menu

20.8 C
Czech
Sobota 22. června 2024

Gordon Ramsay přežil vážnou nehodu na kole: „Mám štěstí, že jsem naživu“

Slavný šéfkuchař Gordon Ramsay prozradil, že se stal účastníkem vážné nehody na kole, a prohlásil, že má "štěstí, že je naživu". Sedmapadesátiletý šéfkuchař, který je otcem šesti dětí, se o otřesný zážitek podělil se svými sledujícími na TikToku v rámci Dne otců.

ANALÝZA: Rusové u Charkova dosáhli maximálně tak strategického selhání

Rusko minulý měsíc na Ukrajině otevřelo novou frontu v Charkovské oblasti a obránce čekala velká výzva. I když útok ruských jednotek stále probíhá, experti již nyní mluví o strategickém selhání a nevyužité příležitosti. Cíle ofenzivních operací přitom ruský prezident Vladimir Putin nedosáhl. Právě naopak.

Brno hostí největší středoevropské setkání odborníků na chytrá města a pokročilá řešení

Sledujte nás na sítích

Od 4. do 6. června se na brněnském výstavišti uskuteční URBIS The Smart Cities Meetup. Akce je složena z konferenční a výstavní části a je určena především zástupcům samospráv. Jejím cílem je zprostředkovat návštěvníkům nejnovější poznatky z oblasti Smart Cities a pomoci samosprávám se zaváděním inovací, sdílením dobré praxe a propojením s aktéry v inovačním ekosystému.

Reklama

URBIS aktivně podporují Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo životního prostředí ČR, Ministerstvo dopravy ČR, Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR, Jihomoravský kraj, statutární město Brno a desítky dalších profesních sdružení a institucí.

„Mám radost, že díky podpoře partnerů se podařilo připravit letošní veletrh URBIS na velice vysoké úrovni za účasti předních tváří české Smart City scény i uznávaných zahraničních hostů. Věřím, že se akce stane klíčovou událostí se zaměřením na chytrá města a bude vynikající příležitostí pro sdílení know-how, inspiraci a budování nových partnerství, která přispějí k udržitelnému rozvoji našich měst,“ uvedl Jan Kubata, generální ředitel společnosti Veletrhy Brno.

„Brno i celý Jihomoravský kraj mají dlouhodobou strategii podpory podnikání a inovací. Díky tomu zde vznikla a rozvinula se silná inovační komunita. Jsme místem, kde se daří high-tech oborům, od elektronové mikroskopie, v níž je Brno světovým lídrem, až k IT a kyberbezpečnosti. Tato fakta se úročí i v různých oceněních. Nejčerstvěji jsme teď v analýze Město pro byznys obsadili zlatou příčku, jako první region v Česku jsme pro letošní rok získali prestižní titul European Entrepreneurial Region 2024. Je tak zcela na místě, že se veletrh orientující se na oblast inovací a smart přístupů odehrává právě tady a s naší dlouhodobou podporou,“ dodala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Přes 100 špičkových řečníků z Česka i zahraničí

Reklama

Nová koncepce URBIS klade speciální důraz na konferenční část. Hlavní část programu věnovaná seznámení s klíčovými trendy a výzvami souvisejícími s rozvojem sídel se odehraje v Rotundě pavilonu A. Kromě českých odborníků budou předávat svoje know-how vystupující z Rakouska, Finska, Německa, Portugalska, Norska nebo Slovenska.

„Spolupráce s odborníky napříč evropskými státy je pro inovace v oblasti dopravních řešení nebo zelené energetiky naprosto nezbytná. Příklady dobré praxe sbírá i Jihomoravský kraj v rámci mezinárodních platforem – třeba projektu Strategic foresight, který má pomoct s analýzou a plánováním udržitelného rozvoje kraje, mj. i s ohledem na klimatické změny. Tahle výměna know-how je k nezaplacení,“ dodává náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jan Zámečník, pověřený oblastí regionálního rozvoje.

Tematicky je konference rozdělena do tří oblastí – energie a klima, efektivní veřejná správa a mobilita budoucnosti. Keynote řečníci ke každé z oblastí promluví v Rotundě první den dopoledne, mezi nimi ministr životního prostředí ČR Petr Hladík, ministr dopravy ČR Martin Kupka, náměstek ministra pro místní rozvoj Radim Sršeň a náměstkyně ministra pro evropské záležitosti Pavlína Žáková. Druhý den bude program pokračovat vystoupeními zaměřenými na energetiku a spolupráci mezi aktéry a třetí den se soustředí na oblast mobility.

V hale A1 a sálu Morava jsou pak umístěna další tři menší auditoria. V nich bude dán prostor hlubšímu vhledu do dílčích témat s důrazem na praktické zkušenosti a také představení řešení vystavovatelů. Celkově je v konferenčním programu URBIS zařazeno zhruba šest desítek programových bloků, což vytváří největší koncentraci, jaká kdy byla v Česku k vidění.

Z celkového třídenního programu vybíráme:

Komunitní energetika a adaptace na klimatickou změnu

Zajištění šetrné energie je mimořádně důležité téma. URBIS k němu přispěje otevřením tématu komunitní energetiky, tj. sdílení lokálně vyrobené elektřiny. Tomuto tématu je věnován blok „Na cestě mezi komunitní a komunální energetikou“ (středa od 14:00), na který navazuje blok věnovaný energetickému managementu. Již první den (úterý od 12:30) bude otevřeno téma energeticky plusových čtvrtí a projektů na úrovni města, čtvrti či obce, které hlouběji prozkoumá odborný seminář projektu SPARCS v režii UCEEB ČVUT (středa od 9:30). Řešení klimatické změny bude věnována pozornost ve středeční dopoledne. Obsahem bloku „Společný cíl: klimatická neutralita“ (11:00) bude jednak seznámení s iniciativami a podpůrnými nástroji EU v této oblasti a dále sdílení zkušeností z Norska, Finska i Česka se zapojováním občanů a aktérů do klimatické adaptace měst.

Inovace ve veřejné správě a spolupráce aktérů

V Rotundě se na důležité ingredience úspěchu zaměří účastníci bloku „Inovační management není raketová věda“ (úterý 16:00), tento blok bude završen ojedinělým příběhem přeměny malého portugalského města Fundão v inovačního lídra. Velmi prakticky bude zaměřený také program věnovaný evropské a regionální spolupráci (středa 9:15), který mj. na příkladu pětitisícové Bystřice ukáže, jak může malé odvážné české město těžit z účasti v evropských projektech. Téma participace (středa 12:15), věnované aktivnímu zapojování občanů do rozvoje území, je kromě samospráv vysoce relevantní také pro developery, představitele byznysu a technologických firem. Ve vedlejší programové lince se návštěvníci mohou seznámit s pokročilými participačnímu nástroji pro územní plánovaní (středa 13:00). Lákadlem je závěrečný blok hlavního programu (čtvrtek 13:00), v němž se návštěvníci dozvědí o živých laboratořích i o tom, jak mohou vyhrát financování pro svůj pilotní projekt.

Doprava bez vlastního auta, pokročilé dopravní technologie

Řešení pro mobilitu prezentovaná a diskutovaná na URBISu budou zaměřena především na udržitelnost. To se odráží hned v bloku „Když vlastní auto přestává být nutností“, který bude zahájen v úterý v 14:15 v Rotundě a zaměří se na sdílené formy dopravy a tzv. intermodalitu. Realizaci těchto konceptů může výrazně napomoct i osvojení si pokročilých dopravních technologií samosprávami (čtvrtek 9:15). Program se ale podívá i na to, že mobilita není jen o dopravě a že jiným uvažováním můžeme vytvořit daleko příjemnější města, která budou upřednostňovat zájmy lidí nad zájmy dopravních prostředků (čtvrtek 11:05).

Rekonstrukce Ukrajiny

Díky aktivitě Contact Ukraine pod křídly ministerstva průmyslu a obchodu přijede na URBIS načerpat know-how také padesátka zástupců měst a institucí z Ukrajiny a Moldavska, které dále doplní zástupci zemí západního Balkánu. Auditorium v pavilonu A1 se bude každý den věnovat některému aspektu rekonstrukce Ukrajiny, konkrétně zejména možnostem využití obnovitelné energie, zavedení principů cirkulární ekonomiky a adaptace na klimatickou změnu.

Inovativní technologie pro obce a města

Na veletrhu URBIS se prezentuje 80 vystavovatelů. Pořadatelé připravili zvýhodněné podmínky pro start-up firmy v oblasti Smart City, na výstavišti je díky tomu množství zajímavých a inovativních řešení. Mezi nimi nebudou chybět interaktivní ukázky venkovní učebny Archimedes, elektrokol s nákladním vozíkem nebo autonomních vozidel.

Na veletrhu URBIS se představí také brněnské městské společnosti s řešeními, které prakticky zlepšují život občanům Brna. Jedním z těchto řešení jsou například inteligentní dopravní systémy, které budou prezentovat Brněnské komunikace a Dopravní podnik města Brna. SAKO Brno představí energetické využití odpadu, Teplárny Brno pak rozvoj infrastruktury pro elektromobilitu v Brně. Z ostatních vystavovatelů lze uvést například Citymind nebo Gamax, kteří nabízejí produkty pro města a obce založené na umělé inteligenci, dále uvidí návštěvníci několik vystavovatelů s pokročilými řešeními pro carsharing. Vystavena budou také digitální řešení pro správu města, inovační produkty z oblasti energetiky nebo odpadového hospodářství.

URBIS je umístěn v Rotundě pavilonu A, v hale A1 a v několika dalších sálech brněnského výstaviště. Výstaviště je otevřeno denně od 9:00 do 18:00, zástupci samospráv a dalších subjektů spojených s provozem měst a obcí mají po registraci vstup zdarma. Ten je k dispozici rovněž pro držitele partnerských promo kódů.

Více informací na

www.urbismeetup.cz

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rusko v noci opět ostřelovalo na Ukrajině energetickou infrastrukturu

Ruské raketové útoky ve třech ukrajinských regionech v noci na dnešek poškodily energetickou infrastrukturu a zranily nejméně dva zaměstnance jedné z elektráren. Podle ruské verze serveru BBC o tom informovalo ukrajinské ministerstvo energetiky.

Kevin Costner oficiálně opouští seriál Yellowstone

Hollywoodský veterán Kevin Costner potvrdil, že se nevrátí do páté série populárního televizního dramatu Yellowstone. Herec, známý svými rolemi v kultovních filmech jako Hřiště snů nebo Tanec s vlky, to oznámil prostřednictvím videa na Instagramu.

Červený kříž hlásí 22 mrtvých při ostřelování Gazy, Izrael účast popírá

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) oznámil, že při ostřelování, které poškodilo jeho kancelář v Gaze, zahynulo 22 lidí. Kancelář je v současnosti obklopena stovkami vysídlených Palestinců žijících ve stanech. Ministerstvo zdravotnictví na území ovládaném Hamásem uvedlo vyšší počet obětí, a to 25 mrtvých a 50 zraněných, přičemž útok připsalo Izraeli.

Šéf SoftBank předpovídá příchod umělé superinteligence za 10 let

Umělá superinteligence (ASI) přijde za deset let, prohlásil během dnešního vystoupení generální ředitel japonské banky SoftBank Masajoši Son, jenž vystoupil na veřejnosti po dlouhé době. Během emotivního projevu zpochybnil svůj odkaz a smysl života.

Povodně v čínské provincii Kuang-tung si vyžádaly nejméně 47 mrtvých

Nejméně 47 mrtvých si podle nové bilance vyžádaly povodně a sesuvy půdy, které postihly několik oblastí jižní Číny včetně provincie Kuang-tung, informovala dnes agentura AP. Meteorologové vydali varování před přívalovými srážkami a povodněmi v dalších částech země.
Reklama

DOPORUČUJEME

Prohlášení společnosti Kaspersky k rozhodnutí ministerstva obchodu USA

Praha 21. června 2024 (PROTEXT) - Společnost Kaspersky si je vědoma rozhodnutí ministerstva obchodu USA zakázat používání softwaru Kaspersky ve Spojených státech. Toto rozhodnutí...

Hisense stále dominuje světovému trhu s televizory, na špičce je v řadě zemí

Čching-tao (Čína) 21. června 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - Globální značka domácích spotřebičů a spotřební elektroniky Hisense slaví osm let nepřetržitých úspěchů v žebříčku nejvýznamnějších čínských...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Rusko v noci opět ostřelovalo na Ukrajině energetickou infrastrukturu

Ruské raketové útoky ve třech ukrajinských regionech v noci na dnešek poškodily energetickou infrastrukturu a zranily nejméně dva zaměstnance jedné z elektráren. Podle ruské verze serveru BBC o tom informovalo ukrajinské ministerstvo energetiky.

Kevin Costner oficiálně opouští seriál Yellowstone

Hollywoodský veterán Kevin Costner potvrdil, že se nevrátí do páté série populárního televizního dramatu Yellowstone. Herec, známý svými rolemi v kultovních filmech jako Hřiště snů nebo Tanec s vlky, to oznámil prostřednictvím videa na Instagramu.

Červený kříž hlásí 22 mrtvých při ostřelování Gazy, Izrael účast popírá

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) oznámil, že při ostřelování, které poškodilo jeho kancelář v Gaze, zahynulo 22 lidí. Kancelář je v současnosti obklopena stovkami vysídlených Palestinců žijících ve stanech. Ministerstvo zdravotnictví na území ovládaném Hamásem uvedlo vyšší počet obětí, a to 25 mrtvých a 50 zraněných, přičemž útok připsalo Izraeli.

Šéf SoftBank předpovídá příchod umělé superinteligence za 10 let

Umělá superinteligence (ASI) přijde za deset let, prohlásil během dnešního vystoupení generální ředitel japonské banky SoftBank Masajoši Son, jenž vystoupil na veřejnosti po dlouhé době. Během emotivního projevu zpochybnil svůj odkaz a smysl života.

Povodně v čínské provincii Kuang-tung si vyžádaly nejméně 47 mrtvých

Nejméně 47 mrtvých si podle nové bilance vyžádaly povodně a sesuvy půdy, které postihly několik oblastí jižní Číny včetně provincie Kuang-tung, informovala dnes agentura AP. Meteorologové vydali varování před přívalovými srážkami a povodněmi v dalších částech země.

Členské státy schválily vyjednávací rámce pro přístupové rozhovory s Ukrajinou

Členské státy EU dnes formálně schválily vyjednávací rámce pro věcné zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem. Informovalo o tom na sociální síti X české zastoupení při EU. Rozhodnutí přijali na svém jednání v Lucemburku unijní ministři financí. Mezivládní konference s oběma zeměmi se uskuteční příští úterý v Lucemburku.

Arménie uznala Palestinu, což vyvolalo diplomatické napětí s Izraelem a posílilo vztahy s Íránem

Nedávné rozhodnutí Arménie uznat Palestinu jako stát vyvolalo diplomatický spor s Izraelem a vedlo k předvolání arménského velvyslance k "přísnému pokárání". Tento odvážný krok Arménie odráží její dlouhodobou podporu dvoustátního řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Uznání přichází uprostřed katastrofální humanitární krize v Gaze a probíhajícího vojenského konfliktu, přičemž Arménie zdůrazňuje důležitost nalezení mírového řešení.
Reklama
Reklama