-6.1 C
Czech
Úterý 10. února 2026
EkonomikaCena ropy stoupla nejvíce od roku 2018. Na vině je kvůli neshodám...

Cena ropy stoupla nejvíce od roku 2018. Na vině je kvůli neshodám odvolaná schůzka OPEC+

Členské státy ekonomického uskupení Organization of the Petroleum Exporting Countries (OPEC) v úterý odvolaly plánovanou schůzku. V návaznosti na neshody mezi Saudskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty se totiž neshodly na podobě zvýšení produkce ropy. Uvedl to server CNN.

Vývoz ropy snížily státy kvůli světové pandemii, se zotavováním ekonomiky ale poptávka po ní opět stoupá. Kvůli současné nízké nabídce pak její cena roste, v úterý dosáhla rekordně vysoké hodnoty od roku 2018.

Cena surové ropy Brent za barel stoupla v úterý nad 77 dolarů, čímž dosáhla nejvyšší hodnoty za poslední tři roky. Na vině je zrušená pondělní schůzka ekonomické organizace OPEC a jejích partnerů Mexika a Ruska. Členské státy na ní měly pokračovat v debatě z minulého týdne ohledně zvyšování produkce ropy po omezeních, která loni zavedly kvůli stagnující ekonomice.

V současnosti se však s očkováním proti koronaviru pandemická situace zlepšuje, a tak poptávka po ropě s častějším cestováním a manufakturní výrobou opět roste. Především vlády Saudské Arábie a Spojených arabských emirátů (SAE) se však neshodnou na tom, jakým způsobem by se měly exporty navýšit.

Kvůli vysoké poptávce a malé nabídce tak cena ropy čím dál více roste. V současnosti není stále jasné, jak se členské státy OPEC rozhodnou, jelikož nové datum schůzky nestanovily. „Nemůžeme dohodu rozšířit, nebo pracovat na nové, pod stejnými podmínkami jako posledně,“ uvedl ministr energetiky SAE Suhail Al Mazrouei s tím, že současná podoba pravidel není férová. Podle něj mají totiž ostatní státy na rozdíl od SAE vyšší úroveň produkce a mohou proto více prodávat.

Cena ropy závisí na sporech mezi Saudskou Arábií a SAE

Původně se totiž členské státy dohodly na tom, že od srpna do prosince postupně navýší současnou produkci ropy o 2 miliony barelů za den. Zároveň se však neshodly na tom, do jakého termínu zachovají stávající limity exportu zavedené kvůli vypuknutí světové pandemie. Například Saudská Arábie a Rusko je chtěly zrušit na konci roku 2022, SAE je však plánovala odstranit v dubnu příštího roku. Napětí mezi Saudskou Arábií a SAE poslední dobou roste, i když byly země vždy blízkými spojenci. Někteří analytici však nyní odhadují i odchod SAE z kartelu.

„Stále nemáme žádné rozhodnutí ohledně srpna, diskuze bude proto pokračovat. Ale trh ropu nyní opravdu potřebuje,“ sdělil Reuters zdroj blízký rozhovorům OPEC+. Organizace loni kvůli pandemii rozhodla o omezení světové ropné produkce přibližně o 10 procent. Pokud jde o spory mezi členskými státy, řeší je země většinou interně a veřejně je nezveřejňují. Současné neshody jsou však výjimkou, jelikož o nich politici promluvili v médiích. Rozhodnutí OPEC+ musí být jednomyslné.

Reklama

Doporučujeme

Britský premiér Keir Starmer čelí tlaku na rezignaci. Vaz mu může zlomit odchod klíčového poradce

Britský premiér Keir Starmer čelí nejvážnější politické krizi od svého nástupu do funkce. Rezignace jeho nejbližšího poradce Morgana McSweeneyho v souvislosti se skandálem kolem Petera Mandelsona a Jeffreyho Epsteina výrazně oslabila jeho pozici.

KOMENTÁŘ: Napětí mezi AI velikány graduje. Důvodem je rýpanec v reklamě za miliony

Přes 125 milionů lidí v přímém přenosu sledovalo vymazlené spoty na letošním Super Bowlu, ostře sledovaném finále americké NFL. Reklamní bloky, které běží před zápasem a během přestávek, vyjdou na miliony dolarů. V noci na pondělí se v nich rozhořel spor mezi OpenAI a Anthropicem.

Ruská FSB tvrdí, že do střelby na generála GRU je zapojené Polsko

Ruská tajná služba FSB se domnívá, že na pokusu o zabití zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva se podílelo Polsko. Čin byl podle ní spáchán na pokyn ukrajinské tajné služby SBU, uvedla dnes agentura Interfax. O víkendu ruské úřady oznámily zadržení ruského občana v Dubaji, který podle ruských vyšetřovatelů na generála vystřelil. Ukrajina již dříve podíl na střelbě odmítla.

Írán začal hromadně zatýkat členy reformního hnutí, včetně významných osobností

Íránské bezpečnostní síly začaly hromadně zatýkat představitele reformního hnutí v zemi, včetně řady významných osobností. Uvedla to dnes agentura AP s odvoláním na lokální média. Vláda reformisty podezřívá z narušování politické situace v zemi během celostátních protivládních protestů, které vypukly na konci prosince.

Seguro nechce být opozičním prezidentem, vyzval k reformám v Portugalsku

Ačkoliv pochází z jiného politického tábora než současná středopravicová vláda, vítěz nedělní portugalské prezidentské volby António José Seguro nechce být opozičním prezidentem. Vyzval vládu i parlament, aby nalezly řešení problémů, které pociťují Portugalci, například bytovou krizi, uvedla dnes agentura EFE. Bývalý šéf socialistů Seguro, který porazil krajněpravicového politika Andrého Venturu, získal nejvíce hlasů v dějinách portugalské volby prezidenta.

Jihoafrická republika ukončí svou účast na mírové misi OSN v Kongu

Jihoafrická republika oznámila stažení vojáků ze stabilizační mise Organizace spojených národů (OSN) v Demokratické republice Kongo. Uzavírá se tím sedmadvacetileté nasazení v dlouhodobě nestabilní zemi, kde zuří vnitřní boje. Pretoria rozhodnutí obhajuje restrukturalizací svých zdrojů a sil.

EU a Británie vyzvaly k propuštění hongkongského demokratického aktivisty Laie

Evropská unie a Británie dnes vyzvaly k propuštění hongkongského prodemokratického aktivisty Jimmyho Laie, kterého soud v Hongkongu poslal na 20 let do vězení za porušení Čínou vnuceného zákona o národní bezpečnosti. Brusel stíhání osmasedmdesátiletého muže označil za politicky motivované. Naopak Peking podle agentury Reuters vyjádřil přesvědčení, že hongkongské úřady splnily svou povinnost a Lai si přísný trest zaslouží.

Ruské noční útoky na Ukrajinu zabily podle úřadů tři lidi

Ruské noční útoky na ukrajinská města si podle místních úřadů vyžádaly tři mrtvé, informovaly ukrajinské úřady. Při útoku ruských bezpilotních prostředků na Oděsu zemřel 35letý muž, oznámil náčelník vojenské správy tohoto města na jihu Ukrajiny Serhij Lysak. Těla patřící ženě a desetiletému chlapci nalezli záchranáři v troskách zničeného rodinného domku po ruském úderu na město Bohoduchiv v západní části Charkovské oblasti. Další tři lidé utrpěli zranění, informovali záchranáři na telegramu. Ukrajinské dronové útoky na Rusko dnes bez podrobností oznámila Moskva.

Generální ředitel deníku The Washington Post rezignoval

Generální ředitel vlivného amerického deníku The Washington Post Will Lewis rezignoval na svou pozici. Stalo se tak po oznámení masivního propouštění, které se dotklo třetiny pracovních míst. List je v posledních letech v krizi, z níž je obviňován právě Lawis. Situaci ještě zhoršila politická angažovanost média během předloňských prezidentských voleb.

Brad Arnold, zpěvák rockové kapely 3 Doors Down, zemřel na rakovinu

Brad Arnold, zpěvák americké rockové kapely 3 Doors Down nominované na cenu Grammy, zemřel v sobotu ve věku 47 let. Před několika měsíci oznámil, že mu byla diagnostikována rakovina ledvin ve čtvrtém stadiu.

Lesy mizí, odlesňování zrychluje a mění život na Zemi

Lesy pokrývají asi třetinu souše. Živí 1,6 miliardy lidí a dávají domov zhruba 80 procentům suchozemských druhů. Zároveň vážou obrovské množství uhlíku. Přesto každý rok zmizí kolem 10 milionů hektarů lesa. To odpovídá ploše státu velikosti Portugalska.

Metoděj Jílek bere stříbro a přebírá štafetu po Martině Sáblíkové

Devatenáctiletý rychlobruslař Metoděj Jílek získal v neděli v Miláně stříbrnou olympijskou medaili na trati 5000 metrů. Časem 6:06,48 předčil všechny soupeře kromě Nora Sandera Eitrema a z někdejšího juniora, který ještě nedávno závodil na kolečkových bruslích, se během jediné sezony stal český sportovní tahoun.

Japonská vládní koalice bude mít po volbách podle NHK dvoutřetinovou většinu

Japonská vládnoucí koalice premiérky Sanae Takaičiové po dnešních předčasných volbách do dolní komory parlamentu získala dvoutřetinovou většinu nejméně 310 z 465 křesel. Oznámila to japonská stanice NHK, která vychází ze svých prognóz založených na názorech hlasujících, zpráv ze sčítacích středisek a dalších zdrojů. Dvoutřetinová většina vládě umožní přehlasovat horní komoru, v níž většinu nemá.

Pád Lindsey Vonn přerušil olympijský sjezd

Lindsey Vonn na olympijském sjezdu v Cortině d’Ampezzo vážně spadla a byla z trati transportována vrtulníkem. Američanka nastoupila navzdory nedávnému zranění kolene, závod musel být na desítky minut přerušen.

Zelenskyj uvalil sankce na dodavatele součástek pro ruské zbraně

Ukrajina zavádí nové sankce proti firmám, které vyrábějí nebo zprostředkovávají součástky používané v ruských střelách a dronech. Opatření se týká desítek společností i jednotlivců ze zahraničí a má zasáhnout cesty, kterými Rusko podle Kyjeva dál získává kritické komponenty navzdory už platným omezením.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama