Brazilské úřady oznámily, že zabavily 28,7 tuny nelegálně získaných žraločích ploutví, které měly být vyvezeny do Asie. Označily to za největší konfiskaci svého druhu na světě. Informuje o tom Reuters, BBC a další servery.
Agentura pro ochranu životního prostředí Ibama odhadla, že zásilka představuje zabití přibližně 10 000 žraloků dvou různých druhů. Jedná se hlavně žraloka modrého a žraloka mako, který se minulý měsíc dostal na brazilský národní seznam ohrožených druhů.
Brazil seizes record haul of illegal shark fins https://t.co/VX2VYEIl7p
— BBC News (World) (@BBCWorld) June 20, 2023
„Tato zadržení představují největší zaznamenané množství na světě. Zejména s ohledem na to, že se jedná o zabavení přímo u zdroje, kde jsou žraloci loveni,“ uvedla Ibama v prohlášení, které cituje Reuters.
Operace Ibamy se zaměřila na dvě konkrétní společnosti. Další jsou však stále předmětem vyšetřování, uvedl vedoucí oddělení ochrany životního prostředí agentury Jair Schmitt.
„Tato praxe se v Brazílii opakuje. Před několika lety jsme zaznamenali nález asi sedmi nebo osmi tun žraloků zabavených ve státě Para, u nichž došlo k podobnému odstranění ploutví,“ uvedl s odkazem na metodu, při níž se žralokům odřezávají ploutve a zbytek zvířete se vyhazuje do moře.
Společnosti dostaly pokutu
Boj proti ničení brazilské fauny a flóry je hlavním cílem vlády prezidenta Luize Inacia Luly da Silvy. Jeho předchůdce Jair Bolsonaro oslabil agentury pro ochranu životního prostředí a kontrolní pravomoci.
„Tato akce symbolizuje návrat Ibamy k ochraně mořského prostředí a zejména k ochraně nelegálního obchodu s rybami v zemi,“ dodal Schmitt.
Jedna společnost v jižním státě Santa Catarina byla zodpovědná za 27,6 tuny ploutví. Zbytek byl zabaven na mezinárodním letišti v Sao Paulu u druhé společnosti, uvedla Ibama. Agentura nejmenovala firmy nebo osoby, kterých se to týká. Jak píše BBC, obě společnosti dostaly pokutu.
Brazilská nezisková organizace na ochranu mořského prostředí Sea Shepherd vyzvala brazilskou vládu, aby zakázala obchod se žraločími ploutvemi a dovoz žraločího masa do Brazílie s tím, že je to nezbytné pro ochranu tohoto druhu.
Lov žraloků je v Brazílii nezákonný. Lodě ale využívaly povolení k lovu jiných druhů ryb.
Agentura dodala, že při lovu žraloků způsobily smrt tisíců mořských ptáků, včetně těch, kteří patří k ohroženým druhům.