Více
  30.5 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Češi šokují svět! Mají špičkový protinádorový lék mitoDFO, který zabraňuje metastázování buněk

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vědecký tým z Česka vyvinul novou protinádorovou látku mitoDFO, která zabraňuje metastazování. Podle dostupných informací má látka využívat toho, že nádorové buňky potřebují více železa. Zpracování železa proto zablokují, čímž zabrání jeho dalšímu růstu.

  Objev českého týmu se už objevil v prestižním žurnálu Cancer Reasearch. Výzkumníci zároveň požádali o přidělení patentu v EU, i v USA.

  Vědci jsou přesvědčeni, že jejich přístup cílené léčby na mitochondrie a následného narušení metabolismu železa představuje zcela nový přístup, který podstatně redukuje růst nádorů. Kromě zpomalení růstu nádorů má látka výrazným způsobem redukovat jejich schopnost metastázovat. 

  Vědecký tým má za sebou úspěšný test na laboratorních myších.

  mitoDFO a železo

  Látka mitoDFO (mitochondriálně cílený deferoxamin) dokáže cíleně působit pouze na nádorové buňky. Využívá totiž metabolickou odlišnost nádorových buněk od těch zdravých. Na ty totiž vůbec nemá vliv.

  Výzkumníky nyní čekají další fáze testování na několika zvířatech a následně i na lidech. Cesta před schválením je tedy ještě velmi dlouhá, ale už teď to vypadá na velmi solidní posun vpřed.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS