Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Bývalý náčelník generálního štábu Nicolase Sarkozyho byl odsouzen k vězení za podvodné hlasování

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Někdejší blízký spolupracovník bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a rovněž ministr vnitra Claude Guéant dostal dnes od soudu roční trest vězení za zneužití veřejných prostředků při zadávání průzkumů veřejného mínění. Osm měsíců z trestu si Guéant musí odpykat ve vězení, čtyři měsíce jsou podmíněné.

  Bývalý politik je již nyní ve vězení. Od poloviny prosince si odpykává trest za nesplácení pokut. Guéant se chce podle vyjádření svého advokáta proti dnešnímu rozsudku odvolat.

  Soud rozhodoval o vině celkem pěti bývalých Sarkozyho spolupracovníků. Obžaloba je vinila z toho, že objednávali průzkumy veřejného mínění bez soutěže, čímž porušovali francouzské zákony vyžadující transparentnost a konkurenční nabídky.

  Někdejší Sarkozyho poradce a krajně pravicový spisovatel Patrick Buisson byl odsouzen k dvouletému podmíněnému trestu a pokutě 150.000 eur (3,7 milionu korun). Podle AFP si na přeprodávání průzkumů Sarkozyho úřadu vydělal zhruba 1,4 milionu eur (34 milionů korun).

  Bývalá ředitelka Sarkozyho kabinetu Emmanuelle Mignonová dostala šestiměsíční podmíněný trest. Autor průzkumů veřejného mínění a konzultant Pierre Giacometti dostal šestiměsíční podmíněný trest a pokutu 70.000 eur (1,7 milionu korun).

  Bývalý Sarkozyho poradce Julien Vaulpré byl jako jediný z pětice obžalovaných zproštěn viny.

  Sarkozy v této kauze nebyl předmětem vyšetřování, soud ho ale předvolal jako svědka. Exprezident se k soudu dostavil, jak mu ukládá zákon. Odmítl ale vypovídat, na což má právo.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS