležitosti a partnerství.

Na BIO International Convention se řeší široká škála témat, včetně terapeutických inovací, podnikání v biotechnologii, regulatorních otázek a politiky v oblasti biotechnologie a vývoje lidských zdrojů. Tato událost je považována za důležitou platformu pro výměnu informací, inspiraci a podporu rozvoje biotechnologického průmyslu.

Reklama

Doporučujeme

Masový hrob v Keni ukrýval desítky mrtvých těl, převážně kojenců

Vyšetřovatelé ve městě Kericho v Keni exhumovali z hromadného hrobu přibližně 32 těl, z nichž většinu tvoří děti. Šokující nález nyní vyvolává řadu otázek, na které se snaží odpovědět policie i forenzní experti.

Běloruský vůdce Lukašenko při návštěvě KLDR uctil památku sovětských vojáků

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko při dnešní návštěvě KLDR společně se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem uctil památku sovětských vojáků, kteří padli při osvobození Koreje od japonské okupace na konci druhé světové války. Uvedla to běloruská státní agentura Belta. Podle agentury AP běloruský ministr zahraničí Maxim Ryženkov oznámil, že oba státníci podepíší smlouvu o přátelství a spolupráci mezi zeměmi.

Bitcoin se drží nad 71 tisíci dolary

Bitcoin se po divokém týdnu znovu uklidnil a drží se nad hranicí 71 tisíc dolarů. Trhům pomohl pokles ceny ropy pod 100 dolarů za barel, který přišel po zprávách o americkém návrhu patnáctibodového plánu na ukončení konfliktu s Íránem. Na trzích tak znovu ožila chuť riskovat.

KOMENTÁŘ: Americký kreditní trh obchází strach. Ekonomice může zlomit vaz „stínové bankovnictví“

Člověk někam vloží peníze a pak je nemůže vybrat – to je tradiční noční můra investorů. Naneštěstí se teď stává realitou u některých amerických privátních kreditních fondů. Jejich zdánlivě nenápadný byznys je natolik napojený na tradiční banky a aktuální strach z AI transformace, že může v nejhorším případě odšpuntovat další globální krizi.

Dánská premiérka Frederiksen po volbách formálně podala demisi

Dánská premiérka Mette Frederiksen dnes podala demisi vlády do rukou krále Frederika X. Oznámil to královský palác. Tříčlenná vládní koalice v čele se Sociální demokracií premiérky v úterních volbách přišla o většinu v parlamentu.

Velká zelená zeď. Čína mění druhou největší poušť světa

Čína staví další velkou zeď. Nebuduje ji ale z hlíny a kamenů a nemá sloužit k obraně země před nepřáteli. Velká zelená zeď, rozsáhlý pás stromů a keřů lemující spodní část severních pouští, má jiný cíl – zastavit neustálý postup desertifikace. Tento masivní megaprojekt funguje jako vysavač oxidu uhličitého.

Orbán: Maďarsko zastaví dodávky plynu na Ukrajinu, dokud nepoteče ropa Družbou

Maďarsko zastaví dodávky plynu na Ukrajinu, dokud nebude obnoven tranzit ropy ropovodem Družba. Na facebooku to dnes napsal maďarský premiér Viktor Orbán. Ropa Družbou neteče od konce ledna, kdy byl ropovod podle tvrzení Kyjeva poškozen při ruském útoku. Přerušení tranzitu ropy z Ruska působí potíže Maďarsku i Slovensku.

Spojenci Ruska posilují spolupráci: Lukašenko jedná s Kimem v KLDR

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko ve středu zahájil svou první návštěvu Severní Koreje, kde jedná s vůdcem Kim Čong-unem o posílení vzájemných vztahů. Obě strany dlouhodobě čelí mezinárodním sankcím, přičemž v posledních letech prohlubují spolupráci s Moskvou.

Drony letící z Ruska se zřítily v Estonsku a Lotyšsku

Dron, který přiletěl z Ruska, narazil dnes brzy ráno do komína estonské elektrárny Auvere, informovala estonská bezpečnostní služba (KaPo). Škody na elektrické síti incident nezpůsobil. Explozi dronu nad svým územím dnes nad ránem podle agentury DPA oznámilo také Lotyšsko.

Při útocích Izraele na jih Libanonu zemřelo dalších devět lidí

Nejméně devět lidí zahynulo v noci na dnešek při třech izraelských leteckých útocích na jihu Libanonu, informovala dnes podle AFP libanonská státní média. Izrael tam cílí na militantní proíránské hnutí Hizballáh, které rovněž vysílá rakety na sever Izraele. Při jednom z raketových útoků z Libanonu na sever Izraele zemřela v úterý večer 27letá Izraelka, napsal server The Times of Israel (ToI).

Matyáš Vojta po přestupu do Sparty mluví o splněném snu

Útočník Matyáš Vojta v rozhovoru pro Sport.cz popsal, jak prožívá přestup do Sparty, rekordní očekávání i první větší tlak od fanoušků. Dvaadvacetiletý reprezentant do 21 let bere angažmá na Letné jako splněný sen a chce důvěru splácet hlavně na hřišti.

Podezřelé sázky před Trumpovým oznámením. Na válce někdo vydělal miliony

Krátce před odložením útoků na íránskou energetickou infrastrukturu americkým prezidentem Donaldem Trumpem došlo na trhu s ropou k podezřelým sázkám na pokles cen za stovky milionů dolarů. Po oznámení skutečně klesly. Obchodníci, kteří očekávali pokles cen a prodali futures kontrakty těsně před oznámením, dosáhli obrovských zisků.

Po dronovém útoku hoří ruský přístav, v Belgorodu je 450.000 lidí bez proudu

Ukrajinské dronové útoky z noci na dnešek způsobily požár v ruském přístavu Usť-Luga v Baltském moři a připravily o dodávky elektřiny bezmála půl milionu lidí v příhraniční Belgorodské oblasti, uvedly ruské úřady. Protivzdušná obrana zničila 389 bezpilotních prostředků, uvedlo ministerstvo obrany v Moskvě. Podle ruské státní tiskové agentury TASS se jednalo o největší útok v posledním roce. Dronové údery podniklo také Rusko, v ukrajinské Černihivské oblasti je bez proudu 150.000 lidí. V Oděské oblasti zemřel člověk.

Meta dostala pokutu 375 milionů dolarů a chystá propouštění

Meta čelí v USA dalšímu tlaku. Porota v Novém Mexiku firmě uložila zaplatit 375 milionů dolarů za to, že podle žaloby nedokázala dostatečně chránit děti na svých platformách. Ve stejný den se uvnitř společnosti začaly šířit zprávy o práci z domova a očekávaném propouštění v některých týmech.

Trump mluví o mírových rozhovorech. Jednáte sami se sebou, vysmál se mu Írán

Americko-izraelská válka proti Íránu pokračuje, objevují se však zmatečné informace o jejím možném ukončení. Spojené státy podle zdrojů obeznámených se situací předaly Teheránu 15bodový mírový plán. Diskutuje se o tom, že mírové rozhovory by mohly proběhnout ve čtvrtek v Pákistánu. Americký prezident Donald Trump také řekl, že Írán souhlasil, že nikdy nebude mít jadernou zbraň. Íránská armáda se mu však vysmála s tím, že jedná sám se sebou.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama