-2.8 C
Czech
Středa 18. února 2026
ZprávyBývalý premiér Fidži Frank Bainimarama odsouzen k ročnímu vězení za korupci

Bývalý premiér Fidži Frank Bainimarama odsouzen k ročnímu vězení za korupci

Bývalý premiér Fidži Frank Bainimarama byl odsouzen k jednomu roku vězení za maření policejního vyšetřování korupce. Sedmdesátiletý politický představitel, který vedl Fidži více než 15 let, byl shledán vinným z maření výkonu spravedlnosti v případu souvisejícím s podvody na univerzitách.

Bainimaramovo odsouzení vyplynulo z obvinění, že v roce 2020 zasahoval do vyšetřování finančních pochybení na Jihopacifické univerzitě. Prokurátoři tvrdili, že dal pokyn bývalému fidžijskému policejnímu komisaři, aby zastavil vyšetřování, které odhalilo nesrovnalosti, jako jsou neoprávněné prémie, povýšení a zvyšování platů zaměstnancům univerzity.

Přestože Bainimarama přiznal svou vinu, byl i s policejním šéfem Sitiveni Qiliho obviněni ze zneužití svého postavení k maření vyšetřování. Tento nejnovější vývoj následuje po předchozím rozsudku, kdy se Bainimarama vyhnul trestu odnětí svobody, jen aby toto rozhodnutí po odvolání státního zástupce zrušil fidžijský nejvyšší soud.

Vynesení rozsudku upozornilo na politické napětí na Fidži, kde Bainimarama čelí četným obviněním z pochybení po porážce ve volbách v roce 2022 se současným premiérem Sitivenim Rabukou. Bývalý vojenský velitel, který se poprvé chopil moci při nekrvavém převratu v roce 2006, zůstal i přes své problémy se zákonem výraznou postavou fidžijské politiky.

V reakci na rozsudek se před soudem shromáždili Bainimaramovi příznivci, kteří vyjádřili svou solidaritu hymnami, zatímco opoziční představitelé rozhodnutí soudu uvítali jako projev odpovědnosti. Předseda strany Jednota Fidži Savenaca Narube zdůraznil, že je důležité, aby se jednotlivci zodpovídali za porušení zákona bez ohledu na své postavení.

Jak píše BBC, Bainimaramova strana FidžiFirst potvrdila spolustraníkovi svou podporu, přičemž vysoký člen strany Aiyaz Sayed-Khaiyum potvrdil, že Bainimarama bude pokračovat ve vedení strany. Zatímco Fidži prochází těmito právními problémy týkajícími se bývalého vůdce, politická situace zůstává dynamická a má dopady na správu věcí veřejných i na veřejnou odpovědnost.

Reklama

Doporučujeme

Warner Bros dala Paramountu týden na nejlepší a konečnou nabídku

Warner Bros Discovery odmítla upravenou nepřátelskou nabídku od Paramount Skydance na odkup akcií za 30 dolarů, přesto nechala otevřené dveře pro poslední pokus o dohodu. Paramount má dostat sedm dní na to, aby přišel s „nejlepší a konečnou“ verzí nabídky.

Koalice rozjela debatu o cenách potravin, konkrétní kroky zatím neukázala

Vládní koaliční rada přerušila projednávání návrhů, které mají mířit na nižší ceny potravin. Ve hře jsou změny kolem marží, sběr dat o cenách i debata o DPH, jenže mezi koaličními partnery zatím není shoda na tom, kudy se vydat.

Při požáru v domě v provincii Barcelona zahynulo pět mladistvých

Pět mladistvých zemřelo a čtyři další mladí lidé utrpěli zranění v pondělí večer při požáru v domě ve městě Manlleu v provincii Barcelona na severovýchodě Španělska, informovala dnes místní média. Příčina požáru, který vypukl v nejvyšším patře budovy, se vyšetřuje. Oběti byly podle deníku El Periódico ve věku 14 až 18 let.

V Ženevě začalo druhé kolo nepřímých rozhovorů USA a Íránu o jaderném programu

V Ženevě dnes začalo druhé kolo nepřímých jednání mezi Spojenými státy a Íránem o jaderném programu Teheránu. S odvoláním na íránská státní média o tom informují tiskové agentury. Úspěch jednání podle íránského zdroje agentury Reuters závisí i na tom, zda se USA vyvarují nerealistických požadavků.

Nezaspat za konkurencí. Apple se přiklání k videopodcastům

Americká společnost Apple přinese změny do své aplikace Apple Podcasts. Uživatelům umožní plynulejší přecházení mezi podcastem a videem. Následuje tak konkurenci, jako jsou YouTube a Spotify – tyto platformy umožňují sledování videopodcastů, které se stávají stále populárnějšími hlavně mezi mladými lidmi.

Ukrajina i Rusko informují o nočních nepřátelských útocích a škodách

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 396 drony a 29 střelami různého typu, protivzdušná obrana zneškodnila 367 bezpilotních letounů a 25 raket, uvedlo ráno ukrajinské letectvo na platformě Telegram. Naopak 18 dronů a čtyři balistické střely podle něj zasáhly 13 blíže neupřesněných míst. Ruské ministerstvo obrany hlásí noční sestřelení 151 ukrajinských dronů. Obě strany na sebe dál útočí navzdory tomu, že dnes v Ženevě začíná další kolo americko-rusko-ukrajinských jednání s cílem válku na Ukrajině ukončit.

Lední medvědi v Arktidě překvapili vědce skvělou kondicí

Globální oteplování zrychluje tání mořského ledu v oblastech, jako je Baffinův záliv, úsek oceánu mezi Grónskem a kanadským Baffinovým ostrovem, a Hudsonův záliv v severovýchodní Kanadě. Mořský led potřebují k přežití lední medvědi, jejichž vyhublá těla se stala symbolem klimatických změn. V norské části Arktidy však sledují vědci zcela jiný obraz.

Nejméně tři mrtvé, včetně podezřelého, si vyžádala střelba na hokeji v USA

Nejméně tři mrtvé, včetně podezřelého, si vyžádala střelba během pondělního hokejového utkání mládežnických týmů ve městě Pawtucket v americkém státě Rhode Island na severovýchodě Spojených států. Další tři lidé se střelnými zraněními byli hospitalizováni v kritickém stavu, informovaly agentury s odvoláním na policii.

Trump říká, že se do jednání s Íránem zapojí nepřímo

Donald Trump oznámil, že se bude „nepřímo“ podílet na klíčových jednáních mezi Spojenými státy a Íránem. Rozhovory o íránském jaderném programu začnou v úterý v Ženevě. Americký prezident zároveň naznačil, že Teherán tentokrát chce dohodu.

Americká armáda se připravuje na masivní úder na Írán

Americká armáda hromadí na Blízkém východě významné letecké a námořní síly. Jejich cílem je vytváření tlaku na Írán před úterními rozhovory o jaderné dohodě, zároveň však dávají administrativě Donalda Trumpa možnost úderu ve velkém rozsahu i hluboko uvnitř islámské republiky. Satelitní snímky potvrdily polohu letadlové lodě USS Abraham Lincoln.

Poušť je pro Joshua tree čím dál nehostinnější

Oteplování, sucho a rozsáhlé požáry ničí ikonické Joshua tree v Mohavské poušti. Vědci, úřady i indiánské kmeny hledají způsoby, jak strom ochránit. Ve hře jsou klimatická útočiště, genetický výzkum i přesun stromů mimo jejich přirozený areál.

Ve věku 95 let zemřel Robert Duvall, nezapomenutelný Tom Hagen z filmu Kmotr

Hollywood přišel o jednu z nejvýraznějších hereckých osobností druhé poloviny 20. století. Robert Duvall, držitel Oscara a tvář filmů jako Kmotr nebo Apokalypsa, zemřel ve věku 95 let. Za sebou zanechal desítky rolí, které definovaly americkou kinematografii.

Karibské korálové útesy nestíhají růst a mohou zmizet

Karibské korálové útesy se rychle blíží bodu zlomu. Nová vědecká data ukazují, že přestávají růst tempem, které by stačilo držet krok se stoupající hladinou moře. Pokud se oteplení planety nezastaví pod hranicí 2 °C, většina útesů do konce století přestane růst a začne se rozpadat. Důsledky pocítí miliony lidí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama