Více
  23.2 C
  Czech
  Středa, 17 srpna, 2022

  Bývalý CEO Twitteru Jack Dorsey vytváří Web5 postavený na Bitcoinu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Dorseyho TBD, dceřiná firma společnosti Block, oznámila plány na vybudování nového decentralizovaného protokolu nazvaného Web5, postaveného na Bitcoinu (BTC). O zprávě informovaly servery Decrypt a Cointelegraph.

  TBD byla spuštěna v červenci 2021 s cílem vytvořit „otevřenou platformu pro vývojáře“ zaměřenou na decentralizované finance a Bitcoin. Nyní má TBD první výstup: platformu, která slibuje novou verzi internetu, v níž budou mít uživatelé plnou kontrolu nad svými vlastními daty. O zprávě informovaly servery Decrypt a Cointelegraph.

  Web3 je závislý na rizikovém kapitálu

  „To bude pravděpodobně náš nejdůležitější příspěvek k internetu. Jsem hrdý na celý tým,“ napsal Dorsey v pátek ráno.

  Dorsey si také vystřelil z Web3, což by měla být další iterace internetu – taková, která podle svých zastánců vrátí vlastnictví dat uživatelům prostřednictvím decentralizovaných technologií, jako jsou blockchain.

  „RIP web3 VCs,“ napsal Dorsey na Twitteru.

  Dorsey v minulosti kritizoval současné modely Web3, které se spoléhají na financování VC (rizikovým kapitálem), a zdůraznil zejména společnost Andreessen Horowitz. Jeho použití „Web5“ se zdá být dalším záměrným způsobem, jak tyto obavy veřejně vyjádřit.

  Pokud jde o to, co bude Dorseyho Web5 vlastně dělat, na webových stránkách TBD se uvádí, že současné iteraci internetu stále chybí vrstva „identity“.

  „Na dnešním webu se identita a osobní údaje staly majetkem třetích stran. Web5 přináší decentralizovanou identitu a ukládání dat do vašich aplikací. Umožňuje vývojářům soustředit se na vytváření příjemných uživatelských zážitků a zároveň vrací vlastnictví dat a identity jednotlivcům,“ uvádí se na webu TBD.

  TBD uvádí, že chce vytvořit decentralizovanou webovou platformu, která tento problém vyřeší. Ta se bude skládat z „nové třídy decentralizovaných aplikací a protokolů“, uvádí se na jejích webových stránkách.

  Web5 bude pro své fungování spoléhat na bitcoinový blockchain. Dorseyho Web5 bude používat ION, což je protokol 2. vrstvy postavený na blockchainu Bitcoinu.

  A na rozdíl od aplikací Web3, které využívají sítě jako Ethereum, Web5 nebude zahrnovat vytváření a prodej nových tokenů.

  „Dovolte mi, abych to všem hned objasnil: Ne, u Web5 nejsou žádné tokeny, do kterých by se dalo investovat. Kthx,“ napsal vedoucí TBD Mike Brock.

  Dnešní představení Web5 společností TBD však všechny přimělo položit si jinou otázku: Co se stalo s Web4?

  Možná se Dorsey chce držet co nejdál od Web3.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS