Reklama
8.9 C
Czech
Neděle 29. března 2026
EkonomikaBritánie utratí více peněz na humanitární pomoc doma než v cizině

Británie utratí více peněz na humanitární pomoc doma než v cizině

Británie utratí větší část svého rozpočtu na humanitární pomoc doma než v zahraničí. Pro letošní rok si Londýn na projekty v Británii vyhradil čtyři miliardy liber (114 miliard korun), které využije zejména na zvládnutí rostoucího počtu žadatelů o azyl a uprchlíků z Ukrajiny nebo Afghánistánu. Na projekty v chudých zemích pošle zhruba tři miliardy liber (85,6 miliardy korun), napsal dnes server BBC News.

Nový britský premiér Rishi Sunak ještě ve funkci ministra financí snížil objem rozpočtu na zahraniční pomoc a povolil použití prostředků i na domácí půdě, upozornil list The Guardian. Změny v pravidlech pro výdaje na pomoc kritizují humanitární a charitativní organizace i někteří odborníci. Vláda ale zdůrazňuje, že nadále patří mezi největší dárce na světě, píše BBC.

Zahraniční pomoc může v Británii představovat nanejvýš 0,5 procenta národního důchodu. Před Sunakovým zásahem to bylo 0,7 procenta. Celkový britský rozpočet na pomoc činí přibližně 11 miliard liber (314 miliard korun), z čehož asi čtyři miliardy liber (114 miliard korun) jdou do mezinárodních institucí včetně Světové banky, uvádí The Guardian.

„Balík peněz, které jsme dali stranou na pomoc lidem v nejchudších zemích, je okrajovaný ze všech stran,“ řekl Ranil Dissanayake z neziskové organizace Centrum pro globální rozvoj, která zpracovala analýzu vládních výdajů. Sunak podle něj zkrátil rozpočet o třetinu a navíc stanovil nebezpečný precedens, kdy o tyto peníze může žádat prakticky kdokoliv.

Británii prudce vzrostly náklady na péči o cizince na jejím vlastním území kvůli jejich rostoucímu počtu. Ministerstvo vnitra uvedlo, že do Británie letos přijelo 140.300 Ukrajinců a číslo nejspíš ještě stoupne, protože úřady už udělily více než 194.000 víz. Dalších 10.000 lidí přišlo z Afghánistánu a na malých lodích přes Lamanšský průliv už letos nelegálně připlulo na 38.000 lidí.

Platit jejich ubytování, stravu, zdravotní péči, cestování a vzdělání je nesmírně nákladné. Úředníci ministerstva vnitra tento týden sdělili poslancům, že jen náklady na ubytování žadatelů o azyl a uprchlíků činí 6,8 milionu liber denně (194 milionu korun). To představuje 2,4 miliardy liber ročně.

Reklama

Doporučujeme

Coinbase zkouší dostat krypto na trh s bydlením

Kryptoměny se znovu dostávají blíž k běžnému životu. Americká burza Coinbase se spojila se společností Better Home & Finance a chce lidem umožnit, aby použili bitcoin nebo USDC ze svého účtu jako zástavu pro půjčku na akontaci při koupi domu. Nešlo by tedy o samotnou hypotéku, ale o samostatný úvěr vedle ní.

KLDR provedla test motoru pro raketu schopnou zasáhnout území Spojených států

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se zúčastnil zkoušky motoru na tuhé palivo s vysokým tahem, kterou označil za krok posilující strategické vojenské schopnosti země. Dnes to napsala agentura AP s tím, že Kim je podle všeho odhodlán rozšířit a modernizovat arzenál raket schopných zasáhnout americkou pevninu. Severokorejská tisková agentura KCNA neinformovala, kdy a kde přesně se test uskutečnil.

Ruské útoky na Ukrajině zabily několik lidí, Ukrajina opět zasáhla ruský přístav

Nejméně tři lidé zemřeli a dalších sedm dnes utrpělo zranění při ruském bombardování východoukrajinského Kramatorsku, oznámil šéf vojenské správy Doněcké oblasti Vadym Filaškin. Už ráno ukrajinské úřady v různých částech země informovaly o zraněných v důsledku nočních ruských útoků. Ruská armáda k nim kromě stovek dronů použila i hypersonickou balistickou raketu Kinžal. Gubernátor ruské Leningradské oblasti Alexandr Drozděnko uvedl, že ukrajinské drony zasáhly významný přístav Usť-Luga, což později potvrdila ukrajinská tajná služba SBU.

Plyn domácnostem zdraží, podle expertů o deset až dvacet procent

Ceny plynu v Česku rostou. Domácnosti mají v příštích měsících počítat s tím, že si za energie připlatí. Největší nárůst se očekává právě u plynu.

Řidič v Derby najel do chodců

V anglickém Derby najel v sobotu večer řidič autem do několika chodců. Někteří utrpěli vážná zranění a skončili v nemocnici. Policie podezřelého muže krátce po incidentu zadržela, motiv zatím neoznámila.

Antonelli slaví další výhru, Bearman havaroval

Velká cena Japonska nabídla dva silné okamžiky. Andrea Kimi Antonelli v Suzuce znovu vyhrál a v 19 letech se posunul do čela šampionátu formule 1, zatímco Oliver Bearman po nejtvrdší havárii dosavadního průběhu sezony odkulhal do lékařského centra.

Šéfové ropných firem varují před dopady války s Íránem

Válka s Íránem začíná podle šéfů ropných firem tvrdě doléhat na dodávky energií a trhy její vážnost stále podceňují. Největší obavy míří na ropu, zkapalněný zemní plyn i další vývoj v Hormuzském průlivu, jehož omezený provoz zvyšuje nervozitu po celém světě.

Teherán čelil masivní vlně bombardování

Teherán zažil jednu z nejtěžších vln bombardování od začátku války. Útoky zasáhly obytné čtvrti i univerzitu, do regionu mezitím dorazili američtí mariňáci a konflikt se dál rozšiřuje za hranice Íránu i Izraele. Do bojů se nově zapojili také hútíové z Jemenu a napětí dál roste kolem Hormuzského průlivu.

Rubio obvinil Zelenského ze lži, naznačil, že USA může pomoc Ukrajině přesměrovat na Írán

Americký ministr zahraničí Marco Rubio obvinil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ze lži ohledně požadavků Spojených států. Zároveň připustil, že by USA mohly přesměrovat část zbraní původně určených pro Ukrajinu na jiné priority, například na konflikt s Íránem.

Správu železnic čeká velká reorganizace

Správa železnic od dubna spustí rozsáhlé organizační změny, které zasáhnou asi třetinu zaměstnanců. Ve hře je zhruba pět tisíc lidí. Ve většině případů ale nemá jít o propouštění, spíš o přesuny pod jiné útvary a výraznější centralizaci řízení.

Trump si opět stěžoval na neochotu spojenců v NATO pomoci USA s Íránem

Americký prezident Donald Trump podle tiskových agentur prohlásil, že Spojené státy by v případě potřeby nemusely přijít Severoatlantické alianci na pomoc vzhledem k tomu, že NATO neposkytlo USA materiální podporu během nynější války proti Íránu. Trumpovo prohlášení opět vyvolalo otazníky ohledně postoje amerického prezidenta k ustanovením o vzájemné obraně, které jsou středobodem transatlantické aliance, poznamenala agentura Reuters.

Jemenští Húsíové poprvé od začátku války v Íránu vypálili raketu na Izrael

Jemenští povstalci Húsíové, kteří jsou spojenci Íránu, poprvé od začátku nynější války na Blízkém východě vypálili raketu na Izrael. O útoku z Jemenu dnes časně ráno informoval Izrael a o něco později se k němu Húsíové přihlásili. Uvedla to agentura Reuters, podle níž se tak zvyšuje pravděpodobnost, že konflikt přeroste do ještě širší regionální konfrontace.

Íránský útok na Abú Zábí si vyžádal pět zraněných, v Ománu jednoho

Nejméně pět lidí utrpělo zranění při požárech v průmyslové zóně v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Příčinou požárů byly střely a drony vypálené z Íránu. S odvoláním na místní úřady to dnes uvedla agentura AFP. Jednoho zraněného podle agentury Reuters hlásí také vláda Ománu, v Kuvajtu pak drony útočily na mezinárodní letiště.

Íránský úder na americkou základnu poničil letouny a zranil vojáky

Íránský úder na americkou základnu Princ Sultán v Saúdské Arábii dnes poničil několik tankovacích letounů a zranil deset amerických vojáků. Píše to deník The Wall Street Journal s odkazem na nejmenované americké a saúdskoarabské zdroje.

Saúdská Arábie posílá rekordní objemy ropy přes Rudé moře

Saúdská Arábie zrychluje vývoz ropy přes přístav Janbú u Rudého moře a obchází tím Hormuzský průliv, který zůstává kvůli útokům a napětí v regionu prakticky mimo běžný provoz. Trh zatím první šok ustál, jenže zásoba volných barelů i dalších pojistek se rychle tenčí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama