11.3 C
Czech
Pátek 27. února 2026
EkonomikaCena kávy na mezinárodních trzích dál roste, příští rok to pocítí i...

Cena kávy na mezinárodních trzích dál roste, příští rok to pocítí i spotřebitelé

Špatná úroda v Brazílii a Vietnamu a obavy z příštího roku zvednou spotřebitelské ceny kávy. Velké pražírny braly v posledních letech rostoucí ceny na sebe, aby se zdražování vyhnulo spotřebitelům, situace už je ale neúnosná, sdělil televizi BBC odborník. Informuje o tom i server Euronews.

Cena kávy na mezinárodních komoditních trzích dosáhla podle BBC další rekordní úrovně. Zrna odrůdy arabica, která tvoří většinu světové produkce, se v úterý obchodovala za 3,44 dolaru za libru a letos celkově její cena vyskočila o více než 80 procent. Káva robusta také dosáhla nového maxima. Od ledna podražila o 85 procent.

Minulý týden v pátek se arabica podle Euronews prodávala za 3,35 dolaru, a ještě koncem listopadu za 3,20 dolaru.

Největší světové producenty kávy Brazílii a Vietnam letos zasáhla špatná úroda v důsledku extrémního sucha následovaného prudkými dešti. Zemědělci tam navíc očekávají i špatnou úrodu v roce 2025, což se odráží v cenách.

Velké pražírny v posledních letech braly zvyšování nákladů na sebe, aby ochránily před zdražováním spotřebitele a udržely si podíl na trhu. To se však brzy změní, sdělil v rozhovoru pro BBC Vinh Nguyen, generální ředitel společnosti Tuan Loc Commodities.

„Značky jako JDE Peet, Nestlé a další si braly vyšší ceny na sebe. Právě teď jsou ale téměř v bodě zlomu. Mnoho z nich uvažuje o zvýšení cen v supermarketech v prvním čtvrtletí roku 2025,“ upozornil Nguyen.

Zdražování nezastaví  

Italský kávový gigant Lavazza se nechal slyšet, že zašel hodně daleko, aby nepřenesl vyšší náklady na zákazníky, a prudce rostoucí ceny kávy ho přiměly ke změně. „Kvalita je pro nás prvořadá a vždy byla základním kamenem důvěry mezi námi a spotřebiteli. Pro nás to znamená pokračovat v řešení velmi vysokých nákladů. Takže jsme byli nuceni upravit ceny,“ přiznala firma.

Také šéf značky Nestlé David Rennie na akci pro investory v listopadu přiznal, že společnost bude muset upravit své ceny a velikost balení. „Vůči zdražování kávy nejsme imunní, zdaleka ne,“ uvedl a přiznal, že kávový průmysl čelí „těžkým časům“.

Dalším problémem je neustále rostoucí poptávka po kávě – po ropě druhé nejobchodovanější komoditě světa. Například poptávka v Číně se v posledním desetiletí více než zdvojnásobila.

„Poptávka po této komoditě zůstává vysoká, zatímco zásoby držené výrobci a pražírnami jsou podle zpráv na nízké úrovni,“ uvedl analytik zaměřený na kávu Fernanda Okada. „Očekává se, že vzestupný trend cen kávy bude nějakou dobu přetrvávat,“ dodal.

Reklama

Doporučujeme

USA se musí vyvarovat nadměrným požadavkům pro úspěch jednání, tvrdí Arakčí

Spojené státy se musí vyvarovat nadměrným požadavkům, aby byla diplomatická jednání s Íránem úspěšná. Podle agentur to dnes uvedl íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Írán a Spojené státy jednaly ve čtvrtek v Ženevě, další rozhovory se mají konat příští týden.

Polská vláda chystá zákon, kterým by sociální sítě zakázala dětem do 15 let

Polská vláda chystá zákon, kterým by zakázala používat sociální sítě dětem mladším 15 let. Jejich provozovatelé by byly odpovědní za ověřování věku uživatelů. V rozhovoru s agenturou Bloomberg to řekla polská ministryně školství Barbara Nowacká.

Netflix odstoupil od koupě Warner Bros. Zvítězil Paramout

Měsíc trvající bitva o Warner Bros. je u konce a vítězně z ní odchází společnost Paramount Skydance. Učinila lepší nabídku na odkoupení celé společnosti i s jejími ikonickými studii a katalogem filmů a televizních sérií. Streamovací Netflix svou nabídku zvýšit odmítl, protože by pro něj akvizice už nebyla atraktivní.

Doplňovací volby v Británii vyhráli Zelení, labouristé skončili třetí

Doplňovací parlamentní volby v obvodu Gorton a Denton v jihovýchodním Manchesteru vyhrála kandidátka Zelených Hannah Spencerová. Na druhém místě skončila protiimigrační Reform UK, vládní labouristi obsadili třetí místo. Podle agentury Reuters porážka ještě zvyšuje tlak na britského premiéra Keira Starmera, který čelí nepopularitě ve volebních průzkumech a kauzám spojeným s vazbami zástupců jeho strany na amerického sexuálního predátora Jeffreyho Epsteina.

Rusko zasáhlo přístavní infrastrukturu v Oděské oblasti i hotel v Sumách

Ruská armáda v noci na dnešek zasáhla přístavní infrastrukturu v Oděské oblasti na jihu Ukrajiny, oznámil ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. V centru Sum na severu země Rusko podniklo dva údery na hotel, podle úřadů se nikomu nic nestalo. Čtyři lidé jsou zranění po ruském dronovém útoku na město Vilňansk severovýchodně od Záporoží.

Jsme v otevřené válce. Pákistán zaútočil na Afghánistán

Začalo to bombardováním cílů v Afghánistánu pákistánským letectvem a přeshraničním útokem armády Tálibánu, který má nad zemí kontrolu. Islámábádu došla trpělivost, vyhlásil Kábulu „otevřenou válku“ a provedl letecké údery na několik míst v Afghánistánu. Írán, Rusko i další aktéři apelují na ukončení bojů.

Jednání USA a Íránu přinesla podle Ománu pokrok a budou brzy pokračovat

Dnešní nepřímá jednání Íránu a Spojených států o jaderném programu Teheránu v Ženevě přinesla pokrok a po domácích konzultacích budou brzy pokračovat. Oznámilo to podle agentury Reuters ománské ministerstvo zahraničí, které schůzku zprostředkovalo. To rovněž podle agentury AFP sdělilo, že se v příštím týdnu uskuteční ve Vídni technické diskuze mezi USA a Íránem.

Zemřel spolutvůrce seriálu Červený trpaslík Rob Grant

Fanoušci sci-fi komedie po celém světě přišli o výraznou tvůrčí osobnost. Rob Grant, spolutvůrce kultovního seriálu Červený trpaslík, zemřel ve věku 70 let. Za sebou zanechal silnou stopu v televizní i literární tvorbě.

Hillary Clinton před komisí: O Epsteinových zločinech jsem neměla tušení

Hillary Clinton vypovídala za zavřenými dveřmi před výborem Sněmovny reprezentantů, který prověřuje případ Jeffreyho Epsteina. Dle svého vyjádření si na něj nevzpomíná a s jeho aktivitami nemá nic společného. Zároveň obvinila republikány, že odvádějí pozornost od vazeb Donalda Trumpa.

Sopečný popel z Etny pomáhá polím místo skládek

Popel z aktivní sopky roky dusil sicilská města. Ucpával ulice, ničil zahrady a plnil skládky. Teď se karta obrací. Vědci i farmáři ukazují, že to, co padá z nebe, může půdu vyživit a ušetřit miliony.

EU podle Moskvy rozhodla omezit ruské zastoupení v Bruselu, Rusko prý odpoví

Evropská unie podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové rozhodla o omezení počtu pracovníků ruského diplomatického zastoupení v Bruselu. Zacharovová řekla, že Rusko takový krok považuje za diskriminační a nenechá ho bez odpovědi. Rozhodnutí podle názoru Moskvy potvrdilo, že evropské pokusy účastnit se jednání o ukončení ruské války proti Ukrajině jsou neopodstatněné, napsala ruská agentura TASS.

Írán a USA v Ženevě pokračují v nepřímých jednáních o jaderném programu

Írán a Spojené státy dnes v Ženevě zahájily další kolo nepřímých jednání o jaderném programu Teheránu. Podle agentury AP jsou dnešní rozhovory zprostředkované Ománem poslední diplomatickou šancí, jak předejít konfliktu mezi těmito dvěma zeměmi. USA již do blízkovýchodního regionu vyslaly řadu válečných letadel a lodí, aby vyvinuly tlak na Teherán k uzavření dohody. Dnešní rozhovory byly podle agentur odpoledne zatím bez jasného důvodu přerušeny. Podle mluvčího íránského ministerstva zahraničí Esmaíla Baghaího se však delegace dnes ještě znovu sejdou, zřejmě okolo 17:30 až 18:00.

Bitcoin zůstává rozkolísaný, trh řeší cla a ETF

Bitcoin zůstává na konci února rozkolísaný a drží se v pásmu zhruba 60 až 70 tisíc dolarů. V posledních dnech byla cena pod tlakem hlavně ve chvílích, kdy se na trzích šíří averze k riziku a investoři omezují expozici vůči rizikovějším aktivům.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama