menu

16.3 C
Czech
Čtvrtek 30. května 2024

Lídři Jižní Koreje, Japonska a Číny budou poprvé od roku 2019 společně jednat

Lídři Jižní Koreje, Japonska a Číny se příští týden sejdou v Soulu k třístranným jednáním. Dnes o tom informovala kancelář jihokorejského prezidenta. Je to poprvé za více než čtyři roky, kdy představitelé všech tří asijských zemí zasednou společně k jednomu stolu, upozorňuje agentura AP.

Ruská 1,5tunová bomba zničila ukrajinskou vesnici v Doněcké oblasti, tři lidé včetně dítěte utrpěli zranění

V eskalaci nepřátelských akcí zahájily ruské síly ničivý útok na vesnici Oleksiyevo-Druzhkivka v ukrajinské Doněcké oblasti a nasadily 1,5tunovou leteckou bombu, která zranila tři civilisty včetně nezletilého. Náraz výbušniny způsobil rozsáhlé škody na téměř 100 domech, přičemž tři nemovitosti byly téměř zničeny.

Češi rok před zahájením Expo představují český národní pavilon ve virtuální realitě

Sledujte nás na sítích

Generální komisař české účasti na světové výstavě Ondřej Soška ve středu 17. dubna 2024 podepsal smlouvu s generálním dodavatelem stavby na český národní pavilon, japonskou stavební společností Daisue (jejím generálním ředitelem Kazunori Muraem). Při této příležitosti se uskutečnila rovněž virtuální premiéra českého národního pavilonu. Ten má nyní své virtuální dvojče, jen kousek za Prahou, v sídle společnosti Virtuplex. Rok před zahájením světové výstavy si tak partneři z řad firem, ale i krajů, měst a nejrůznějších institucí můžou pavilon projít a bavit se o možnostech spolupráce.

Reklama

„Možnost procházet pavilon s 3D brýlemi, vidět jej v měřítku 1:1, odchytávat nejrůznější nedostatky ještě před tím, než začneme stavět, a zároveň ukazovat velice reálný model našim zasmluvněným i potenciálním partnerům, je nedocenitelná. Celý projekt jsem od počátku koncipoval tak, že jsem chtěl dát příležitost skvělým českým architektům i českým dodavatelům ukázat svůj talent a kreativitu, prezentovat se v zahraničí a otevírat nové příležitosti a možnosti spolupráce. Proto jsme vyhlásili po více než dvaceti letech otevřenou architektonickou soutěž, do níž se přihlásilo skvělých 38 projektů. Výhodou architektonické soutěže oproti v posledních letech používanému Design & Build (tedy situaci, kdy naráz soutěžíte stavební firmu i architekty) je fakt, že můžeme mít design a celý proces lépe pod kontrolou tak, aby byl v souladu koncepcí české účasti na Expo 2025, kterou v roce 2022 schválila vláda,“ říká generální komisař české účasti Ondřej Soška.

Na převedení českého národního pavilonu pro světovou výstavu Expo 2025 v Ósace do virtuální reality se příkladně ukázaly velké přínosy moderních technologií virtuální reality. Od raných fází projektu bylo možné procházet pavilonem v prostoru haly ve Virtuplexu a ladit s architekty model do posledního detailu – od použitých materiálů až po intenzitu světla uvnitř. Díky virtuálnímu modelu vzniklo také vůbec první video českého národního pavilonu.

„S organizačním týmem Expo jsme detailně diskutovali a simulovali například cestu pavilonem a jeho klíčové části. Díky tomu, že v modelu procházíte v měřítku 1:1, máte možnost vnímat všechny vzdálenosti, pohledy na interiér ale také výhledy ven z pavilonu. Prostřednictvím různých variant řešení interiéru umožňuje také model obchodním partnerům bližší seznámení s potenciálními variantami využití prostor,“ přibližuje několikaměsíční práci spoluzakladatel a CEO Virtuplexu Martin Petrovický.

Vizualizace českého pavilonu na Expo 2025

Reklama

Druhým krokem po architektonické soutěži je pak vybrat zhotovitele pavilonu – někoho, kdo budovu postaví. „Přestože se nám nepodařilo najít českou firmu, která by disponovala legislativou požadovanou japonskou stavební licenci, hledali jsme japonské firmy, které chtějí spolupracovat s českými dodavateli. Do Japonska totiž plánujeme dovézt české dřevo a sklo,“ vysvětluje komisař Soška a doplňuje: „Do výběrového řízení na generálního dodavatele jsme na základě předchozích indikací a projeveného zájmu přizvali šest firem, nabídku jsme obdrželi od třech z nich. Nejnižší nabídku podala firma Daisue.“

Po podpisu smlouvy, který proběhl ve středu 17. dubna 2024 ve Virtuplexu, začne firma Daisue s přípravnými pracemi na českém pozemku na ostrově Jumešima v Ósace.

„Jsme velmi rádi, že můžeme být součástí výstavby českého národního pavilonu a že se nám dostalo takové pocty. Český pavilon bude náročná stavba – dřevěná CLT konstrukce se bude obkládat sklem. Naše firma se ale v současné době začíná více zabývat výstavbou dřevostaveb a váš pavilon bereme jako skvělou referenci pro další zakázky. S Českou republikou bychom do budoucna chtěli navázat hlubší spolupráci,“ říká generální ředitel a prezident společnosti Daisue Kazunori Murao.

„Pavilon bude využívat svého exponovaného umístění na křižovatce pobřežní promenády a hlavního bulváru a za každého počasí na sebe strhávat pozornost svou dominantní solitérní hmotou a vizualitou skleněné transparentní obálky objektu. Fasáda z tabulového uměleckého skla odkazuje na bohatou historii sklářství na českém území a zároveň nabízí neobvyklé výstavní prostory s proměnlivou vnitřní atmosférou. Dům bude exponátem sám o sobě,“ přibližují architekti Michal Gabaš a Tomáš Beránek z Apropos Architects.

V návaznosti na výběr generálního dodavatele spouští tým Kanceláře generálního komisaře pro Expo 2025 aktivní nábor partnerů. Během 26 Expo týdnů chystá řadu byznysových témat a konferencí, které by v Japonsku společně s partnery rádi představil. Jedná se například o nanotechnologie, fintech, vesmírné technologie, kyberbezpečnost nebo cirkulární ekonomiku. Komplexní přehled je k nalezení ZDE. Se zájmem o spolupráci se lze obracet na e-mail [email protected] nebo vyplnit dotazník na webových stránkách www.expo2025czechia.com. Na Expo se takto chystají například firmy Elmarco a AtomTrace, které v úterý 16. dubna 2024 podepsaly s generálním komisařem Soškou smlouvu o spolupráci.

„Účast na Expo 2025 firmám poskytne především skvělou příležitost expandovat nejen do Japonska, ale i širšího regionu Asie-Pacifik, kam se běžně dostat není úplně snadné. V Asii je obecně vnímání státu mnohem silnější než v Evropě a pokud nějaká firma spolupracuje se státem a participuje na národním pavilonu, má v očích tamějších partnerů mnohem větší váhu a relevanci. Existují samozřejmě i firmy, které sice nemají ambice do Asie expandovat, Expo ale vnímají jako prestižní záležitost a skvělou referenční zakázku pro tuzemské i mezinárodní partnery. Což v konečném důsledku může znamenat například expanzi na nové trhy nebo zvýšení objemu zakázek. Takovou zkušenost má z minulosti například firma Koma Modular, GreeenTech nebo Česká mincovna,“ shrnuje Tomáš Akerman, partnership manažer českého Expo týmu.

Vizualizace českého pavilonu na Expo 2025

Byznysový program se v pavilonu bude konat zpravidla od úterý do čtvrtka, pondělky jsou vyčleněny na tzv. corporate days, kdy si partneři budou moci určité části pavilonu pronajmout. V pátek a o víkendu bude probíhat kulturní program.

Na přípravě kulturního programu českého národního pavilonu se nyní nově podílí současný ředitel Českého centra v Londýně Přemysl Pela a vysvětluje: “Kulturní program českého pavilonu na Expo 2025 v Ósace budeme stavět s partnery kulturní sféry tak, aby v dialogu s byznysovým programem odpovídal záměru akce: přitáhnout pozornost k aktuálnímu Česku. Věnovat se budeme kromě tradičních kulturních atributů současné české umělecké tvorbě, která má potenciál zaujmout domácí japonskou veřejnost i zahraniční návštěvníky výstavy.” Během následujících měsíců budou vypsány open cally pro české umělce, kteří budou mít zájem se na Expo 2025 představit. Tyto akce podtrhnou téma české účasti na příští světové výstavě v Ósace – Česko jako země talentu a kreativity.

Kancelář generálního komisaře také během virtuální premiéry českého národního pavilonu představila oficiálního maskota české účasti na Expo 2025 – exponauta Reného. „Maskoti a kreslené postavičky jsou v Japonsku extrémně populární, po interních diskuzích jsme se rozhodli maskotem vzdát hold výjimečnému českému umělci, který vystavoval v Ósace 1970, Renému Roubíčkovi,“ říká ředitel marketingu českého Expo týmu Aleš Kysela.

Při této příležitosti Kancelář generálního komisaře uvádí videospot, který natočila ve spolupráci s Michaelou Lesařovou Roubíčkovou, sklárnou Pačinek Glass a režisérem Jakubem Jahnem.

René je bytost z křišťálového skla, přátelská, překvapivá a hravá jako sklo samo. Narodil se v ohnivé výhni sklárny v legendárním křišťálovém údolí v Čechách. René, pojmenovaný po svém tvůrci, sklářském výtvarníkovi a designérovi René Roubíčkovi, se stane oficiálním symbolem a maskotem českého pavilonu na světové výstavě Expo 2025 v Ósace. René Roubíček, který navrhl plastiku „Mrak-Voda, zdroj života“ pro Expo 1970 v Ósace, se tak tak symbolicky vrací po 55 letech do stejného města v Japonsku, na světovou výstavu Expo 2025. René má křišťálovou i plyšovou podobu a v Česku ho bude možné oficiálně pořídit ke konci roku 2024.

„Otec i matka patřili k zakladatelům nového názoru na sklo, kdy sklo – materiál, sloužící do té doby výhradně k výrobě užitkových předmětů – začali používat jako materiál pro zhotovení plastik, vznikalo nové umělecké odvětví a pojem skleněná plastika. Roubíčkova plastika, vybraná jako maskot, je právě takovým dílem z dob vzniku tohoto nového uměleckého odvětví. Mám radost, že jeho přínos celosvětovému vývoji nebyl zapomenut. Zároveň jsem velice hrdá na to, že právě dílo mého otce se může stát oficiálním symbolem prezentace našeho státu v zahraničí,“ uzavírá česká výtvarnice Michaela Lesašová Roubíčková. 

O českém pavilonu na Expo 2025

Kancelář generálního komisaře vyhlásila v prosinci 2022 po více než dvaceti letech otevřenou anonymní architektonickou soutěž o návrh národního pavilonu pro Expo 2025. Přihlásilo se do ní 38 soutěžních týmů, z nichž odborná porota v čele se světově uznávanou architektkou Evou Jiřičnou vybrala v březnu 2023 vítězný design ve tvaru skleněné spirály od studia Apropos Architects. Nosnou konstrukci stavby budou tvořit moderní dřevěné panely, fasádu pak umělecké sklo, které má v Česku několikasetletou tradici. Národní pavilon nabídne důstojné zázemí české účasti na Expo 2025, které se bude konat od dubna do října 2025 na umělém ostrově Jumešima v Ósackém zálivu. V pavilonu se bude nacházet stálá expozice, multifunkční auditorium, zázemí pro obchodní jednání, restaurace, VIP lounge a před pavilonem bude pro návštěvníky k dispozici odpočinková zónou s výhledem na moře.

O české účasti na Expo 2025

Česká republika se jako samostatný stát zúčastní světové výstavy Expo pošesté. Funkci generálního komisaře zastává od září 2022 Ondřej Soška, který vyhrál výběrové řízení ministerstva zahraničních věcí se svou koncepcí a tématem „Talent a kreativita pro život“. Česko by se v Ósace mělo prezentovat nejen tím, co Japonci velmi dobře znají a dlouhodobě obdivují, například českým sklem a vážnou hudbou, ale zejména českými inovacemi, nanotechnologiemi, perspektivními startupy a talenty z regionů.

Více informací naleznete na webových stránkách české účasti na světové výstavě EXPO 2025. Sledovat nás můžete také na Twitteru, LinkedIn, Facebooku, Instagramu a na YouTube.

Kancelář generálního komisaře je od ledna 2023 součástí sítě Českých center.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Donald Trump překvapil svými návrhy na bombardování Moskvy a Pekingu, pokud by byl prezidentem

Během nedávného setkání s dárci kampaně bývalý prezident Donald Trump uvedl, že by bombardoval Moskvu a Peking v reakci na invazi Ruska na Ukrajinu a případný útok Číny na Tchaj-wan. Tato překvapivá prohlášení zasáhla nejen přítomné dárce, ale také vyvolala silné reakce na politické scéně a v médiích.

Policie prohledává Evropský parlament kvůli možnému ruskému vměšování

Belgické federální státní zastupitelství oznámilo, že policie provedla prohlídky v rezidenci zaměstnance Evropského parlamentu a v jeho kanceláři v Bruselu kvůli možnému ruskému vměšování. Toto opatření je součástí širšího vyšetřování, které se týká pasivní korupce a členství v kriminální organizaci s napojením na šíření ruské propagandy. V prohlášení prokuratury se uvádí, že podezřelý zaměstnanec hrál v tomto případu významnou roli.

Millie Bobby Brown a Jake Bongiovi se vzali na intimní rodinné svatbě

Britská herečka Millie Bobby Brown, známá především díky roli Eleven v seriálu Stranger Things od Netflixu, si na malé rodinné svatbě vzala svého dlouholetého partnera Jakea Bongioviho. Svatbu potvrdil Jon Bon Jovi, rocková legenda a otec ženicha.

Česko už na munici pro Ukrajinu vybralo skoro 40 miliard korun

Ukrajina v nejbližších dnech obdrží první várku dělostřelecké munice ráže 155 mm v rámci české iniciativy. Do ní přispělo podle premiéra Petr Fialy již 15 zemí přes 1,6 miliardy eur (39,5 miliardy korun). Další dodávka se očekává v červnu. Na frontu už navíc proudí stěžejní americká pomoc.

Kim po výbuchu severokorejské rakety nařídil zvýšit úsilí o vyslání satelitu

Severokorejský diktátor Kim Čong-un nařídil armádním vědcům zvýšit úsilí o vyslání špionážní družice, které má být podle něho reakcí na vojenské aktivity Spojených států a Jižní Koreje. Kim rovněž varoval jižního souseda před "tvrdou" odpovědí na manévry jihokorejských letounů, kterými Soul v pondělí na vyslání rakety se satelitem zareagoval, informovala agentura AP.

U soudu s Trumpem skončily závěrečné řeči, nyní bude jednat porota

U soudu v New Yorku skončily po mnoha hodinách závěrečné řeči v procesu s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem, který čelí obžalobě z falšování finančních dokumentů v souvislosti s platbou za mlčení pornoherečce Stephanie Cliffordové. Nyní budou podle agentury AP následovat pokyny soudu porotě, která se pak odebere k jednáním za zavřenými dveřmi. Soudce dá porotcům instrukce podle stanice CNN po noční pauze dnes v 10:00 newyorského času (16:00 SELČ).

Haiti je o krok blíže ke stabilní vládě, má nového premiéra

Novým premiérem karibského státu Haiti se stal Garry Conille, regionální ředitel Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF). Jeho jmenování do funkce je klíčovým krokem k rekonstrukci haitské vlády a potlačení chaosu, jenž na ostrově stále panuje.
Reklama

DOPORUČUJEME

Sportovní hvězdy vyzývají občany, aby šli volit

Fotbalisté, fotbalové kluby, tenisové turnaje a paralympionici se připojili ke kampani EU #VyužijteSvůjHlas před evropskými volbami, které se konají 6. až 9. června....

Vyhlášení vítězů celosvětového finále soutěže Huawei ICT Competition 2023–2024

Šen-čen (Čína) 29. května 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - 26. května proběhlo v Šen-čenu slavnostní zakončení a předání cen celosvětového finále soutěže Huawei ICT Competition 2023–2024...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Donald Trump překvapil svými návrhy na bombardování Moskvy a Pekingu, pokud by byl prezidentem

Během nedávného setkání s dárci kampaně bývalý prezident Donald Trump uvedl, že by bombardoval Moskvu a Peking v reakci na invazi Ruska na Ukrajinu a případný útok Číny na Tchaj-wan. Tato překvapivá prohlášení zasáhla nejen přítomné dárce, ale také vyvolala silné reakce na politické scéně a v médiích.

Policie prohledává Evropský parlament kvůli možnému ruskému vměšování

Belgické federální státní zastupitelství oznámilo, že policie provedla prohlídky v rezidenci zaměstnance Evropského parlamentu a v jeho kanceláři v Bruselu kvůli možnému ruskému vměšování. Toto opatření je součástí širšího vyšetřování, které se týká pasivní korupce a členství v kriminální organizaci s napojením na šíření ruské propagandy. V prohlášení prokuratury se uvádí, že podezřelý zaměstnanec hrál v tomto případu významnou roli.

Millie Bobby Brown a Jake Bongiovi se vzali na intimní rodinné svatbě

Britská herečka Millie Bobby Brown, známá především díky roli Eleven v seriálu Stranger Things od Netflixu, si na malé rodinné svatbě vzala svého dlouholetého partnera Jakea Bongioviho. Svatbu potvrdil Jon Bon Jovi, rocková legenda a otec ženicha.

Česko už na munici pro Ukrajinu vybralo skoro 40 miliard korun

Ukrajina v nejbližších dnech obdrží první várku dělostřelecké munice ráže 155 mm v rámci české iniciativy. Do ní přispělo podle premiéra Petr Fialy již 15 zemí přes 1,6 miliardy eur (39,5 miliardy korun). Další dodávka se očekává v červnu. Na frontu už navíc proudí stěžejní americká pomoc.

Kim po výbuchu severokorejské rakety nařídil zvýšit úsilí o vyslání satelitu

Severokorejský diktátor Kim Čong-un nařídil armádním vědcům zvýšit úsilí o vyslání špionážní družice, které má být podle něho reakcí na vojenské aktivity Spojených států a Jižní Koreje. Kim rovněž varoval jižního souseda před "tvrdou" odpovědí na manévry jihokorejských letounů, kterými Soul v pondělí na vyslání rakety se satelitem zareagoval, informovala agentura AP.

U soudu s Trumpem skončily závěrečné řeči, nyní bude jednat porota

U soudu v New Yorku skončily po mnoha hodinách závěrečné řeči v procesu s americkým exprezidentem Donaldem Trumpem, který čelí obžalobě z falšování finančních dokumentů v souvislosti s platbou za mlčení pornoherečce Stephanie Cliffordové. Nyní budou podle agentury AP následovat pokyny soudu porotě, která se pak odebere k jednáním za zavřenými dveřmi. Soudce dá porotcům instrukce podle stanice CNN po noční pauze dnes v 10:00 newyorského času (16:00 SELČ).

Haiti je o krok blíže ke stabilní vládě, má nového premiéra

Novým premiérem karibského státu Haiti se stal Garry Conille, regionální ředitel Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF). Jeho jmenování do funkce je klíčovým krokem k rekonstrukci haitské vlády a potlačení chaosu, jenž na ostrově stále panuje.

Jižní Korea obvinila KLDR, že nad její území vyslala balóny s odpadky a výkaly

Jižní Korea dnes obvinila svého severního souseda, že přes společnou hranici vyslal velké množství balónů, které nad jihokorejským územím shazovaly předměty včetně odpadků a výkalů. Informuje o tom agentura Reuters, podle níž Soul čin komunistické diktatury odsoudil jako nebezpečný.

Obchodní loď v Rudém moři po raketovém útoku nabrala vodu a naklonila se

Obchodní loď plující v Rudém moři u jemenského pobřeží dnes začala nabírat vodu a naklonila se poté, co se stala terčem útoku tří raket. Informovaly tom světové tiskové agentury s odvoláním na britskou agenturu pro námořní bezpečnost Ambrey. Stejné plavidlo následně ohlásilo další škody po novém úderu, uvedla večer britská vojenská služba UKMTO.
Reklama
Reklama