Více
  1.4 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Britský úřad nařídil společnosti Meta prodat platformu Giphy

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) nařídil mateřské společnosti Facebooku, Meta Platforms, aby prodala platformu pro tvorbu a sdílení krátkých animovaných obrázků Giphy. To dle něj zabrání gigantovi sociálních sítí posílit svou moc. Informuje o tom The Guardian a BBC.

  Americkou online databázi Giphy, jež uživatelům zprostředkovává tzv. gify, odkoupil Facebook v půlce května loňského roku. V té době společnost dle BBC uvedla, že 50 % provozu databáze pochází právě z platforem Facebooku. Za akvizici tehdy zaplatila 400 milionů dolarů.

  To se ale nelíbilo britskému antimonopolnímu úřadu CMA. V loňském roce proto zahájil vyšetřování převzetí a posléze vydal nařízení, aby Facebook prozatím podnikání platformy Giphy oddělil. Úřad se totiž obával narušení hospodářské soutěže.

  V srpnu CMA předběžně rozhodl, že prodej je jediným způsobem, jak tyto obavy vyřešit. Dle úřadu to zabrání Facebooku „zvýšit svou významnou moc mezi sociálními médii,“ dodává The Guardian.

  Úřad uvádí, že společnost Meta by mohla přerušit a kontrolovat přístup konkurenčních firem. Tato databáze gifů totiž slouží také pro TikTok, Twitter či Snapchat. Popřípadně by od nich mohla požadovat více uživatelských údajů.

  Tím, že požadujeme, aby Facebook prodal Giphy, chráníme miliony uživatelů sociálních médií a podporujeme hospodářskou soutěž a inovace v oblasti digitální reklamy,“ uvedl pro The Guardian Stuart McIntosh, předseda nezávislé vyšetřovací skupiny.

  McIntosh dodává, že pokud by nedošlo k nějakému opatření, Facebook by mohl ještě více zvýšit svou významnou tržní sílu v oblasti sociálních médií.

  Po konzultaci se zainteresovanými podniky a organizacemi – a posouzení alternativních řešení předložených Facebookem – CMA dospěla k závěru, že její obavy z narušení hospodářské soutěže lze řešit pouze prodejem Giphy v plném rozsahu schválenému kupci,“ uvedl dle BBC CMA.

  Peter Broadhurst z advokátní kanceláře Crowell & Moring, jenž hovořil s BBC, uvedl, že je to vůbec poprvé, co CMA zablokoval velkou transakci v oblasti digitálních technologií.

  Mělo by to sloužit jako varování pro každou společnost, která si myslí, že stojí nad zákonem,“ řekl pak v říjnu Joel Bamford z CMA.

  Meta s tím nesouhlasí

  Společnost Meta pro BBC News uvedla, že s tímto rozhodnutím nesouhlasí. „Rozhodnutí přezkoumáváme a zvažujeme všechny možnosti, včetně odvolání,“ uveld mluvčí.

  Ten dále dodal, že by společnosti produkt Giphy pro miliony lidí, podniků, vývojářů a partnerů ve Velké Británii a po celém světě vylepšily a poskytly jim více možností.

  Dle právníků se vzhledem k tomu, že platforma Giphy ve Spojeném království vůbec nepodniká, CMA dopouští extrateritoriálního přesahu a vysílá začínajícím podnikatelům vzkaz, aby nevytvářely nové společnosti, protože je nebudou moci prodat.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Společnost Tesla oznámila rekordní zisky

  Společnost Tesla oznámila rekordní zisky. Varuje však před narušením dodavatelských řetězců

  Podle šéfa společnosti Tesla Elona Muska vzroste letos její prodej elektrických aut o více než 50 procent. Uvedl to poté, co investorům oznámil rekordní zisky za rok 2021. Upozornil však rovněž na narušení dodavatelských řetězců a nedostatek čipů, které budou ztěžovat produkci i v letošním roce.
  Podle Mezinárodního měnového fondu je globální ekonomika slabší, než očekával

  MMF upravil předpověď pro zotavení světové ekonomiky. Obnovuje se pomaleji, než očekával

  Svoji předpověď pro vývoj ekonomiky v letošním roce změnil Mezinárodní měnový fond především kvůli její pomalejší obnově ve Spojených státech amerických a Číně. Podle v úterý vydaných odhadů je globální ekonomika slabší, než se očekávalo. Odhadovaný růst poklesl z 5,9 procenta na 4,4.
  Společnost Unilever zruší po celém světě na 1500 pracovních míst

  Společnost Unilever kvůli organizačním změnám zruší 1500 pracovních míst

  Kvůli zlepšení své výkonnosti se společnost Unilever rozhodla zjednodušit svou organizační strukturu. V úterý proto oznámila redukci pracovních míst o 20 procent, tedy asi 1500 pozic. Důvodem změn je především rostoucí tlak od akcionářů na vytvoření efektivnějšího business modelu.
  USA zruší lety čínských společností v reakci na tvrdá pravidla Pekingu

  Americké ministerstvo dopravy zruší 44 letů čínských společností. Oplácí tak „neférová“ pravidla

  Spor mezi Spojenými státy americkými a Čínou vyostřilo rozhodnutí amerického ministerstva dopravy zrušit přes 40 letů čínských leteckých společností. Podle pátečního oznámení se jedná o "odplatu" za zrušení stejného počtu amerických letů směrujících do Číny.
  Počet nových uživatelů Netflix

  Nárůst nových uživatelů Netflixu loni zpomalil. Společnost čelí silnější konkurenci

  Streamovací službu Netflix začalo v loňském roce nově sledovat na 18,2 milionu lidí. Je to však o polovinu menší nárůst než v roce 2020, kdy vypukla světová pandemie. Kvůli oznámení ve čtvrtek klesly akcie společnosti o 20 %. Růst nových uživatelů je pomalejší vinou stávající pandemie, ale také silnější konkurence. Uvedl to server BBC a Al Jazeera.
  ocel hliník clo

  Spojené státy americké a Velká Británie začaly vyjednávat o clech na ocel a hliník

  Američtí a britští zástupci se setkali, aby zahájili vyjednávání o dlouholetém obchodním sporu. Jeho výsledkem by mělo být snížení, nebo zrušení cel uvalených na export britské oceli a hliníku. Ve svém volebním období je zavedl americký ex-prezident Donald Trump.
  Reklama
  Reklama
  Reklama