menu

20.1 C
Czech
Sobota 12. července 2025

Trump zavádí 30% cla na EU a Mexiko

Prezident Trump oznámil nové 30% clo na dovoz z Evropské unie a Mexika. Opatření vstoupí v platnost 1. srpna. Oznámení přichází po neúspěšných jednáních o obchodních dohodách a je součástí širšího plánu na přetvoření globálního obchodního systému podle představ Washingtonu.

Joao Pedro zařídil Chelsea postup do finále MS klubů

První start v základní sestavě Chelsea, dva góly a postup do finále. Útočník Joao Pedro prožil večer snů. V semifinále mistrovství světa klubů skolil dvěma trefami Fluminense, svůj bývalý klub, a výrazně si řekl o pevné místo v týmu.

Budoucnost českého stavebnictví: Souhrn slovem a obrazem

Trump a klaun? Je to urážka naší profese, rozzuřil se komik

Americký prezident Donald Trump je kontroverzní osobnost a kritici nejen ve Spojených státech ho často označují za klauna a jeho vládu za cirkus. To se ovšem nelíbí skutečným klaunům. Ohradil se proti tomu například Tim Cunningham, prezident představenstva organizace Clowns Without Borders (Klauni bez hranic).

V čem spočívá budoucnost českého stavebnictví? Budou příští stavby kombinované, prefabrikované nebo modulární? Jakým způsobem už tyto stavby v Česku vznikají a jak fungují v zahraničí? A co umožňuje domácí legislativa, případně co by umožňovat mohla a měla? O všem byla diskuze u kulatého stolu, kterou pořádal Svaz podnikatelů ve stavebnictví ve spolupráci s ČTK Connect.

Debaty, vysílané v přímém přenosu na YouTube se zúčastnili prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Jiří Nouza, předseda Technologické agentury ČR (TA ČR) Petr Konvalinka, zástupce ředitele Národního centra stavebnictví 4.0 (NSC 4.0) Michal Mára a pedagog a vědecký pracovník Českého vysokého učení technického – Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) Petr Kuklík. Pořad byl zároveň pozvánkou na konferenci, která se uskuteční středu 18. září na veletrhu For Arch a bude se zabývat právě kombinovanými, prefabrikovanými a modulárními stavbami.

Úvodní část obstaralo téma digitalizace stavebního řízení a dění, které se kolem této změny rozpoutalo. „Já považuji za daleko větší problém to, že tento systém nefunguje pro úřady než to, že byly potíže na straně žadatelů. Vzniká riziko právní nejistoty z toho, jak ty úřady rozhodují,“ konstatoval v této souvislosti Jiří Nouza.

Co se týče budoucnosti stavebnictví a staveb samotných, měly podle Petra Kuklíka spočívat v především v tzv. kombinovaných stavbách. „V situaci, kdy budeme používat všechny stavební materiály. Rozumí se ocel, beton, dřevo. Z každého materiálu si vezmeme to, co je mu vlastní a v čem nám může být užitečný,“ vysvětlil Petr Kuklík.

Hlavně dřevo a jeho použití se v současnosti dostává do jiné roviny, než tomu bylo dosud. „Máme špičkové (dřevěné) materiály, které se pevností blíží betonu, jako je třeba vrstvené dřevo. Když stavíme na bázi dřeva v kombinaci s betonem, můžeme rychlost výstavby zkrátit zhruba o třetinu. Ale samozřejmě nikdy nebudeme moci dělat vysoké dřevostavby jenom ze dřeva. Ten beton tam musí být,“ uvedl dále Kuklík.

Michal Mára z NSC 4.0 soudí, že se stavebnictví nachází na rozcestí. „Čeká ho nebývalá obroda. Těch důvodů je několik. Jeden je ta materiálová část, kdy začneme více používat opravdu všechny dostupné materiály. Jsme národ cihlářů a betonářů. Teď začneme používat další materiály v podobě kombinovaných staveb s využitím dřeva, nebo to budou další vrstvené materiály, případně mix těchto materiálů. Rovněž nás čeká příchod automatizace, digitalizace a robotizace,“ připomněl Michal Mára.

Jiné budou i konstrukční systémy. „Nejenom ten materiál, ale i jeho využití. Pandemie ukázala, jak se dá přizpůsobit. Třeba využití kancelářských prostor, kdy se některé takové prostory dokázaly v relativně krátké době přestavět nebo přeorientovat na bytovou výstavbu. Takový přístup bude zásadní pro investory,“ zmínil Michal Mára. „Půjde o změnu mentality,“ dodal.

Petr Konvalinka z TA ČR podtrhl, že prefabrikáty nesmíme vnímat tak, že z nich budou nové paneláky. „Budeme využívat toho, že se ve výrobnách budou vyrábět části staveb, které se budou montovat na stavbě. Ta výstavba bude potom mnohem rychlejší. Stane se tak za využití techniky, která může být ve formě robotů nebo nějakých manipulátorů a apod. Myslím, že končí období, kdy budou lidi klást cihly na cihlu a omítat stěny ručně. A to myslím, že je zcela nasnadě,“ shrnul Petr Konvalinka.

Sestřih věnovaný konkrétní budoucnosti stavebnictví a staveb v Česku můžete zhlédnou ZDE:

Rezervy stále spočívají v legislativě, která by šla ruku v ruce s dobou a neomezovala tvořivost projektantů a stavbařů.

Rubem efektivnějšího využívání stavebních materiálů a rychlejších stavebních postupů však může být výsledná cena. Levnější to určitě nebude, shodují se experti. Realitou je opak. „U kombinovaných staveb, kdy se využívá dřevo a beton, jsou náklady přibližně pět až 15 procent vyšší. Je to dáno tím, že jde o prvotní projekty a stavební trh se s nimi seznamuje,“ řekl Michal Mára s tím, že nové technologie jsou obecně dražší než ty standardní. „Zároveň platí, že se díky novým postupům dá ušetřit čas, což se promítne do úspory provozních nákladů,“ podotkl.

Jiří Nouza zdůraznil, že výsledný účet zaplatí celá společnost – v zájmu technologického pokroku a udržitelnosti staveb. „Upřímně, není pro mě argumentem, že na to budeme mít peníze z povolenek. Bavíme se o stavebnictví, které je zatížené povolenkami: platí je cihláři, oceláři, cementárny. Vybíráme peníze od nás všech. Já neříkám, že to je špatně, jen si to musíme uvědomit. Ten finální produkt prostě levnější nebude.“

Petr Konvalinka doporučuje kompenzaci v podobě důrazu na snižování už zmíněných provozních nákladů. „To je efekt, ke kterému máme směřovat. A současně je nutné poprat se s některými věcmi, se kterými se naše ekonomika a stát vypořádávají docela dobře. Před několika lety, když někdo mluvil o fotovoltaické elektrárně na střeše rodinného domu, tak tam byl problém v tom, že přenosová soustava na to nebyla připravená. Dneska už takových instalací jsou tisíce. To jsou výzvy pro stát, politiky a inženýry. Česká legislativa na základě (evropské) směrnice o energetické náročnosti by měla být hotová do konce roku 2026,“ nastínil šéf TA ČR.

O schopnosti stavební branže připravit se na změny Jiří Nouza nepochybuje. „Jsem skoro na sto procent přesvědčen, že ti, kteří to budou projektovat, nebo ti, kteří to budou stavět, se s těmi technologickými požadavky vyrovnají. Budou po vědecko-technické základně chtít, aby jim nabídla řešení. Myslím, že ta řešení existují, a je to jen o tom, aby se to přeneslo z laboratoře do praxe.“

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Tichá pocta a velké emoce. Vary vzdaly hold Bartoškovi

Letos šlo na karlovarském festivalu o víc než jen filmy. Vzpomínky na Jiřího Bartošku byly všudypřítomné, ale festival se rozhodl jít cestou oslavy, ne smutku. A podle atmosféry i reakcí návštěvníků to vyšlo.

Trump zavádí 30% cla na EU a Mexiko

Prezident Trump oznámil nové 30% clo na dovoz z Evropské unie a Mexika. Opatření vstoupí v platnost 1. srpna. Oznámení přichází po neúspěšných jednáních o obchodních dohodách a je součástí širšího plánu na přetvoření globálního obchodního systému podle představ Washingtonu.

Po nočních ruských útocích na Ukrajině jsou nejméně čtyři mrtví a 23 zraněných

Rusko v noci na dnešek opět zaútočilo na Ukrajinu drony a raketami, které zasáhly zejména západ země. O život přišly nejméně čtyři lidé. Dva lidé zemřeli a dalších 14 utrpělo zranění ve městě Černivci na hranicích s Rumunskem. Devět raněných hlásí také Lvovská oblast. Při raketovém útoku v Dněpropetrovské oblasti zemřeli dnes ráno dva lidé, uvedl místní gubernátor. Škody na budovách hlásí města Lvov, Luck a Charkov a další regiony. Uvedl to na sociální sítí X ministr zahraničí Andrij Sybiha a zopakoval výzvu k přísnějším sankcím vůči Moskvě. Prezident Volodymyr Zelenskyj upřesnil, že Rusko vyslalo na Ukrajinu v noci 597 dronů a 26 raket.

Před pádem letadla Air India byl vypnutý přívod paliva, vyplývá z vyšetřování

U letadla společnosti Air India, při jehož nehodě na západě Indie minulý měsíc zahynulo 260 lidí, se krátce po vzletu téměř současně přepnuly přepínače přívodu paliva do motorů z polohy provoz do polohy vypnuto, takže motory přišly o palivo. Vyplývá to z předběžné zprávy o havárii letadla, kterou zveřejnil indický úřad pro vyšetřování leteckých nehod.

Kurdští bojovníci v Iráku pálí zbraně. Symbolicky tak zahájili odzbrojování

Samopaly mizely v rozžhaveném kotli, plameny šlehaly k nebi. Právě tak vypadal symbolický první krok k ukončení čtyř dekád trvajícího konfliktu mezi Tureckem a zakázanou kurdskou organizací PKK. Třicítka ozbrojenců, muži i ženy, během páteční ceremonie v severním Iráku symbolicky složila zbraně. Tím odstartovala proces, na který se dlouho čekalo.

Soudkyně nařídila zastavení plošného zadržování migrantů v části Kalifornie

Americká federální soudkyně v noci na dnešek nařídila administrativě prezidenta Donalda Trumpa, aby zastavila plošné zadržování a zatýkání přistěhovalců v sedmi kalifornských okresech, včetně Los Angeles. Informovala o tom agentura AP. Soudkyně Maame E. Frimpong vydala také samostatné nařízení, kterým federální vládě zakázala omezovat přístup advokátů do losangeleského imigračního detenčního zařízení.
Reklama

DOPORUČUJEME

Bybit EU – budování důvěry v regulovanou evropskou kryptobudoucnost

Vídeň (Rakousko) 12. července 2025 (PROTEXT/PRNewswire) - Dnešní tisková konference přináší oficiální představení společnosti Bybit EU rakouským a evropským médiím. Se svým sídlem v...

V Pekingu se konal 12. světový kongres o vysokorychlostní železnici

Peking 11. července 2025 (PROTEXT/PRNewswire) - Současně proběhl veletrh MODERN RAILWAYS (MODERNÍ ŽELEZNICE) 2025Zpráva deníku China Daily:Podle zprávy čínské státní železnice China State Railway...

Hisense přináší atmosféru stadionu FIFA 2025™ do každé domácnosti díky projektorům PX3-PRO a C2 Ultra

Čching-tao (Čína) 11. července 2025 (PROTEXT/PRNewswire) - Přední světová značka spotřební elektroniky a domácích spotřebičů Hisense přináší fotbalovým fanouškům revoluci v domácím sledování Mistrovství...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Tichá pocta a velké emoce. Vary vzdaly hold Bartoškovi

Letos šlo na karlovarském festivalu o víc než jen filmy. Vzpomínky na Jiřího Bartošku byly všudypřítomné, ale festival se rozhodl jít cestou oslavy, ne smutku. A podle atmosféry i reakcí návštěvníků to vyšlo.

Trump zavádí 30% cla na EU a Mexiko

Prezident Trump oznámil nové 30% clo na dovoz z Evropské unie a Mexika. Opatření vstoupí v platnost 1. srpna. Oznámení přichází po neúspěšných jednáních o obchodních dohodách a je součástí širšího plánu na přetvoření globálního obchodního systému podle představ Washingtonu.

Po nočních ruských útocích na Ukrajině jsou nejméně čtyři mrtví a 23 zraněných

Rusko v noci na dnešek opět zaútočilo na Ukrajinu drony a raketami, které zasáhly zejména západ země. O život přišly nejméně čtyři lidé. Dva lidé zemřeli a dalších 14 utrpělo zranění ve městě Černivci na hranicích s Rumunskem. Devět raněných hlásí také Lvovská oblast. Při raketovém útoku v Dněpropetrovské oblasti zemřeli dnes ráno dva lidé, uvedl místní gubernátor. Škody na budovách hlásí města Lvov, Luck a Charkov a další regiony. Uvedl to na sociální sítí X ministr zahraničí Andrij Sybiha a zopakoval výzvu k přísnějším sankcím vůči Moskvě. Prezident Volodymyr Zelenskyj upřesnil, že Rusko vyslalo na Ukrajinu v noci 597 dronů a 26 raket.

Před pádem letadla Air India byl vypnutý přívod paliva, vyplývá z vyšetřování

U letadla společnosti Air India, při jehož nehodě na západě Indie minulý měsíc zahynulo 260 lidí, se krátce po vzletu téměř současně přepnuly přepínače přívodu paliva do motorů z polohy provoz do polohy vypnuto, takže motory přišly o palivo. Vyplývá to z předběžné zprávy o havárii letadla, kterou zveřejnil indický úřad pro vyšetřování leteckých nehod.

Kurdští bojovníci v Iráku pálí zbraně. Symbolicky tak zahájili odzbrojování

Samopaly mizely v rozžhaveném kotli, plameny šlehaly k nebi. Právě tak vypadal symbolický první krok k ukončení čtyř dekád trvajícího konfliktu mezi Tureckem a zakázanou kurdskou organizací PKK. Třicítka ozbrojenců, muži i ženy, během páteční ceremonie v severním Iráku symbolicky složila zbraně. Tím odstartovala proces, na který se dlouho čekalo.

Soudkyně nařídila zastavení plošného zadržování migrantů v části Kalifornie

Americká federální soudkyně v noci na dnešek nařídila administrativě prezidenta Donalda Trumpa, aby zastavila plošné zadržování a zatýkání přistěhovalců v sedmi kalifornských okresech, včetně Los Angeles. Informovala o tom agentura AP. Soudkyně Maame E. Frimpong vydala také samostatné nařízení, kterým federální vládě zakázala omezovat přístup advokátů do losangeleského imigračního detenčního zařízení.

Lavrov přistál v Severní Koreji, zahájil plánovanou třídenní návštěvu

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přistál ve Wonsanu v Severní Koreji. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na státní agenturu KCNA. Šéf ruské diplomacie tak zahájil plánovanou třídenní návštěvu země, která je blízkým spojencem Moskvy. Pchjongjang aktivně podporuje válku proti Ukrajině - poskytl nejen množství munice, raket a dalších zbraní, ale i tisíce severokorejských vojáků. Ti se zapojili do bojů proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti.

Turecké moře znovu dusí sliz. Pod hladinou umírá život

Lepivá hrozba je zpět. Moře u Istanbulu znovu pokrývá sliz, který dusí vše živé. Přestože plány na záchranu existují, výsledky jsou mizivé. Marmarské moře se mění v tichou ekologickou katastrofu.

Soud zrušil dohodu o vině a trestu pro mozek útoků z 11. září

Federální odvolací soud ve Washingtonu zablokoval dohodu, která měla ukončit roky trvající právní bitvu o trest pro hlavní postavy teroristických útoků z 11. září. Rozhodnutí se týká i Khalida Sheikha Mohammeda, označovaného za architekta atentátů.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás