Černohorci si v dnešních předčasných volbách zvolí nový parlament. Favoritem je hnutí Evropa teď prezidenta Jakova Milatoviče, který nastoupil do úřadu před třemi týdny. Hlasování by mohlo ukončit politickou nestabilitu, která malou balkánskou zemi sužovala v posledních třech letech. Průzkum institutu CEDEM přisuzuje hnutí Evropa teď podporu 29 procent. Vládu by při tomto zisku mohlo sestavit s pomocí centristických stran a národnostních menšin. Loni založené hnutí pod vedením kandidáta na premiéra Milojka Spaiče prosazuje především rychlou integraci do Evropské unie, kritici mu vyčítají ekonomický populismus.
Druhá v sondáži skončila s 24 procenty Demokratická strana socialistů (DPS), která byla u moci více než tři dekády až do zatím posledních parlamentních voleb v roce 2020. Strana hledá novou tvář poté, co z jejího čela po prohraných prezidentských volbách letos v dubnu odstoupil bývalý prezident a někdejší určující postava černohorské politické scény Milo Djukanović.
Montenegro holds parliamentary vote to secure reforms, EU path https://t.co/3s8ZneKYUR pic.twitter.com/XYHtwIFsHP
— Reuters (@Reuters) June 11, 2023
Dosavadní premiér v demisi Dritan Abazović, lídr liberálního uskupení URA, kandiduje spolu se stranou Demokraté Aleksy Bečiče. Jejich koalice Odvaha se počítá by mohla získat 15 procent hlasů, prosrbská Demokratická fronta pak 13 procent.
Předčasné volby jsou vyústěním tříletého období politické nestability a národnostních třenic, během kterého v Černé Hoře padly dvě vlády. Současný kabinet vládne od loňského srpna bez důvěry parlamentu.
Poprvé v novodobých dějinách Černé Hory byla ekonomika klíčovým tématem celkově spíše poklidné předvolební kampaně. Většina stran se v ní vyhnula letitým národnostním a náboženským sporům, připomněl server Balkan Insight. Místo toho kampani dominovaly zpravidla populistické sliby spojené se zvýšením životní úrovně.
Příští vláda se bude muset vypořádat s vysokým veřejným dluhem a reformami, které od ní v rámci přístupových rozhovorů očekává EU. Podle oficiálních údajů činí veřejný dluh Černé Hory bezmála 71 procent HDP, zatímco roční míra inflace dosahuje 15 procent.
O 81 křesel v černohorské Skupštině soutěží 15 stran či volebních koalic. Volebním právem disponuje 543.000 lidí. Volební místnosti se otevřou v 07:00 a uzavřou ve 20:00 SELČ.