6.7 C
Czech
Čtvrtek 26. února 2026
Protext ČTKČeši měsíc po podpisu smlouvy s generálním dodavatelem stavby položili základní kámen...

Češi měsíc po podpisu smlouvy s generálním dodavatelem stavby položili základní kámen národního pavilonu. Český národní pavilon se stane první CLT dřevostavbou bez kovové konstrukce v Japonsku

Kancelář generálního komisaře společně s generálním dodavatelem stavby, japonskou společností Daisue pokračují v přípravách českého národního pavilonu pro EXPO 2025. Ve středu 15. května 2024 se v dopoledních hodinách za účasti generálního komisaře české účasti Ondřeje Sošky, českého velvyslance v Japonsku Martina Klučara, českého hororárního konzula v Sakai Kazumasy Kuzumury, zástupců společnosti Daisue a architekta Michala Gabaše konal tzv. groundbreaking ceremony (položení základního kamene) a slavnost uklidnění božstev země. Na konci minulého týdne společnost Daisue oficiálně převzala pozemek, který byl Česku přidělen japonskými organizátory. Nyní budou zahájeny přípravné práce.

„Do začátku EXPO 2025 zbývá 333 dní a dnešní den patří podle šintoistického kalendáře mezi ty nejšťastnější. Věřím proto, že se nám vše podaří postavit, jak architekti a projektanti navrhli a naprojektovali. Nadále se držíme našeho původního a originálního designu, který vyšel z otevřené architektonické soutěže a ze kterého jsme nechtěli a ani nemohli slevit. Jsme jedna ze zemí, která úspěšně postupuje v přípravách kupředu a zůstává u pavilonu typu A (tedy vlastního designu). Jsme si vědomi toho, že náš pavilon je v mnoha aspektech inovativní, ale o to víc mě těší, že mohu oznámit, že bude první dřevostavbou z CLT panelů své velikosti bez kovové konstrukce v Japonsku,“ říká generální komisař české účasti na světové výstavě EXPO 2025 Ondřej Soška.

Během dopoledního ceremoniálu na českém pozemku na ostrově Yumeshima proběhla slavnost uklidnění božstev země neboli Jichinsai. Jedná se šintoistický rituál, který v Japonsku probíhá před zahájením výstavby nové budovy. Rituál vyžaduje povolení od božstva pronajímatele použít pozemek ke stavbě. Je to také způsob, jak se modlit za bezpečnost během stavby.

„Ve čtvrtek 9. května 2024 jsme převzali od organizátorů pozemek, nyní začínáme s přípravnými pracemi, abychom mohli začít stavět, jakmile to bude možné. Jsme velmi rádi, že můžeme být součástí výstavby českého národního pavilonu a že se nám dostalo takové pocty. Český pavilon bude náročná stavba – dřevěná CLT konstrukce se bude obkládat sklem. Budeme na tom spolupracovat s českými dodavateli, kteří se budou podílet i na samotné stavbě na ostrově Yumeshima. Naše firma se v současné době ale začíná více zabývat výstavbou dřevostaveb a váš pavilon bereme jako skvělou referenci pro budoucí zakázky. S Českou republikou a tamními firmami bychom do budoucna chtěli navázat hlubší spolupráci,“ říká generální ředitel a prezident společnosti Daisue Kazunori Murao.

V návaznosti na výběr generálního dodavatele spustil tým Kanceláře generálního komisaře pro EXPO 2025 aktivní nábor partnerů. Během 26 EXPO týdnů chystá řadu byznysových témat a konferencí, které by v Japonsku společně s partnery rádi představil. Jedná se například o nanotechnologie, fintech, vesmírné technologie, kyberbezpečnost nebo cirkulární ekonomiku. Komplexní přehled je k nalezení v příloze této tiskové zprávy. Tým generálního komisaře Sošky hledá partnery a zájemce o spolupráci i v Japonsku, zájemci se proto mohou obracet na e-mail partnership@expo2025czechia.com. Na EXPO se takto chystají například české firmy Elmarco a AtomTrace, které v dubnu 2024 podepsaly s generálním komisařem Soškou smlouvu o spolupráci.

Byznysový program se v pavilonu bude konat zpravidla od úterý do čtvrtka, pondělky jsou vyčleněny na tzv. corporate days, kdy si partneři budou moci určité části pavilonu pronajmout. V pátek a o víkendu bude probíhat kulturní program.

O českém pavilonu na EXPO 2025

Kancelář generálního komisaře vyhlásila v prosinci 2022 po více než dvaceti letech otevřenou anonymní architektonickou soutěž o návrh národního pavilonu pro EXPO 2025. Přihlásilo se do ní 38 soutěžních týmů, z nichž odborná porota v čele se světově uznávanou architektkou Evou Jiřičnou vybrala v březnu 2023 vítězný design ve tvaru skleněné spirály od studia Apropos Architects. Nosnou konstrukci stavby budou tvořit moderní dřevěné panely, fasádu pak umělecké sklo, které má v Česku několikasetletou tradici. Národní pavilon nabídne důstojné zázemí české účasti na EXPO 2025, které se bude konat od dubna do října 2025 na umělém ostrově Yumeshima v Ósackém zálivu. V pavilonu se bude nacházet stálá expozice, multifunkční auditorium, zázemí pro obchodní jednání, restaurace, VIP lounge a před pavilonem bude pro návštěvníky k dispozici odpočinková zónou s výhledem na moře.

O české účasti na EXPO 2025

Česká republika se jako samostatný stát zúčastní světové výstavy EXPO pošesté. Funkci generálního komisaře zastává od září 2022 Ondřej Soška, který vyhrál výběrové řízení ministerstva zahraničních věcí se svou koncepcí a tématem „Talent a kreativita pro život“. Česko by se v Ósace mělo prezentovat nejen tím, co Japonci velmi dobře znají a dlouhodobě obdivují, například českým sklem a vážnou hudbou, ale zejména českými inovacemi, nanotechnologiemi, perspektivními startupy a talenty z regionů.

Reklama

Doporučujeme

Bitcoin zůstává rozkolísaný, trh řeší cla a ETF

Bitcoin zůstává na konci února rozkolísaný a drží se v pásmu zhruba 60 až 70 tisíc dolarů. V posledních dnech byla cena pod tlakem hlavně ve chvílích, kdy se na trzích šíří averze k riziku a investoři omezují expozici vůči rizikovějším aktivům.

Hladina moří stoupá, u Grónska se ale i přes tající ledovce děje opak

Teploty rostou, ledovce tají a hladina moří stoupá. Jedná se o progresivní jev poháněný emisemi skleníkových plynů. Výjimkou je Grónsko, kde sice také led taje, ostrov ale naopak z moře vystupuje. Zdánlivě tak dochází k efektu klesající hladiny, i když by tomu mělo být naopak. Zabývala se tím nová studie.

Polsko stojí před nebezpečím války, varoval Sikorski před poslanci

Všichni si uvědomujeme ohrožení, situace je vážná, řekl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski na úvod svého vystoupení před poslanci. Polsko, jehož vzdušný prostor loni na podzim narušily ruské drony, čelí sabotážím, žhářským útokům, záplavě dezinformací a až 2000 až 3000 kybernetickým útokům denně. Většinu se daří odrazit, ale míra tohoto jevu musí vyvolávat znepokojení, uvedl ministr podle serveru Onet.

Noční ruské útoky na Ukrajinu si vyžádaly desítky raněných

Rusko v noci na dnešek na Ukrajinu vyslalo 39 raket a 420 dronů a zraněny byly desítky lidí. Na síti X to dnes napsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Nejméně 16 zraněných, včetně dvou dětí, si v noci vyžádal ruský útok na Charkov, oznámili záchranáři. Ve městě Kryvyj Rih byli zraněni dva lidé, 89letý muž a 82letá žena, uvedl šéf správy Dněpropetrovské oblasti Oleksandr Hanža. Výbuchy byly během noci slyšet také v Kyjevě či Záporoží, kde úřady hlásí sedm raněných. Polsko kvůli rozsáhlému ruskému útoku na Ukrajinu preventivně vyslalo do vzduchu stíhačky a letoun včasné výstrahy, oznámilo velitelství ozbrojených sil.

Ministr financí Kanady: Musíme se s americkými cly smířit

Smiřme se s tím, že cla jsou cenou, kterou musíme zaplatit, pokud chceme obchodovat s USA. S takovými slovy reagoval na projev amerického prezidenta Donalda Trumpa o stavu unie kanadský ministr financí François-Philippe Champagne. Učinil tak poté, co Nejvyšší soud zrušil Trumpova cla ze „Dne osvobození“.

V Thajsku odstartovalo cvičení Cobra Gold 2026

V Thajsku odstartovalo vojenské cvičení Cobra Gold 2026, které se dlouhodobě řadí k největším a nejdéle pořádaným multilateralním manévrům v jihovýchodní Asii. Letos jde o 45. ročník a zahájení proběhlo v úterý v provincii Rayong.

Phil Collins, Mariah Carey i Lauryn Hill míří do Rock’n’rollové síně slávy

Rock’n’rollová síň slávy odhalila seznam nominovaných pro rok 2026. Mezi jmény nechybí světové hvězdy popu, rapu ani metalu. O místo v hudební síni se letos uchází 17 interpretů. O vítězích se rozhodne už na jaře.

Nvidia dál vydělává na umělé inteligenci, investory ale nenadchla

Nvidia znovu ukázala, že patří mezi hlavní vítěze vlny kolem umělé inteligence. Firmy po celém světě kupují její čipy, protože na nich běží náročné AI výpočty. Výsledky byly velmi silné, jenže investoři čekali ještě víc, takže akcie po zveřejnění čísel reagovaly jen mírně.

Strach a nejistota. Další násilí v Mexiku je reálnou hrozbou

Zabití Nemesia Rubéna Oseguera Cervantese (známého jako El Mencho), mexického drogového barona a nejvyššího představitele kartelu Jalisco New Generation, vyvolalo v Mexiku strach, který nemizí ani po utichnutí násilí. Podle bezpečnostních expertů není jasné, co se bude dít dál. Nejde přitom jen o tento kartel. Stejné obavy vyvolává válka uvnitř kartelu Sinaloa.

Kim Čong-un chce rozšířit jaderný arzenál a nechal otevřené dveře pro jednání s USA

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém sjezdu v Pchjongjangu oznámil záměr dál rozšiřovat jaderné síly a prodlužovat jejich operační dosah. Spojeným státům vzkázal, že se s nimi KLDR může „dobře snášet“, pokud Washington přijme, že severokorejské jaderné zbraně jsou trvalou realitou. Vůči Jižní Koreji současně znovu přitvrdil a označil ji za nejnepřátelštější entitu.

Premiér Senegalu Sonko slíbil přitvrdit zákony proti LGBT lidem. Dostanou tvrdší tresty

Senegalský premiér Ousmane Sonko představil parlamentu návrh zákona, který výrazně zpřísňuje tresty za stejnopohlavní vztahy. Podle návrhu by za ně hrozilo pět až deset let vězení, tedy až dvojnásobek současné sazby.

Dostál věděl o gólu v šesti a čekal, jestli ho uznají

Brankář Lukáš Dostál se po olympijském čtvrtfinále s Kanadou vrátil k momentům, které zápas rozhodly. Češi padli v prodloužení, přesto se dlouho drželi na dosah senzace. Největší rozruch vyvolal gól Ondřeje Paláta, kterému předcházela chyba v počtu hráčů na ledě.

KOMENTÁŘ: „Dělají hlouposti.“ Šéf největší banky světa varoval před ekonomickou krizí

Jamie Dimon z pozice šéfa nejhodnotnější banky světa znovu čeří vody, varoval totiž před globální ekonomickou krizí. Kormidelník JPMorgan Chase si všímá podobných projevů, které předcházely i pádu Lehman Brothers. Aktuálně pozoruje problémy v bankovním sektoru i v povyku kolem AI.

Samoobslužné pokladny narážejí na ztráty a řetězce přitvrzují v kontrolách

Samoobslužné pokladny měly zrychlit nákupy a ulevit obchodům od nedostatku lidí. Vedle pohodlí ale přinesly i nový typ problémů, od chyb při markování až po vědomé podvody. Řetězce proto v některých zemích sahají k omezením a dalším kontrolám, které mají ztráty snížit.

Počet obětí záplav na jihovýchodě Brazílie se zvýšil na 30

Počet obětí záplav ve státě Minas Gerais na jihovýchodě Brazílie se zvýšil na 30, informovali podle agentury AFP místní hasiči v noci na dnešek. Dalších 39 lidí je pak stále pohřešováno. Sesuvy půdy zavalily několik domů a hasiči se stále snaží nalézt někoho při životě.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama