ZprávyBritská loď, na kterou zaútočili Hútíové, se potopila u jemenského pobřeží. Hrozí...

Britská loď, na kterou zaútočili Hútíové, se potopila u jemenského pobřeží. Hrozí ekologická katastrofa

Dva týdny poté, co na ni v Adenském zálivu zaútočili Hútíové, se potopila nákladní loď registrovaná ve Velké Británii. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.

Jemenská vláda uvedla, že loď Rubymar byla několik dní před potopením unášena proudem a nabírala vodu.

Jedná se o první loď potopenou povstalci podporovanými Íránem v Jemenu od doby, kdy se začali zaměřovat na plavidla v Rudém moři.

Loď údajně převážela hnojiva a podle odborníků hrozí jejím potopením „ekologická katastrofa“. Americká armáda již dříve uvedla, že útok nákladní loď značně poškodil a způsobil 29 kilometrů dlouhou ropnou skvrnu.

Loď Rubymar se nacházela v Adenském zálivu poblíž průlivu Bab al-Mandab, když ji zasáhly dvě rakety vypálené jemenskými povstalci z hnutí Houthi. Před deseti dny britská vláda uvedla, že plavidlo nabírá vodu a všech 24 členů jeho posádky bylo zachráněno.

Dopady na mořské ekosystémy

BBC získala 21. února snímek lodi, na němž bylo vidět, že je ponořená na zádi. Stále se však držela na hladině. Majitelé plavidla tehdy uvedli, že je vlečeno do nedalekého Džibutska, ale že se ještě může potopit. Nemohla to však potvrdit vzhledem k tomu, že na palubě nikdo nebyl.

Plavidlo plulo pod vlajkou Belize a provozovala ho libanonská firma. Předpokládá se, že převážela náklad hnojiva dusičnanu amonného.

Předseda mezinárodně uznané jemenské vlády Ahmed Awad bin Mubarak označil potopení lodi za „bezprecedentní ekologickou katastrofu“.

„Je to nová tragédie pro naši zemi a náš lid. Každý den platíme cenu za dobrodružství hútijských milicí …“

Mezinárodně uznávaná vláda sídlí v Adenu, zatímco Hútíové od války, která začala v roce 2014, získali kontrolu nad severem a dalšími velkými centry.

Organizace Greenpeace uvedla, že únik dusičnanu amonného by mohl mít „významné dopady na mořské ekosystémy“.

Touto cestou prochází 12 procent světového námořního obchodu

Hútíovští povstalci od listopadu podnikají v Rudém moři a Adenském zálivu útoky na lodě spojené s Izraelem a tvrdí, že jejich akce jsou na podporu Palestinců v Gaze.

Útoky na obchodní plavidla přiměly mnoho lodních společností, aby přestaly využívat tuto vodní cestu, kterou prochází přibližně 12 procent světového námořního obchodu. Situace je donutila přesměrovat plavidla na delší a dražší trasu kolem jižní Afriky, uvádí agentura Reuters.

Navzdory více než měsíc trvajícím leteckým úderům námořní koalice pod vedením USA proti húthijským cílům jsou povstalci stále schopni provádět významné útoky. Trvají na tom, že budou pokračovat, dokud Izrael nezastaví svou vojenskou kampaň proti Hamásu v pásmu Gazy.

Doporučujeme

Zelenskyj požádal Trumpa o další rakety na protivzdušnou obranu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v dopise svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi a Kongresu Spojených států naléhavě požádal o dodání dalších raket Patriot na protivzdušnou obranu. Ukrajina jich má kritický nedostatek v situaci, kdy Rusko zesílilo útoky na Kyjev a dalšími údery hrozí. O dopise dnes informovaly tiskové agentury AFP a Reuters. Ukrajina se pátým rokem brání ruské vojenské invazi.

KOMENTÁŘ: Muskova SpaceX míří na burzu. Miliardář mezitím odkryl plán na sloučení s Teslou

Vesmírná společnost SpaceX dostala zelenou pro vstup na burzu, její akcie se začnou veřejně obchodovat už v polovině června. V top 10 nejhodnotnějších amerických akciových společností tak bude mít zřejmě Elon Musk hned dva zástupce. Jeho plán na podmanění burzovního světa tím ale nekončí.

Izrael v Pásmu Gazy zabil šéfa ozbrojeného křídla Hamásu, potvrdilo hnutí

Izraelská armáda dnes uvedla, že při útoku v Pásmu Gazy zabila nového velitele ozbrojeného křídla palestinské teroristické organizace Hamás Muhammada Údu. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Jeho smrt dnes potvrdil také Hamás. Úda byl do funkce jmenován teprve před týdnem, kdy nahradil svého předchůdce Izzadína Haddáda. Toho izraelská armáda zabila v polovině května.

USA čeká neobvykle dlouhé léto. Klimatologové mluví o anomálii

I když léto v USA nebude nekonečné, bude zdánlivě nejdelší, jaké do roku 2037 uvidíme. Newyorský meteorolog John Davitt hovoří o meteorologické zvláštnosti. Svátek Memorial Day ve Spojených státech signalizuje začátek léta a svátek Labor Day jeho konec. Letos však prvně zmíněný svátek připadl na co nejdřívější termín a druhý na co nejpozdější. Zatímco loni trvalo americké léto mezi těmito svátky 99 dní, letos to bude 106 dní.

Hladina moří stoupá stále rychleji

Hladina světových moří roste a tempo se v posledních desetiletích výrazně zrychlilo. Hlavní roli hraje oteplování oceánů, které se rozpínají, a také tající ledovce a ledové štíty. Nová zjištění zároveň pomohla vysvětlit rozpor, který vědcům dlouho komplikoval přesnější výpočty.

Konec švýcarské dominance? Bohatí přesouvají miliony do Hongkongu

Hongkong předběhl Švýcarsko jakožto největší globální centrum pro správu zahraničního majetku. Za důvod označilo hlavně příliv bohatých klientů z Číny. Je nepravděpodobné, že se tento trend zvrátí. Centra v Asii totiž rostou rychleji než bezpečný evropský přístav, jakým je Švýcarsko.

Pravděpodobnost války s USA je nízká, ale jsme připraveni, uvedly íránské gardy

Je nepravděpodobné, že by se během diplomatických jednání mezi Spojenými státy a Íránem válka obnovila, uvedly dnes podle agentury Tasním íránské revoluční gardy. Zdůraznily však, že jsou připraveny čelit novému útoku. Příměří mezi USA a Íránem platí od 8. dubna a Washington a Teherán od té doby prostřednictvím Pákistánu neúspěšně jednají o mírové dohodě.

Kanada bude dodávat plyn do Německa

Kanada se dohodla na vývozu zkapalněného zemního plynu do Německa. Dodávky mají mířit z plánovaného terminálu na tichomořském pobřeží Britské Kolumbie. Pro Ottawu jde o další krok ve snaze snížit obchodní závislost na Spojených státech.

Rusko hlásí útoky raket z Ukrajiny, hovoří o dvou zraněných

Ukrajina v noci na dnešek vyslala rakety na město Taganrog v Rostovské oblasti a na krymský Sevastopol, uvedly místní úřady, podle nichž Ukrajinci útočili i střelami s plochou dráhou letu Storm Shadow s doletem až 500 kilometrů. Ukrajinské drony v noci útočily na přístav Tuapse v ruském Krasnodarském kraji, píše stanice BBC na svém ruskojazyčném webu s odkazem na místní úřady. Podle dosavadních informací byli dva lidé v Rusku zraněni.

Policie zasahovala v sídle španělských socialistů

Španělská policie prohledala sídlo vládní Socialistické strany v centru Madridu. Zásah souvisí s pokračujícím vyšetřováním možného finančního pochybení a podezření z nezákonného financování strany premiéra Pedra Sáncheze. Pro jeho menšinovou vládu jde o další problém v době, kdy ji už delší dobu oslabují korupční kauzy.

ANALÝZA: Prohrává Rusko válku? Určitě už nevyhrává

Zatímco svět napjatě sleduje nestabilní situaci na Blízkém východě, proměnil se poměr sil na Ukrajině. Ruský prezident Vladimir Putin by jednoho dne mohl invaze na Ukrajinu litovat, měl v Pekingu svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi oznámit Si Ťin-pching. Nové trendy na bojišti naznačují, že měl pravdu.

Před Bílým domem roste bojová aréna za 60 milionů dolarů

Před Bílým domem roste obrovská klec ve tvaru osmiúhelníku. Příští měsíc se totiž na Jižním trávníku uskuteční UFC zápas u příležitosti oslav 250. výročí americké nezávislosti a 80. narozenin amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pořádání takto velké akce během probíhající války s Íránem není bezpečné, obává se ikona UFC.

Baník zvládl první baráž a přiblížil se záchraně

Baník Ostrava zvládl první barážový duel o Chance Ligu a po domácí výhře 3:0 má před odvetou v Táboře výrazně blíž k záchraně. Rozhodly góly po přestávce i několik klíčových zákroků Martina Jedličky. Trenér Josef Dvorník ale po utkání neskrýval nespokojenost s výkonem v první půli.

Mexiko zadrželo synovce El Chapa, na nějž USA vydaly zatykač

Mexické bezpečnostní složky zadržely v pohraničním státě Sonora synovce drogového bosse Joaquína Guzmána, známého jako El Chapo, na nějž je ve Spojených státech vydán zatykač. O oznámení mexického ministra bezpečnosti Omara Garcíi Harfucha na síti X informovala agentura AFP.

Írán obvinil USA z porušení příměří

Napětí mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem znovu roste. Teherán tvrdí, že americké útoky poblíž Hormuzského průlivu porušily křehké příměří, které platí od dubna. Washington naopak tvrdí, že šlo o obrannou akci proti íránským raketovým pozicím a lodím pokládajícím miny.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama