Bulharsko souhlasilo s tím, že poskytne ukrajinské armádě přibližně stovku obrněných transportérů, uvedla dnes agentura AP. Jde podle ní o obrat v politice této členské země Severoatlantické aliance ohledně zasílání vojenské výzbroje Kyjevu po jmenování nové prozápadní vlády. Server Politico nicméně již dříve napsal, že Bulharsko poskytovalo prakticky od začátku ruské agrese loni v únoru Ukrajině zbraně, munici a palivo, kvůli vlivným promoskevským politikům v tehdejší bulharské vládě Kirila Petkova ale drželo dodávky v tajnosti a pomoc posílalo přes prostředníky.
Přímé dodávky zbraní Ukrajině odmítaly předchozí úřednické vlády jmenované prezidentem Rumenem Radevem. Ten je nakloněn Rusku a nedávno se vyjádřil, že za válku může Ukrajina a že dodávky zbraní válku jen prodlužují.
Bulgaria has agreed to provide the Ukrainian army with some 100 armored personnel carriers, marking a turnaround in the NATO member’s policy on sending military equipment to Kyiv. https://t.co/DimVgFAisG
— The Hill (@thehill) July 23, 2023
Vládní návrh na první dodávku těžké výzbroje od začátku ruské války proti Ukrajině schválil bulharský parlament v pátek pozdě večer poměrem 148 ku 52 hlasům.
„Toto vybavení již není pro potřeby Bulharska nezbytné, ale může poskytnout důležitou podporu Ukrajině v boji o zachování nezávislosti a územní celistvosti po neoprávněné a nevyprovokované ruské agresi,“ uvádí se v rozhodnutí parlamentu.
Obrněné transportéry BTR sovětské výroby byly v 80. letech minulého století dodány Bulharsku, tehdy spojenci Sovětského svazu ve Varšavské smlouvě. Bulharsko, které vstoupilo do NATO v roce 2004, má stále ve skladech spoustu zbraní sovětské konstrukce a četné podniky vyrábějící pro ně munici.
Ačkoliv bulharský parlament v zásadě schválil poskytnutí vojenské pomoci Ukrajině již na konci loňského roku, určení konkrétní podoby této pomoci bylo na vládě. Vzhledem k politické nestabilitě v zemi v posledních měsících předchozí úřednické kabinety tuto myšlenku odmítly. Až nová vláda, jmenovaná minulý měsíc, se rozhodla vyslat na Ukrajinu obrněné transportéry spolu s municí a náhradními díly, napsala AP.
„Musíme poskytnout obrněné transportéry Ukrajině, protože Ukrajinci nebojují jen za svoji svobodu, ale také za naši,“ prohlásil liberální poslanec Ivajlo Mirčev.
Rozhodnutí vyvolalo kritiku ze strany socialistů a promoskevských nacionalistů, kteří hlasovali proti. „Nemyslím si, že můžeme Ukrajině pomoci vojenskými rozhodnutími a posíláním vojenského vybavení, ale můžeme pomoci jako zprostředkovatelé míru, jako země, která má zvláštní vztahy s oběma stranami,“ prohlásil socialistický místopředseda parlamentu Kristian Vigenin.
Server Politico již dříve uvedl, že vláda premiéra Petkova, která působila od prosince 2021 do června 2022, na začátku války zahájené loni v únoru patřila ke klíčovým dodavatelům vojenského materiálu Ukrajině. Petkovův kabinet využíval prostředníky a posílal pomoc letecky či po zemi přes Rumunsko, Maďarsko a Polsko. „Odhadujeme, že asi třetina munice, kterou ukrajinská armáda potřebovala v rané fázi války, pocházela z Bulharska,“ řekl před časem Petkov listu Die Welt.