Více
  14.3 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Británie podepsala svou první významnou obchodní dohodu po brexitu s Japonskem

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Velká Británie a Japonsko v pátek formálně podepsaly dohodu o volném obchodu. Jedná se tak o první velkou post-brexitovou obchodní dohodu. Británie se nadále snaží dohodnout se svými nejbližšími partnery v Evropské unii. Informovala o tom agentura Reuters.

  Po svém formálním odchodu z EU v lednu, se Británie zaměřila na vyjednávání nových obchodních paktů po celém světě.

  „Jedná se o první novou dohodu o volném obchodu, která byla uzavřena od té doby, co se Spojené království opět stalo nezávislou obchodní zemí,“ řekla novinářům britská ministryně zahraničního obchodu Elizabeth Truss po slavnostním podpisu v Tokiu.

  Japonský ministr zahraničí Toshimitsu Motegi poukázal na to, že k podpisu došlo pouhé čtyři a půl měsíce od zahájení jednání.

  Britská ministryně zahraničního obchodu Elizabeth Truss a japonský ministr zahraničí Toshimitsu na tiskové konferenci po slavnostním podpisu.

  Británie uvedla, že v rámci dohody 99% jejího vývozu do Japonska bude bez cla. Díky tomu by mohla ve srovnání s rokem 2018 z dlouhodobého hlediska zvýšit obchod s asijským partnerem o 15,2 miliardy liber.

  Dohoda také postupně snižuje cla na japonská auta. Ta by měla být na nule v roce 2026, což je stejné jako v obchodní dohodě mezi Japonskem a EU.

  Dohoda by měla vstoupit v platnost 1.1.2021.

  Japonsko také vítá zájem Británie o připojení k 11členné Komplexní a progresivní dohodě pro transpacifické partnerství (CPTPP) o volném obchodu. Mezi členy patří Kanada, Austrálie, Brunej, Chile, Malajsie, Mexiko, Nový Zéland, Peru, Singapur a Vietnam. Japonské hodlá poskytnout Británii potřebnou podporu.

  Truss uvedla, že Británie doufá, že formálně požádá o vstup do CPTPP počátkem příštího roku.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS